آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۲۲۴۰۳
گزارش روز
۵
نگاهی به جنایت های بیولوژیکی در جهان و منشا پیدایش آن (1)

آمریکا، منشا ترورهای بیولوژیکی و کشتار جمعی بی گناهان

هدیه آقاپور

صلح و امنیت، بهانه مضحکی است که آمریکا به واسطه آن دنیا را به خون می کشد، در کارنامه رفتارهای آمریکا در همه ادوار همه گونه اقدامات را می توان دید، ترورهای فیزیکی، تحمیل جنگ، حمله مستقیم نظامی، ترورهای شیمیایی، میکروبی و بیولوژیکی، تهدید و تحریم دیده می شود که همگی به بهانه مضحک صلح و امنیت صورت گرفته است!

فقط کافی است به کارنامه به کارگیری تسلیحات بیولوژیکی توسط آمریکا از سال 1932 تاکنون نگاهی بیندازید، این کارنامه به خودی خود به این سوال پاسخ می دهد برخی ویروس های خطرناک و مسری از سوی کدام کشور مدعی تمدن در سطح جهان منتشر می شود.

مرگ اصول اخلاقی در تحقیقات آزمایشگاهی

در سال 1932 اداره خدمات بهداشتی عمومی آمریکا مراحل نهایی بیماری سیفلیس را بر روی 399 سیاه پوست منطقه تاسگک در آلابامای آمریکا آزمایش کرد.

بومیان هیچ اطلاعی از اصل موضوع نداشته و تصور می کرده اند از طرف دولت آمریکا خدمات بهداشتی برای ایشان در نظر گرفته شده است! این بررسی به آزمایش تاسکیگ (Tuskegee Experiment) معروف شد و برای این بود که مشخص شود چقدر طول می کشد که انسان در اثر ابتلا به سیفلیس بمیرد. این افراد به سیفلیس مبتلا شده و با مرگ دردآوری از بین رفتند.

سیامک مره صدق عضو کمیسیون بهداشت و درمان در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با گزارشگر کیهان می گوید: «برای مطالعات و آزمایش هایی از جمله سم شناسی، میکروب شناسی یک سری اصول اخلاقی وجود دارد که متاسفانه این اصول اخلاقی در برخی کشورها رعایت نمی شود.»

وی ادامه می دهد: «یکی از افتخارات سازمان بهداشت جهانی و بسیاری از کشورها این است که ویروس آبله را ریشه کن کردند در حالی که می دانیم منشا این ویروس و تولید آن به ایالات متحده باز می گردد و آنها نسبت به ایجاد آن اعتراف کردند.»

مره صدق تاکید می کند: «تئوری های مختلفی در باره ایجاد منشا ویروس ها در ایالات متحده آمریکا وجود دارد که اطلاعات دقیقی از آن در دسترس نیست، اما گمانه زنی های بسیاری درباره آن وجود دارد. البته از این دست اقدامات موضوع جدیدی نیست ما در جنگ جهانی اول شاهد به کار گرفتن گازهای شیمیایی بودیم یا در جنگ تحمیلی علیه ایران نیز انواع سلاح های شیمیایی به کاربرده شد و این سلاح های شیمیایی هدیه هایی از سوی کشورهای غربی به صدام بود که اکنون همگان می دانند منشا این سموم از کجا بوده است.»

عضو کمیسیون بهداشت و درمان اضافه می کند: «از آن بدتر در برخی آزمایشگاه ها آزمایش هایی صورت می گیرد که داروهایی ساخته شود که روی یک گروه جمعیتی خاص بیشتر اثر داشته باشد و اوج این تحقیقات در جنگ جهانی دوم بود و اکنون هم در سطح جهانی روی ذخایر ژنی کشورهای مختلف مطالعاتی صورت می گیرد.»

وی می افزاید : «ذخیره ژنی هر کشوری به عنوان یکی از ارزش های برای امنیت ملی تلقی می شود؛ بنابراین امروزه احتمال استفاده از سموم، باکتری ها و عوامل بیماری زای متفاوت وجود دارد و احتمال آن از بین نرفته است و تا وقتی هم که یک نهاد بی طرف بین المللی ایجاد نشود نمی توان جلوی آن را گرفت.»

مره صدق خاطرنشان می کند: «متاسفانه نهادهای بین المللی وظایف خود را به درستی انجام نمی دهد و در مورد مسائل بهداشتی و سموم نیز می بینیم موضع گیری های بی طرف انجام نمی شود.»

بیوتروریسم چیست؟

بیوتروریسم (Bioterrorism) بر اساس تعریف پلیس بین الملل درسال 2007 عبارت است از: «منتشر کردن عوامل بیولوژیکی یا سمی با هدف کشتن یا آسیب رساندن به انسانها، حیوانات و گیاهان با قصد و نیت قبلی و به منظور وحشت آفرینی، تهدید و وادار ساختن یک دولت یا گروهی از مردم به انجام یا برآورده کردن خواسته ای سیاسی یا اجتماعی.»

