آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۷۲۷۷
سیاسی
۲

رئیس جمهوری در راهپیمایی 22 بهمن استراتژی «همه با هم» را تشریح کرد

انتخابات و صندوق رای منجی ما هستند

به سیاق همه سال های گذشته رئیس جمهوری سخنران مراسم 22 بهمن در تهران بود. حجت الاسلام حسن روحانی سخنان خود را در اجتماع پرشور مردم با پاسخ به یک سوال که ممکن است در ذهن برخی از نسل سوم و چهارم انقلاب به وجود آمده باشد، آغاز کرد؛ «چرا ملت ایران در 41 سال پیش انقلاب را انتخاب کرد و رژیم گذشته را سرنگون کرد؟»

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، روحانی در پاسخ به این سوال گفت: در واقع انقلاب اسلامی ایران مبتنی بر یک انتخاب بود، مردم و ملت ما بین یک رژیم فاسد وابسته به امریکا و یک نظام مردم سالار دینی، بین یک فاسدی مثل شاه ملعون و مثل انسانی با ایمان و با دانش و سیاست همچون امام(ره)، امام و مردم سالاری را انتخاب کردند. انقلاب اسلامی مبتنی بر انتخاب بود و بالاترین ثمره انقلاب نیز انتخاب است، انقلاب از انتخاب است و انتخاب از انقلاب است یعنی مردم ما بین اسلام و کفر، بین حق و باطل و بین نظام مردمی و دیکتاتوری، مسیر حق و عدل را انتخاب کردند.وی افزود: اگر رژیم فاسد گذشته به مردم اجازه انتخاب می داد، نیازی به انقلاب نبود، اگر رژیم گذشته مردم را آزاد می گذاشت تا در نوع حکومت، حکومت خود را برگزینند و انتخاب کنند، در نوع قانون اساسی، قانون اساسی مورد نظر خود را انتخاب کنند، بین استقلال و وابستگی، مردم استقلال را انتخاب کنند، اگر رژیم گذشته تن می داد به یک انتخابات سالم، آزاد و ملی، انقلابی نمی شد. انقلاب بر مبنای آن بود که «در انتخابات» بسته بود. انسداد در و دروازه انتخابات، مردم را هدایت کرد تا از مسیر یک انقلاب بزرگ این زنجیر را پاره کنند و راه را برای انتخابات باز کنند.رئیس جمهوری ادامه داد: جامعه ای که در آن آزادی است، انتخابات مستمر در آن تحقق پیدا می کند، جامعه ای که در آن جامعه مردم سالاری وجود دارد و این مردم هستند که تصمیم نهایی را می گیرند، همواره انتخابات وجود دارد. مگر مردم ما فقط در 12 بهمن و 22 بهمن 57 راهی را برگزیدند؟ در دهم و یازدهم فروردین 58 به صورت رسمی دوباره نظام جمهوری اسلامی ایران را برگزیدند و آن رفراندوم و همه پرسی عمومی پایه و ابتنای نظام اسلامی ما است. مردم یکبار دیگر در انتخاب خبرگان قانون اساسی به انتخاب دعوت شدند،  یکبار دیگر در همه پرسی قانون اساسی در سال 58 به انتخاب دعوت شدند و هر سال مردم به انتخابات دعوت می شوند و در هر موضوع مهمی از مردم خواسته می شود تا رای خود را اعلام کنند.

 انقلاب بر مبنای انتخاب بزرگ یک ملت بود

روحانی ادامه داد:  مسیر ما مسیر انتخابات است و انقلاب ما بر مبنای انتخاب بزرگ یک ملت در 41 سال پیش و در انتخاب های بعدی به وجود آمد و تکامل پیدا کرد. البته روشن است که ما در تمام مقاطع از روز اول با دشمنان قسم خورده و سرسختی مواجه بودیم و تاثیر انقلاب اسلامی ایران، تنها بر داخل ایران نبود بلکه بر منطقه، جهان، مسلمانان و آزادیخواهان تاثیر داشت.

روحانی با اشاره به مخالفت ها و دشمنی های امریکا با انقلاب ایران در 41 سال گذشته گفت:  ایراد امریکا  به انتخاب ما است و امریکا می گوید چرا مردم انتخاب کردند. سخن امریکا این است که مردم حق انتخاب نداشتند و ما نظام شاهنشاهی را تایید کرده بودیم و می خواستیم بمانند و چرا مردم آمدند و راه نوینی را برای زندگی خود انتخاب کردند. پس دعوای ما با امریکا دعوای انتخاب است.

