آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۹۷۰۶
سیاسی
۳

واکاوی نقش سعودی ها در تشکیل و حمایت از گروه های تروریستی در گفت و گو با کارشناسان امور بین الملل

عربستان، پدر معنوی گروه های تکفیری

نفیسه امامی

ریاض طی سال های گذشته از طریق پایگاه های مختلف به هدایت اعمال غیرقانونی و ضد بشری روی آورده است. سازماندهی و هدایت سر شبکه های سازمان های تروریستی مانند القاعده، داعش، جبهه النصره، بوکوحرام و جبهه الاحوازیه گوشه ای از اقدامات سعودی ها برای بالا بردن تهدید و    وحشت در منطقه و دیگر کشورهاست تا از این طریق برای خود امتیاز کسب کرده و راهی برای نفوذ باز کنند. 

نمونه ای از اقدامات شنیع عربستان در روزهای اخیر با انتشار بیانیه ای توسط دادستانی هلند رسانه ای و مشخص شد گروه تروریستی الاحوازیه به اتهام برنامه ریزی برای عملیات مسلحانه در ایران در شهر «دلفت» هلند بازداشت شده است. چندی پیش هم محمدجواد ظریف اعلام کرده بود که ایران از فعالیت عربستان سعودی در توسعه گروه های تروریستی در نزدیکی مرزهای شرقی و غربی ایران مطلع است. 

این در حالی است که عربستان سعودی که کشورش با آموزه های دموکراسی بیگانه است، بارها ایران را به انجام عملیات تروریستی متهم کرده، اما ظاهرا دولتمردان این کشور فراموش کرده اند که پدر  گروه های تروریستی را سعودی ها تشکیل می دهند و نمی توان نقش مستقیم آن ها در کشتارهای عراق، سوریه، یمن، فلسطین و لبنان را پنهان کرد.

عربستان را می توان مروج تفکرات سلفی وهابی دانست که تنها خود را حقیقت محض می داند و از این طریق انجام هرگونه اقدام تروریستی را بلامانع می داند و آن را توجیه می کند. به طور قطع هر جریانی که خود را حقیقت مطلق فرض کند، بالقوه قابلیت انجام هرگونه اقدامات غیرمنطقی را    دارد. کشتارهایی که توسط داعش و القاعده در دنیا صورت گرفته است را می توان نمونه ای از این طرز تفکر دانست.

 تشکیل و حمایت از تروریسم داعشی و تکفیری توسط عربستان سعودی از طریق دلارهای نفتی بر کسی پوشیده نیست و هیچ رویکرد منطقی، رژیم سعودی را به عنوان حامی مبارزه با تروریسم نمی تواند بشناسد، چراکه عربستان، خالق گروه‎های تروریستی است و دست خود را آلوده به خون میلیون ها انسان بی گناه کرده، اما باوجود لابی های گسترده سعی در نمایش چهره موجه از خود در جهان دارد که به نظر می رسد هرگز نتواند به این هدف دست پیدا کند.

پیمان جبلی تحلیلگر مسائل سیاسی و معاون برون مرزی صداوسیما در گفت وگو با «رسالت»، نگاه عربستان به گروه های تروریستی را بر مبنای محاسبات غلط دانست و افزود: «این کشور از نفوذ معنوی در جهان اسلام برخوردار نیست و از راه های اشتباه به دنبال افزایش قدرت و ساخت چهره قابل قبولی که نفوذ معنوی برای آن به همراه بیاورد، استفاده می کند که یکی از این راه ها ایجاد گروه های تروریستی نیابتی است، اما از روش اعلام مستقیم حمایت از این گروه ها امتناع می کنند.»  

وی افزود: «عربستان بارها در ظاهر نقش خود را در ایجاد این گروه ها انکار کرده، اما جای تردید نیست که عربستان هم پدر معنوی گروه های تکفیری تروریستی است و هم ازنظر پشتیبانی و لجستیک از آن ها حمایت زیادی می کند. عربستان با تشکیل این گروه ها و ایجاد رعب و وحشت به دنبال کسب امتیاز و نفوذ تحمیلی در نقاط مختلف است، اما آن ها به جز افزایش نفرت و دشمنی هیچ ثمر دیگری نداشتند.» 

جبلی بابیان اینکه عربستان به نداشتن نفوذ در دیگر کشورها اذعان دارد، گفت: «اخیرا یکی از مقامات عربستان اظهار کرده این کشور برخلاف ایران که در مناطق مختلف نفوذ زیادی پیداکرده، نتوانسته به دیگر کشورها ورود کند. آن ها معتقدند فاقد نفوذ هستند، زیرا چهره قابل قبولی در جهان اسلام ندارند و از روش های غلطی استفاده کرده اند.»