توان تولید بالا، نگهداری راحت، قابلیت انتشار، قابلیت مصون سازی نیروی خودی، قابلیت تکثیر برای عوامل میکروبی زنده، دشواری بسیار در ردیابی فرد یا افراد متخاصم، گستردگی عملکرد از انسان تا دام و محصولات کشاورزی و محسنات بسیار دیگر موجب شده اند که تشکل های تروریستی به این فناوری به شدت کشش یابند.

گذری بر ترورهای بیولوژیک

 البته پیشینه استفاده از عوامل بیولوژیک برای آسیب زدن به دشمنان به سال های اخیر باز نمی گردد.

در قرن 14 میلادی از گسترش بیماری طاعون برای نفوذ به شهرهای دشمن استفاده می شد، اما به مرور زمان نحوه استفاده از این سلاح خاموش پیچیده تر شد. در قرن 19 سیاه زخم به عنوان یکی از رایج ترین سلاح های بیولوژیک مورد استفاده قرار می گرفت. با پیچیده تر شدن استفاده از ابزارهای بیولوژیک، کشورها سعی کردند به صورت غیر ملموس تر و کنترل شده تر از این ابزار برای مقابله با دشمنان خود استفاده کنند.

فیدل کاسترو، رئیس فقید کوبا، بارها از سوی سازمان سیا هدف ترورهای بیولوژیکی و شیمیایی قرار گرفت که البته در این عملیات های تروریستی موفق نشد.

یک نمونه از اقداماتی که سیا علیه فیدل کاسترو انجام داد، سیگار برگ مسموم بود که پیش از استفاده کاسترو از آن، اقدام تروریستی لو می رود.

براساس گزارش های مختلف، استفاده از سموم مرگ آور و خطرناک که با تاثیر منفی بر روی ارگان های مختلف بدن مرگی تدریجی و بی سر وصدا را به همراه دارد. در موساد و شبکه های اطلاعاتی و امنیتی رژیم صهیونیستی رواج دارد. مرگ مشکوک «ودیع حداد» بنیانگذار جنبش ملی گرایان عرب و از مهم‏ترین مبارزان فلسطینی در دهه های 70 و 80 میلادی، «خالد مشعل» از فرماندهان حماس و رئیس دفتر سیاسی این حزب که ناکام ماند و «محمود المبحوح» از رهبران حماس ازجمله افرادی هستند که گفته می شود همگی قربانی ترورهای خاموش سازمان های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی شده اند.

 یاسر عرفات، رهبر جنبش آزادی بخش فلسطین نیز ازجمله کسانی است که گمان می رود موساد در ماجرای مرگ وی نقش داشته است.

مرحوم کاظمی آشتیانی رئیس فقید پژوهشگاه رویان  نیز که رهبر معظم انقلاب در ابتدای سال جاری برای اولین بار وی را با لفظ «شهید» خطاب کردند از جمله افراد دیگری است که از او به عنوان قربانی بیوتروریسم نام برده می شود.  یکی از رسانه های غیر هم سو صراحتا می نویسد: «در سال 1383 نام دکتر سعید کاظمی آشتیانی به عنوان یکی از تاثیرگذارترین دانشمندان خاورمیانه که با توسعه دانش سلول های بنیادی دست برتر علمی را برای ایران ایجاد کرده بود، در فهرست ترور موساد قرار گرفت.  تروریست های موساد برنامه ترور دکتر سعید کاظمی آشتیانی را مشابه ترور یاسر عرفات که سیستم دفاعی بدن وی را از طریق مسمومیت نامحسوس از کار انداختند، اجرا کردند.  به این ترتیب که با ایجاد مسمومیت نامحسوس از طریق مواد شیمیایی با پایه آمفی تامین ها، دکتر کاظمی آشتیانی را دچار ایست قلبی و  تنفسی کردند.»

تجارت محور بودن آزمایشات بیولوژیک

قطعا نگاهی به پیشینه دولت های چند دهه اخیر آمریکا نشان می دهد که این کشور همواره سعی داشته است تکنولوژی هایی را کشف کند که دیگر کشورهای جهان به دلیل مرگبار بودن، از این تکنولوژی ها فاصله گرفته اند. تکنولوژی هایی که خطر آنها بسیار کشنده تر از سلاح های انفجاری است.

علاوه بر تامین مقاصد سیاسی آزمایش های بیولوژیک جنبه تجارت نیز دارد، چراکه با فراگیر شدن یک بیماری صنعت توریسم و سرمایه گذاری در یک کشور به شدت تحت تاثیر قرار می گیرد و طبیعتا کشوری که واکسن آن را در اختیار داشته باشد در قالب قهرمان حضور پیدا کرده و واکسن ها را به فروش می رساند.

محمدحسین قربانی عضو کمیسیون بهداشت و درمان در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با گزارشگر کیهان می گوید: «منشا برخی بیماری ها را نمی شود به صورت جدی و علمی اثبات کرد و در حد گمانه زنی است البته منشا برخی ها هم مشخص شده است.»