وی گفت: می گوییم ملت ایران همیشه، همه سال و در همه موضوعات و مسائل مهم حق انتخاب دارد و دشمنان ما می گویند شما حق انتخاب ندارید؛ امریکا به ما می گوید باید به گذشته و به 41 سال پیش برگردید و سخن مردم ما این است که ما به عقب برنمی گردیم و راه و مسیر ما برای پیشرفت و تعالی این کشور است و لذا شما می بینید این دشمنی و کینه توزی در طول 41 سال گذشته به شکل های مختلف ظهور و بروز پیدا کرد، اما راه انقلاب، همان راه روز اول است.

امام تا پایان عمر به وعده هایش به مردم پایبند بود

رئیس جمهوری افزود: خواهش می کنم از جوانان عزیز، دانشگاهیان و محققان یکبار دیگر سخن امام(ره) را در روز 12 بهمن 57 در بهشت زهرا(س) بخوانید و به آن دقت کنید؛ آنچه امام(ره) روز اول به مردم گفت تا روز آخر پای آن کلام ایستاد. امام(ره) با مردم صادقانه رفتار کرد؛ امام(ره) به وعده اش عمل کرد؛ امام(ره) هر چه در روز 12 بهمن در بهشت زهرا(س) گفت، تا پایان عمر پربرکتش به آن عمل کرد؛ امام در بهشت زهرا(س) به مردم گفت که سرنوشت مردم دست خود مردم است و مردم بر سرنوشت خودشان مسلط هستند؛ امام(ره) آن روز به مردم گفت مجلس و دولت باید قانونی و ابتنای نظام باید بر مبنای قانون باشد؛ امام(ره) آن روز به مردم گفت که دنبال استقلال فرهنگی و سیاسی در این کشور هستیم؛ امام(ره) آن روز به مردم گفت با مظاهر تمدن و تجدد مخالف نیستیم؛ با فحشا و فساد مخالفیم. امام آن روز گفت من به دلیل خواست مردم و اینکه مردم او را قبول دارند، دولت تعیین می کنم. آنچه امام(ره) در 12 بهمن گفت، در روز آخر زندگی اش هم همان را گفت؛ راه امام(ره) راهی پیوسته و بدون انحراف بود و مردم این صداقت را از کلام و عمل امام(ره) مشاهده کردند.

وی تصریح کرد: آنچه انقلاب را استحکام بخشیده است، حضور مردم و رای مردم است و هر چه مردم از ما می خواهند باید به آن عمل کنیم؛ در اینجا می خواهم از نیروهای مسلح، سپاه پاسداران، بسیج و از همه نیروها تشکر و سپاسگزاری کنم؛ آن روز که در بدرقه شهید بزرگوار حاج قاسم سلیمانی، مردم به خیابان آمدند و از نیروهای مسلح و از دولت انتقام را خواستند، نیروهای مسلح به آنچه مردم خواستند، عمل کردند؛ اینکه عین الاسد امریکا در عراق موشکباران می شود، یعنی اجرای خواست مردم؛ مردم انتقام را خواستند و نیروهای مسلح سخن مردم را به کرسی نشاندند. آن روز که هواپیمایی در کنار فرودگاه ما آسمان را نیلی کرد و قلب ما و رهبری را سوزاند. مردم از مسئولین عذرخواهی خواستند و نیروهای مسلح ما عمل کرده و صریحا از مردم عذرخواهی کردند و به مردم قول دادند و گفتند که دقت خواهند کرد که چنین اشتباهی هرگز تکرار نشود. نیروی مسلحی که با مردم و در کنار مردم است و به خواست مردم عمل می کند؛ این همانی است که راه انقلاب اسلامی ما تعیین کرده است.به نکته بسیار مهمی اشاره می کنم. جوانان عزیز، مردم عزیز ایران، گاهی سخنانی در رسانه ها مطرح می شود که با راه امام و انقلاب ما در تضاد است. یادتان نرود که امام همواره تاکید کرد و گفت «همه با هم» و  این همه با هم یک استراتژی مهم انقلاب اسلامی بود.

 استراتژی ما «همه با هم» است

روحانی افزود: هر وقت همه با هم بودیم، 22 بهمن آفریده می شود. هر وقت همه با هم بودیم، امریکا شکست خورده و هر وقت همه با هم بودیم شکوفایی در این کشور اتفاق افتاده است. نگذاریم عده ای بگویند این جناح یا آن جناح، نه، استراتژی ما همه با هم است همه در کنار هم باید از این کشور دفاع کنیم. همه با هم باید در برابر امریکا بایستیم و همه با هم باید از حقوق ملت ایران دفاع کنیم، این انقلاب برای همه است، برای فرد و گروه خاص نیست. در 22 بهمن 57 تمام ملت ایران احساس پیروزی کردند. نه این جناح یا آن جناح. در 22 بهمن 57 تمام اقوام و مذاهب احساس پیروزی کردند، شرق و غرب ایران، شمال و جنوب ایران و همه مردم. 36 میلیون جمعیت آن روز ایران، همه احساس پیروزی کردند.