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه ایران نفوذ معنوی تحمیلی ندارد، افزود: «حمایت از ملت های تحت فشار و اشغال شده به تدریج نفوذ معنوی برای ایران به همراه آورده، اما عربستان فاقد چنین امتیازی است. اگر ایران از فلسطین به عنوان آخرین سنگر جهان اسلام دفاع می کند، ابزاری برای نفوذ ایجاد نموده، اما در کارنامه عربستان خیانت به آرمان های جهان اسلام دیده می شود و هر روز نفرت را در جهان اسلام نسبت به این کشور ایجاد می کند. با توجه به نزدیکی زیاد عربستان به رژیم صهیونیستی در آینده نزدیک هم شاهد نفرت بیشتر به این کشور خواهیم بود.» 

معاون برون مرزی صداوسیما در پایان حمایت عربستان از گروه های تروریستی و تکفیری را به دلیل نداشتن نفوذ در میان کشورها دانست و گفت: «عربستان روش غلطی را انتخاب کرده که با تهدید و ترور به دنبال کسب نفوذ است. حمایت غیرعلنی و همراهی با پدیده های تروریستی، نفرت را برای آن به همراه  آورده و فاقد زمینه برای استفاده از روش های دیگر برای کسب نفوذ به دیگر کشورها هستند.» 

عربستان، مروج تفکرات وهابیت

یکی از موضوعات غیرقابل قبولی که در تفکر وهابیت وجود دارد، قبول داشتن خود به عنوان حقیقت کامل و محض است که می تواند باعث بروز اقدامات غیرانسانی و کشتارهای وحشیانه ای شود که موارد زیادی از آن ها را توسط داعش و القاعده و طالبان بارها دیده و شنیده ایم. 

حسین رویوران کارشناس مسائل منطقه نیز در گفت وگو با «رسالت»، عربستان سعودی را معتقد به تفکر وهابی و تکفیری عنوان کرد و گفت: «همه مذاهب فقهی در اسلام یکدیگر را تکفیر نمی کنند، زیرا هر کدام از این مذاهب می توانند راهی برای رسیدن به خدا باشند، در حالی که تفکر وهابی معتقد است فقط او می تواند حقیقت را درک کند و دیگران نه تنها حقیقت را نمی دانند بلکه کافر هستند. این تفکر انحصارگرایانه سعودی ها نسبت به اسلام به عرصه سیاست تسری پیدا کرده است. دولت عربستان سعودی تصور می کند فقط این نگاه صحیح و مابقی غلط هستند و به همین دلیل با صرف هزینه به توسعه گروه های تروریستی می پردازد.» 

رویوران با اشاره به اقدام گروه الاحوازیه برای جاسوسی و جمع آوری اطلاعات برای عربستان گفت: «این اقدام نشان می دهد عربستان در منطقه به دنبال جمع کردن مزدور است. تفاوت عربستان و ایران از همین جا ناشی می شود که ایران در منطقه به دنبال هم پیمان و شریک فکری، اما عربستان به فکر جمع آوری مزدور است.»   

وی نیروهای تکفیری در افغانستان، عراق، لبنان، لیبی و صحرای آفریقا را امتداد فکری تفکر  وهابی دانست و افزود: «عربستان سعودی امکانات مالی برای آن ها فراهم می کند. القاعده توسط عربستان و آمریکا در افغانستان برعلیه شوروی سامان گرفت، اما بعدها که شوروی از افغانستان عقب نشینی کرد به این آیه «خداوند تسلطی برای کافرین بر مومنین، قرار نداده است» استناد کردند و آمریکا را مصداق دشمن دانسته و عملیات تروریستی 11 سپتامبر را انجام دادند.» 

این تحلیلگر مسائل خاورمیانه افزود: «جریان تکفیری، جریانی غیر منضبط است که امکان دارد هر اقدامی از آن سر بزند به طوری که می تواند تهدیدی برای عربستان و آمریکا شود. آمریکا در منطقه اسلامی به دنبال هرج ومرج است و از چنین گروه هایی حمایت می کند و عربستان هم هزینه های این تشکیلات را فراهم می نماید.» 

رویوران استفاده آمریکا از گروه های تکفیری را در راستای رسیدن به اهداف خود عنوان کرد و گفت: «از این گروه ها به صورت ابزاری استفاده می شود. آمریکا در خاستگاه اولیه تشکیل تکفیری ها از آن ها برای مقابله با شوروی استفاده کرد و زمانی که این گروه های تروریستی دست به تهدید آمریکا زدند، به سرعت توسط این کشور هدایت فکری شدند.» 

وی در پایان سخنانش بیان کرد: «در کتاب «دشمن دور و دشمن نزدیک» که توسط سرویس های امنیتی آمریکا منتشرشده، نسل دوم تکفیری ها که در سوریه و لبنان شکل گرفت را از طریق جهت گیری فکری CIA عنوان می کند. تکفیری ها دشمنان نزدیک خود را شیعیان، علوی ها، ایزدی ها، سنی های مخالفشان و دشمنان دور را اسرائیل  و آمریکا می دانند. اولویت آن ها جنگ با دشمن نزدیک و آتش بس با دشمن دور است.»