وی ادامه می دهد: «برخی از رفتار ها و اعمال بیولوژیک، تجارت محوری است که نظام سلطه آمریکا سال هاست آن را پیگیری می کند حتی شائبه ای وجود دارد که ویروس ایدز را بعد از جنگ جهانی دوم سیستم تجاری آمریکا به وجود آورده و آن را روی برده های سیاه پوست آزمایش کرده است و برخی زمزمه ها درباره محصولات تراریخته یا ویروس سارس که در سال های 2002 در جنوب شرق آسیا شیوع پیدا کرده بود وجود دارد.»

قربانی تصریح می کند: «دنیا نمی تواند نسبت به سلامت انسان ها ساکت باشد. مراکز آزمایشگاهی تعهداتی نسبت به سلامت جامعه دارند که امید می رود سازمانی جهت تحقیقات روی این موضوع پدید آید، چرا که ممکن است فضای تجاری و اقتصادی شیطانی روی این موضوع غالب شود.»

عضو بهداشت و درمان می افزاید: «هیچ چیز از بشر دوپا که می تواند خالق هنجار و نا هنجاری ها باشد دور نیست و می بینیم فضای اقتصادی امروز در اروپا و آمریکا از فضای معنوی سبقت گرفته

است.» وی تاکید می کند: «گزارش های جسته گریخته از ترورهای بیولوژیک، پدافند غیر عامل و محصولات سلامت محور به گوش ما رسید و امروز ما می بینیم غرب به جهت فاصله گرفتن از معنویت در مسیر غیر انسانی گام برمی دارد.»

قربانی اضافه می کند: «ایالات متحده آمریکا به راحتی از کنوانسیون پاریس خارج می شود و فضای محیط زیست را از بین می برد؛ بنابراین آن چیزی که بشربت امروز به آن نیاز دارد، اخلاق و معنویت است که ما باید به هر نحو شده این را به گوش دنیا برسانیم.»

وقتی آمریکا به مردم خود هم رحم نمی کند

اما تنها مردم دیگر کشورهای جهان قربانی این طرح های وحشیانه و خطرناک نیستند.

نکته بسیار مهم این است که ارتش آمریکا در طول دهه های گذشته برای دست یابی به این تسلیحات علاوه بر شهروندان نظامی خود حتی شهروندان غیرنظامی از همه جا بی خبر آمریکایی را نیز به عنوان نمونه های آزمایشگاهی به کار گرفته و از آنان به صورت حیوانات آزمایشگاهی برای تست عواملی همچون گاز خردل، گاز اعصاب، داروهای روان گردان، باکتری ها و ویروس های گوناگون استفاده کرده است که در ادامه به تفصیل به این موضوع خواهیم پرداخت.

یادآوری این جنایات نشان می دهد دولت آمریکا که مسلح به پیشرفته ترین نوع این سلاح هاست و علی رغم تعهدات بین المللی هم اکنون نیز تحقیقات مرتبط را ادامه می دهد و حتی در حق شهروندان خود اعم از کودکان و زنان و بیماران نیز اغماضی ندارد تا چه اندازه می تواند برای دیگر ملت ها خطرناک و عاری از هرگونه نگاه انسانی باشد.

آزمایش های مرتبط با تسلیحات و عوامل بیولوژیک در آمریکا چیز جدیدی نیست و حداقل به دهه سی میلادی بر می گردد. در طی جنگ سرد هزاران شهروند آمریکایی قربانی آزمایش های پرتو دهی در مرکز انرژی اتمی و دیگر مراکز دولتی شدند و حتی بعد از امضای معاهده بین المللی منع آزمایش ها و تولید تسلیحات و عوامل بیولوژیک در سال 1972 این کار در آمریکا ادامه یافت و چنانکه اشاره شد بعد از یازده سپتامبر 2001 به یک جهش بزرگ ناگهانی و سوال برانگیز نیز دست یافت.

در سال 2001 سندی از وزارت دفاع آمریکا به دست آمد که نشان می داد در طی سال های 1962 تا 1973 هزاران سرباز آمریکایی به طور عمدی در معرض عوامل شیمیایی و بیولوژیک قرار گرفته اند. عواملی مانند گاز اعصاب، گاز سارین، باکتری ای کولای (E-coli)، باکتری باسیلوس گلوبیجی (Bacillus globigii)، سیاه زخم و طاعون بر روی افراد بی خبر که هیچ حفاظتی هم نمی توانستند از خود انجام دهند روی داده است.

 جالب توجه است که این گزارش فقط دو روز پس از حملات یازده سپتامبر پخش شد و در آن بحبوحه هیچ گونه توجهی را به خود جلب نکرد.

این گزارش نشان می دهد که دولتمردان آمریکا نه تنها به مردم جهان بلکه به مردم و سربازان خود نیز رحم نمی کنند و آنها را قربانی اهداف کثیف و جنایتکارانه خود خواهند کرد.