اگر کاری کنیم که همه ما احساس پیروزی بکنیم، آن کار «انقلابی» است. انقلاب یعنی همین. یعنی اقدامی کنیم به نفع همه ملت، اگر هر وقت اقدامی کردیم که 83 میلیون را خوشحال کردیم، کار ما انقلابی است. هر وقت 10 میلیون را خوشحال کردیم، 10 میلیون را ناراحت کردیم و بقیه را مردد کردیم باید فکر کنیم کجای کار ما ایراد دارد. در بسیاری از موارد «این» یا «آن» نادرست است. مقاومت یا دیپلماسی، این یا آن غلط است. هر دو در کنار هم درست است، هم مقاومت و هم دیپلماسی.

 شهید سلیمانی دنبال ثبات بود نه جنگ

شهید سلیمانی سردار میدان جنگ و دیپلمات ارشد در مذاکره بود. شهید سلیمانی در مسیر رفتن به جلسه سخن و گفت وگو با نخست وزیر عراق شهید شد و شهید سلیمانی به سمت میدان جنگ نمی رفت بلکه به سمت میدان دیپلماسی می رفت که شهید شد. شهید سلیمانی کسی بود که در میدان جنگ سردار قوی میدان جنگ بود و در میدان مذاکره، دیپلمات قدرتمند و عزتمند بود و همه ابعاد شهید سلیمانی را مد نظر قرار دهیم. شهید سلیمانی به دنبال جنگ در منطقه نبود، امریکایی ها دروغ می گویند. شهید سلیمانی دنبال بی ثباتی در منطقه نبود، امریکا و اسرائیل دروغ می گویند. شهید سلیمانی دنبال ثبات بود. شهید سلیمانی به کمک مردم و ارتش عراق به عراق، سوریه و لبنان ثبات و به منطقه امنیت داد. شهید سلیمانی مرد جنگ و صلح بود، جنگی که به صلح منتهی شود و صلحی که آنچنان قوی باشیم که جنگی ایجاد نشود. قدرت و قوت ما است که صلح را حفاظت می کند و نیروی مسلحی قوی است که کشور ما را در مسیر صلح نگه می دارد.وی ادامه داد: سپاسگزار صنعت دفاعی کشور هستم که در این مدت چند سال قدرت نیروهای مسلح ما را دوچندان کرده است. فرماندهان نظامی در آخرین جلسه شورای عالی امنیت ملی گفتند که قدرت نظامی کشور امروز از یکسال پیش به مراتب بالاتر است و قدرت نظامی کشور روز به روز برتر است. امروز می توانیم  همه نیازمندی های خودمان از جمله موشک، هواپیما، ناوچه و زیردریایی، موشک ضدزره و موشک پدافند هوایی را با دست دانشمندان خودمان بسازیم و همه جا صنعت ایران است و همه جا دست پرتوان مهندسین ایرانی است.

تضعیف جمهوریت، تقویت اسلامیت نیست

روحانی گفت: ممکن است برخی فکر کنند، یا جمهوری یا اسلامی که این سخن غلط است. ممکن است افرادی فکر کنند، ما باید جمهوری را تضعیف کنیم تا اسلامیت را تقویت کنیم؛ با کمال ادب و احترام به این دوستان عزیز می گویم، اشتباه می فرمایید؛ تضعیف جمهوریت، تقویت اسلامیت نیست؛ جمهوریت و اسلامیت در کنار هم هستند. این یا آن در اینجا درست نیست. بعضی جاها باید بین این یا آن، انتخاب کنیم؛ درست است؛ اما در بسیاری از موارد هم نباید بین این یا آن انتخاب کنیم؛ یا مقاومت یا دیپلماسی؛ نه هر دو. یا تعامل با جهان یا ایستادگی؛ نه هر دو. یا خودکفایی در داخل یا تجارت با خارج؛ نه هر دو. اینجا، جاهایی است که این یا آن ناصحیح است و در تاریخ انقلاب نیز امام به ما آموخت که اسلامیت در کنار جمهوریت است؛ امام(ره) به ما آموخت، دینداری در کنار مردم سالاری است؛ امام(ره) به ما آموخت پیشرفت در کنار عدالت است. در بسیاری از موارد ابعاد مختلف انقلاب اسلامی را باید مد نظر قرار دهیم.

