آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۴۸۲۵
خبر
۲

اخبار دیپلماتیک

نیویورک تایمز: اینستکس به نماد تلاش های بیهوده اروپا برای استقلال راهبردی از آمریکا تبدیل شد

دنیای اقتصاد : روزنامه نیویورک تایمز در مطلبی نوشت: «قرار بود یک ابزار مالی جدید (اینستکس)، استقلال راهبردی اتحادیه اروپا از ایالات متحده را به ارمغان آورد، اما این پروژه نافرجام نشان داد که این هدف چقدر دست نیافتنی است. اینستکس که در سال 2019 تاسیس شد تا مبادلات تجاری بین ایران و اتحادیه اروپا را تسهیل کند، به نماد تلاش های بیهوده اروپا برای استقلال راهبردی از ایالات متحده تبدیل شد.» به گزارش خبرگزاری تسنیم در ادامه این گزارش آمده است که برای امضاکنندگان اروپایی برجام، خروج ایالات متحده از این توافق یک مساله مهم راهبردی است. از زمان خروج آمریکا، ایران فعالیت هسته ای اش را افزایش داده و اروپا هم در برآوردن تعهدش نسبت به ایران با چالش هایی مواجه است.

در تحریم های ثانویه ایالات متحده پس از خروجش از برجام، فقط قدرت تجاری این کشور مطرح نیست. در اینجا از قدرت دلار آمریکا در کنترل سیستم مالی جهانی نمی توان چشم پوشی کرد. بنابراین دستیابی به ظرفیت مالی مستقل می تواند اتحادیه اروپا را به اینستکس نزدیک کند. اینستکس بخشی از یک سیستم تهاتری است که تحت آن لازم نیست پول از یک خط نامرئی بین ایران و اتحادیه اروپا عبور کند. اینستکس و همتایان ایرانی اش ارزش حمل ونقل از اروپا به ایران و برعکس را در یک سر خط ثبت می کنند و مقدار بودجه مناسبی را برای صادرکنندگان و واردکنندگان در سر دیگر خط در نظر می گیرند. این فرآیند روی کاغذ آسان و تحقق آن در دنیای واقعی بسیار مشکل است. یافتن پرسنل و کارمندان مناسب برای سازوکار اینستکس دشوار است. این افراد باید در حوزه دیپلماسی و بانکی متخصص و مایل به پذیرش ریسک شخصی باشند، چراکه در معرض تحریم های ایالات متحده هستند که می تواند به بستن حساب های خصوصی منتهی شود. پس از شعارهای طولانی سرانجام در ژانویه 2019، سه کشور اروپایی تولد اینستکس را اعلام کردند. در همان ماه وزیر امورخارجه آلمان اعلام کرد که ما فقط در مورد زنده نگه داشتن توافق هسته ای صحبت نمی کنیم، بلکه امکان ایجاد معاملات تجاری را نیز فراهم می کنیم. اما در عین حال رهبران اتحادیه اروپا اصرار دارند بر این نکته تاکید کنند که سازوکار اینستکس کاملا قانونی و مطابق با تحریم های ایالات متحده است. اولین مبادله تجاری با صادرات دارویی یک شرکت آلمانی صورت گرفت که نام آن هنوز آشکار نشده و در ازای این صادرات هیچ وارداتی از سوی ایران به اروپا صورت نگرفته است. اروپا این بار در برابر قلدری ایالات متحده ایستاد. حتی با وجود ترور سلیمانی و سکوت چند هفته ای، اروپایی ها باز هم امیدوارند گفت وگوی منطقه ای را قوت بخشند و نگرانی های ناشی از فشار حداکثری راهبرد ترامپ را تخفیف دهند. برای اتحادیه اروپا به عنوان همسایه مستقیم خاورمیانه، خطر راهبرد ایرانی پر ریسک ترامپ بسیار بالاست. تجربه اروپایی ها به آنها نشان داد که دونالد ترامپ می تواند در یک چشم به هم زدن منافع امنیت قاره ای را در معرض خطر قرار دهد. آنها همچنین می دانند که اجرای یک سیاست خارجه مستقل در یک دنیای دلاریزه شده بسیار دشوار است. آنها هم فوریت مساله را درک کرده اند و هم ناتوانی در اجرای آن را. از نظر سیاست مداران آلمانی شاید بهتر باشد که برنامه هسته ای ایران تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مهار شود. اگر ترامپ باز هم انتخاب شود، خطر همراهی با ایالات متحده بیشتر از خطر همراهی نکردن است. روسیه و چین هم مدت هاست تلاش می کنند تا روابط تجاری و وابستگی خود را به دلار کاهش دهند. آنها تا به حال از اینستکس اروپایی و پیوستن به آن استقبال کرده اند، اما آلمان این پیشنهاد را رد کرده است.

