آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۷۲۷۷
سیاسی
۳

رئیس جمهوری در دیدار سفرا و روسای نمایندگی ها و سازمان های خارجی مقیم تهران: پیشنهاد ما به دنیا گفت و گو است

رئیس جمهوری عصر دوشنبه در دیدار سفرا و روسای نمایندگی ها و سازمان های خارجی مقیم تهران با بیان اینکه «امریکایی ها در اشتباهند؛ مردم و مسئولان ما در برابر این تحریم ها تسلیم نمی شوند»، اظهار داشت: آنهایی که با تاریخ، تمدن و فرهنگ ایران آشنا هستند، می دانند که ملت بزرگ ایران در برابر قلدری و زور، سخن ناحق و غلط و فشار ناروا،  سر تسلیم فرود نمی آورد.  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حسن روحانی گفت: خدمت شما سفرا، مسئولین و روسای نمایندگی ها عرض می کنم، امریکا در طول 20 ماه گذشته روز به روز فشار خود را بر مردم و کشور ما افزایش داده است اما از 8 ماه قبل به این طرف تمام شاخص های اقتصادی نشان می دهد که ما از این تحریم سربلند بیرون آمده ایم. کشور را در سال گذشته و امسال با وجود تحریم بخوبی اداره کردیم و برای اداره کشور نه نیاز به وام خارجی داشتیم، نه به استقراض از بانک مرکزی خودمان نیاز داشتیم.

او با اشاره به اینکه امریکا، قانون و عهد و پیمان را زیر پا گذاشته است و جنایت را علیه یک ملت آغاز کرده، افزود: آیا این در تاریخ امریکا به عنوان افتخاری برای آقای ترامپ است؟ آیا قانون شکنی، جنایت، ملتی را در فشار قرار دادن و زیر پا گذاشتن عهد، افتخار است؟

رئیس جمهور با اشاره به ترور شهید سلیمانی گفت: سردار سلیمانی اگر می خواست ژنرال های امریکایی را بکشد، بسیار بسیار برای او در افغانستان و عراق و هر جای دیگر، آسان بود اما هیچ وقت این کار را نکرد، هیچ موقع سلیمانی این کار را نکرد. من به عنوان کسی شهادت می دهم که کاملا بر اقدامات نیروی قدس و سردار سلیمانی که دراین منطقه و در طول سال های گذشته انجام دادند، آشنا هستم. مسیر حرکت سردار سلیمانی از فرودگاه به سمت میدان جنگ نبود، به سمت یک میدانی که عده ای علیه امریکا اقدام کنند، نبوده بلکه از فرودگاه به مرکزی می رفت که چند ساعت بعد با نخست وزیر آن کشور یعنی بالاترین مقام اجرایی آن کشور ملاقات کند و این جنایت بزرگ از نظر ما، جهانیان و مقررات بین المللی محکوم است. به گفته روحانی، جمهوری اسلامی ایران از آغاز انقلاب منادی صلح بوده و در طول این 41 سال علیه هیچ کشوری اقدام نکردیم. علیه ما جنگ تحمیلی شده اما ما به کشوری حمله نکردیم. ما به آواره ها کمک کردیم. ما به مردم آواره افغانستان، به مردم عراق که در جنگ ائتلاف علیه عراق آواره شده بودند، کمک کردیم. به مردم کویت در حمله صدام به کویت کمک کردیم. به مردم قطر در شرایط حصر غیرقانونی کمک کردیم. از لحاظ مواد غذایی و دارویی به مردم یمن کمک کردیم. در طول این 41 سال به مردم و آرمان فلسطین کمک کردیم. به مردم لبنان کمک کردیم. علیه تروریست ها جنگیدیم و خون دادیم. ما همواره دنبال صلح بودیم امروز هم دنبال صلح هستیم. آنچه ما می گوییم به نفع مردم منطقه و به نفع حتی مردم امریکا است. باز هم پیشنهاد ما به همه دنیا، گفت وگو و مذاکره است. رئیس جمهوری گفت: به همه همسایگان و مردم منطقه اطمینان می دهیم خواست ما همزیستی مسالمت آمیز است. علاقه مندیم با همه همسایگان مان بدون استثنا اگر مشکلی داریم حل و فصل کنیم. با بسیاری از همسایگان خود امروز روابط برادرانه و دوستانه داریم و با بسیاری از کشورهای جهان نیز امروز روابط صمیمانه و برادرانه داریم.