رئیس جمهوری ادامه داد: در اینجا می خواهم به یک مساله مهم اشاره کنم؛ امریکا به دنبال چیست؟ امریکا در این 2 سال گذشته که این همه فشار بر مردم عزیز وارد کرده است، تمام تجارت، صادرات، واردات و نیازمندی های کشور را مورد هدف قرار داده تا مردم صبرشان لبریز شود. آنچه اختلاف محاسبه است، اینست که امریکایی ها، جایگاه و عظمت ملت ایران را درک نکردند؛ امریکایی ها فکر می کنند با 41 سال تمدن مواجه هستند، نه؛ امریکایی ها با هزاران سال تمدن ایران مواجه هستند؛ تمدن ایرانیت و اسلامیت در طول قرن ها. البته انقلاب اسلامی هم در طول 41 سال گذشته، اقدامات بسیار مهمی را برای تکمیل تمدن اسلامی و ایرانی انجام داده است؛ امریکا با نظام و دولتمردان مواجه نیست؛ خطایش این است؛ امریکا با 83 میلیون جمعیت ایران مواجه است و مردم ما یکپارچه و یکصدا هستند. تلاش امریکایی ها این بود که مردم ما برای نیازمندی های روزمره خود درمانده شوند. از شما می پرسم، آیا امروز مردم در نیازهای اساسی شان، در برق، آب، نان، مواد غذایی ضروری شان، مدرسه و بهداشت شان، با یک مشکل عظیم و بزرگی که امریکایی ها تصور می کردند، مواجه هستند؟

 آزادراه تهران- شمال اوایل اسفند افتتاح می شود

روحانی در ادامه به برخی دستاوردهای دولت تدبیر و امید اشاره کرد از جمله اینکه تولیدات کشاورزی که در ابتدای انقلاب 26 میلیون تن و در ابتدای دولت یازدهم 97 میلیون تن بوده حالا به 126 میلیون تن رسیده است. تولید بنزین هم که در ابتدای دولت یازدهم روزانه 52 میلیون لیتر بوده امروز به  110 میلیون لیتر رسیده است. رئیس جمهوری در همین راستا به افتخار دیگری اشاره کرد که خبر آن به صورت رسمی در پایان سال اعلام می شود یعنی تولید روزانه گاز به میزان هزار میلیون مترمکعب که در ابتدای دولت یازدهم این رقم 625 میلیون مترمکعب بوده است. به گفته روحانی امروز 97 درصد داروی نیاز کشور در داخل تولید می شود و 26 هزار تخت جدید بیمارستانی در 6 سال گذشته به تخت های بیمارستانی افزوده شده است. رئیس جمهوری گفت: مردم، به خدا قسم اگر یک دهم این فشاری که در این 2 سال اخیر بر ملت ما وارد شده، به یک کشور مشابه ما در این منطقه وارد می شد، در برابر امریکا تسلیم می شد و خضوع می کرد. بدانید بسیاری از کشورهای همسایه ما، اگر نفت شان یک ماه تحریم شود، حقوق کارمند خودشان را نمی توانند پرداخت کنند؛ امروز به حول و قوه الهی علیرغم همه فشارهای امریکا و تهدیدها روی پای خود ایستاده ایم.

روحانی ادامه داد: همین جا به وزارت راه دستور می دهم که جاده عظیم تهران - شمال را که تکمیل شده، از فردا رفت و آمد آزمایشی اش را آغاز کرده و جاده را به روی مردم باز کنند و ان شاءالله اوایل اسفند این جاده مهم که یکی از افتخارات مهندسی ایران است، افتتاح خواهد شد و کار عظیم و بزرگی است که ارزش آن 10 هزار میلیارد تومان است.

 با صندوق رای قهر نکنیم

رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت انتخابات پیش رو گفت: ممکن است در این انتخابات گله و انتقاد داشته باشیم، اشکالی ندارد؛ انتقاد آزاد است، اما مردم عزیز ایران؛ انتقاد باشد و منتقد باشیم، ولی خواهش می کنم انفعال نباشد و منفعل نشویم. به خاطر این کار یا آن کار، به خاطر این اقدام یا آن اقدام، با صندوق رای قهر نکنیم. انتخابات و صندوق رای منجی ماست. در دهه پنجم انقلاب که یکسالش گذشت و الان وارد سال دوم می شویم، خیلی از اصلاحات باید در این کشور انجام بگیرد؛ نظام جمهوری ما باید در سایه رای، حضور و انتخابات شما نو شود؛ نوسازی شود، سالم تر و شکوفاتر شود. نباید با صندوق و انتخابات قهر کنیم؛ به هر صورت است باید پای صندوق انتخابات برویم؛ امام(ره) ما را دعوت کرد به انتخابات که صندوق رای را رها نکنیم؛ در هر انتخاباتی رهبری معظم انقلاب تاکید کرد که در انتخابات حضور پیدا کنیم. انتخابات غیر از عظمت ملی، امنیت ملی، ایستادگی در برابر دشمن، آن هدف مهم و ارزشمند یعنی انتخاب که دستاورد انقلاب است و نهاد انتخاب و انتخابات را تقویت خواهد کرد.