آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۷۲۷۷
ایران زندگی
۵

ورود خانه های معاصر تهران به فهرست ساخت و سازهای غیر مجاز

حمیده امینی فرد

عمارت تاریخی محله اقدسیه تهران که به نام خانه شهرداران معروف است، شاید جدیدترین اثر میراثی تهران باشد که بحث فروشش با واکنش های تند و تیز علاقه مندان مواجه می شود. خانه ای که در ابتدا به دوران قاجار و کمی بعدتر به دوران پهلوی منسوب شد، اما سرانجام مشخص کردند که ظاهرا از معماری های فاخر دوران معاصر است و معلوم نیست دقیقا به کدام دوره تاریخی تعلق دارد. اگرچه «قانون خرید و فروش» حتی خانه های تاریخی را هم مجاز دانسته و تنها برای آن شرط حفظ و نگهداشت و البته بهره برداری متناسب پیش بینی کرده است، با این همه پیشوند «فروش» همچنان یکی از دغدغه های جدی میراثی محسوب می شود. آنها نمی توانند بپذیرند سرنوشت خانه های تاریخی پس از فروش، همانند قبل خواهد ماند! شورای شهر تهران، اما اخیرا به دنبال طرحی رفته که قرار است خانه های معاصر را هم به لیست خانه های تاریخی اضافه کند. با این حساب، کسی نمی تواند سن یک ملک را ملاک نگهداری و ارزشمندی آن قرار دهد. شهرداری براساس این طرح باید لایحه حفاظت از میراث معماری معاصر شهر تهران را به شورای شهر ارائه دهد، خانه وارطان تهران نمونه ای از همین خانه های قدیمی است که در سال 27، در مجله آرشیتکت معروف شد. سن خانه شاید به 80 سال هم نرسد، اما حالا به پاتوق هنری و فرهنگی بسیاری از اهالی کافه دوست تهران تبدیل شده که نمی خواهند نمای سیمانی اش را به سازه ای با ظاهری رومی و بی هویت بدهد! میراث فرهنگی بودجه و نیروی کافی برای نظارت و حفاظت از بناهای ارزشمند را ندارد. اگرچه قانون بار اصلی مسئولیت را بر عهده این نهاد گذاشته، اما ضعف ها و کم و کاستی ها موجب شده تا نگرانی ها برای حفظ خانه های با سابقه و خاطره انگیز هم بیشتر شود. سود بالای معاملات مسکن نوسازها، مالکان زیادی را وسوسه کرده تا با چشم پوشی بر تاریخ بخشی از این شهر، هویت قدیمی سازها را فدا کنند. برای همین به میانگین سن خانه های تهران که می رسید، شاید 20 سال همان عددی باشد که سن شهر را برای سال های آینده تعیین می کند. درحالی که عمر مفید ساختمان ها در شهرهای اروپایی، یک قرن را رد می کند! این طرح البته نمی خواهد تنها به نفع شهر باشد، آن طور که زهرا نژاد بهرام، عضو شورای شهر به «ایران» می گوید: «تمام طرح تلاشش بر حفظ و نگهداری ساختمان هاست. نه بحث جلوگیری از فروش مطرح است و نه بحث واگذاری و مزایده، تنها قرار است هویت شهر بازآفرینی شود. اما چگونه؟ شهرداری تهران باید در این لایحه جزئیات آن را کاملا مشخص کند.» در این طرح البته حقوق مالکانه نیز در نظر گرفته می شود. نژاد بهرام تاکید می کند که می خواهیم با مالکان کنار بیاییم، البته برخی از این خانه ها در اختیار نهادها و مراکز دولتی است و باید با آنها نیز مذاکره کرد. اما مهم تر از همه شناسایی این خانه های تاریخی است. شهرداری ابتدا باید لیستی از این خانه ها را مشخص کند. به گفته او، روز یکشنبه یک فوریت این طرح در دستور کار شورا قرار می گیرد، فعلا در صحن علنی اعلام وصول شده و باید منتظر ماند تا لایحه آن هم از سوی شهرداری آماده شود. نژاد بهرام می گوید: «منطقی است که سازمان میراث باید به این حوزه ورود کند، اما شهرداری همیشه با این سازمان همکاری نزدیکی داشته و حتی در برابر خانه های تاریخی که در مرکز شهر قرار دارد و اصرار بر ساخت وساز آنها وجود دارد، هم مقاومت کرده است.»

 نمونه آن هم خانه تاریخی «حسام لشگر» در نزدیکی بازار تهران که دو بار ثبت میراث فرهنگی شده و با وجود آنکه شهرداری از میراث فرهنگی استعلام گرفت و جلوی صدور مجوز آن ایستاد، اما مالکان اعتراض کردند و سرانجام هم با دریافت حکم دیوان، در رفت و آمد هستند تا جای این خانه تاریخی را شاید یک مجتمع تجاری بگیرد.

او می گوید که ما موظف هستیم در برابر همه تحولات شهر، حساسیت به خرج دهیم، هدف ما حفظ خانه های تاریخی است. ممکن است با خرید و فروش هم بتوان به این هدف رسید. مبنای کار شهرداری خرید و فروش خانه های تاریخی است، اگرچه در این مدت خانه هایی مثل هنرمندان، معماران و لرزاده را تملک کرده است.

نژاد بهرام درباره بودجه اجرای این لایحه هم می گوید: بستگی به جزئیات لایحه دارد. در بودجه شهرداری، بخشی به نام تملک قرار دارد که می تواند زیر مجموعه آن خرید خانه های تاریخی هم قرار بگیرد.