سفیر ایران در کویت: ایران قصد حمله به منافع آمریکا در کویت را ندارد

دنیای اقتصاد : محمد ایرانی، سفیر کشورمان در کویت با تمجید از عمق روابط ایران و کویت گفت که ایران قصد حمله به منافع آمریکا در کویت را ندارد. به گزارش «ایسنا» به نقل از روزنامه الانباء، محمد ایرانی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در کویت در حاشیه مراسمی که سفارت ایران در این کشور به مناسبت چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی برگزار کرده بود گفت: «ایران قصد حمله به منافع آمریکا در کویت را ندارد و مقامات کویتی نیز به ما اطمینان دادند که کویت نقطه ای برای هدف قرار دادن ایران نخواهد بود.»

واکنش فرانسه به پرتاب موشک ماهواره بر تهران

ایسنا : وزارت امورخارجه فرانسه اعلام کرد که پرتاب موشک ماهواره بر تهران به فضا را محکوم می کند. به گزارش اسپوتنیک، وزارت امورخارجه فرانسه روز دوشنبه با صدور بیانیه ای با اشاره به پرتاب ماهواره ظفر به فضا اعلام کرد: «فرانسه این پرتاب را محکوم می کند، به دلیل آنکه برای پرتاب آن از فناوری موشک های بالستیک و به ویژه موشک های بین قاره ای استفاده شده است. علاوه بر این ایران موشک بالستیک جدیدی با برد بیش از 500 کیلومتر را نیز معرفی کرده است.» به گفته وزارت امورخارجه فرانسه، توسعه برنامه بالستیک ایران نقض ثبات منطقه است و امنیت اروپا را تحت تاثیر قرار می دهد. به گزارش «ایسنا» در ساعت 19:15 دیروز ماهواره «ظفر یک» دانشگاه علم و صنعت با ماهواره بر سیمرغ به مدار 530 کیلومتری پرتاب شد که موفق نبود. این ماهواره در مرحله سوم نیز به دلیل اینکه به سرعت لازم نرسید، در اقیانوس هند سقوط کرد. این ماهواره پس از 8 دقیقه نتوانست در مدار قرار گیرد و با سرعت 6 هزار و 533 کیلومتر بر ساعت در ارتفاع 541 کیلومتری باقی ماند و ارتباط زمینی آن قطع شد و به گفته وزیر ارتباطات این ماهواره در اقیانوس هند آرام گرفت.

توافق تل آویو- واشنگتن برای مقابله با ایران

دنیای اقتصاد : نفتالی بنت، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی مدعی شد که این رژیم با آمریکا برای مقابله مشترک با اقدامات ایران به توافق رسیده و در این راستا آمریکا در عراق فعالیت خواهد کرد و رژیم صهیونیستی نیز در سوریه فعال خواهد بود. به گزارش «ایسنا» به نقل از تایمز آو اسرائیل، نفتالی بنت، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی روز شنبه مدعی شد که این رژیم با واشنگتن برای مقابله با «تلاش های تهران برای ساخت کریدوری که از عراق و سوریه می گذرد و از آن برای انتقال نیروی انسانی و تجهیزات نظامی و منابع به لبنان و دریای مدیترانه استفاده می شود»، متحد شده اند. وی در این خصوص گفت: «من با همتای خود، مارک اسپر دیدار کردم و بر سر جزئیات همکاری های خود توافق کردیم. آنها عراق را می گیرند و ما سوریه را!» پنتاگون از اظهار نظر در این خصوص خودداری کرده اما تصریح کرد که واشنگتن به همکاری نظامی با رژیم صهیونیستی و غلبه بر داعش در عراق ادامه خواهد داد.