آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۴۸۲۵
دنیا
۴

ویروس کرونا از طریق لوله های آپارتمانی منتقل می شود: عبور تعداد قربانیان از عدد هزار

دنیای اقتصاد : تلفات ویروس کرونا در چین از مرز هزار نفر گذشت. تا روز دوشنبه 21 بهمن ماه 2478 مورد جدید از مبتلایان به ویروس کرونا در چین مورد شناسایی قرار گرفت و این باعث شد کل تعداد مبتلایان در جهان به 42638 نفر برسد. «جاشوا برلینگر» و «جنی مارش» در گزارش 11 فوریه در سی.ان.ان که پیوسته به روزرسانی می شد، نوشتند روز دوشنبه 108 نفر فقط در چین جان خود را از دست دادند و به گفته کمیسیون بهداشت ملی چین کل تعداد کشته های ویروس به 1016 نفر رسید. مبتلایان تاییدشده در بیرون از چین شامل 96 تن در ژاپن، 43 تن در سنگاپور، 32 نفر در تایلند، 27 تن در کره جنوبی، 17 نفر در مالزی، 16 تن در تایوان، 14 نفر در هر یک از کشورهای استرالیا، آلمان و ویتنام، 12 تن در آمریکا، 11 نفر در فرانسه، 7 تن در امارات، 6 تن در کانادا و سه نفر یا کمتر در هریک از کشورهای بریتانیا، هند، ایتالیا، روسیه، اسپانیا، بلژیک، نپال، سریلانکا، سوئد، کامبوج و فنلاند می شود. «الکس لین» در همان گزارش برای سی.ان.ان که از هنگ کنگ ارسال می کرد نوشت مقام های چینی که در حال مطالعه ویروس کرونا در «ووهان» هستند می گویند بیشتر «موارد خوشه ای» از مطالعه درون خانواده ها به دست آمده است.

«لین» به نقل از «وو ژون یون»، متخصص ویروس شناسی از مرکز چینی کنترل و ممانعت از بیماری می گوید، موارد خوشه ای به «بیش از دو مورد مبتلابه درون یک فضای محدود» اشاره دارد. او روز سه شنبه 22 بهمن ماه به خبرنگاران گفت که از مطالعه بیش از هزار مورد خوشه ای، 83 درصد به عنوان خوشه های خانوادگی شناسایی شده اند. خوشه های بعدی ظاهرا از مدارس، سوپرمارکت ها یا محل های کار هستند که دلیل آن «آگاهی اندک از مراقبت» و بر صورت نزدن ماسک ذکر شده است. الجزیره هم در گزارشی به قلم «کاترینا یو» نوشت که از جدیدترین مرگ و میرهای مربوط به کرونا، 103 نفر در استان «هوبی» از جمله 67 نفر در پایتخت این استان یعنی «ووهان» بودند. این گزارشگر می نویسد یکی از منابع این ویروس بازارهای مربوط به غذاهای دریایی است که در آنها حیوانات وحشی هم به فروش می رسند. این گزارشگر می نویسد «شی جین پینگ» در اولین حضور عمومی خود بعد از شیوع کرونا، در حالی که ماسک به صورت داشت به دیدار کارکنان پزشکی و بیماران در بیمارستان ها رفت. گزارشگر الجزیره می افزاید: «رئیس جمهور چین می کوشد تا نیروها را جمع کند و بگوید «می توانیم در این نبرد پیروز شویم.» اما شواهد نشان می دهد این نبرد تمایلی به پایان یافتن نشان نمی دهد». این گزارشگر می افزاید تا کنون نزدیک به 20 هزار نیروی درمانی از اقصا نقاط چین به «ووهان» فرستاده شده اند. در تصاویری که از تلویزیون چین منتشر شد، «شی جین پینگ» در یک اقدام نمادین به محله ای در شهر پکن رفته و توسط تعدادی از ماموران کنترل سلامت، درجه حرارت بدن او اندازه گیری شد. اقدامی که در هفته های اخیر در شهرهای مختلف چین رایج بوده است. بر اساس این تصاویر، شی جین پینگ ، با حفظ فاصله مناسب، با شهروندانی که آنها نیز ماسک بر صورت دارند، در حال گفت وگو است.

با توجه به چهار رقمی شدن تعداد تلفات کرونا در چین، سازمان بهداشت جهانی نشست فو ق العاده ای برای مقابله با اپیدمی کرونا پیش بینی کرد. این همایش جهانی در روزهای سه شنبه و چهارشنبه، 11 و 12 فوریه در ژنو برگزار خواهد شد. در این همایش جهانی شماری از دانشمندان و کارشناسان امور درمانی شرکت خواهند داشت. تدروس ادهانوم گبریسوس، رئیس سازمان بهداشت جهانی تاکید کرد که ویروس کرونا «دشمن بشریت» است و باید از سوی همه کشورهای جهان برای مقابله با این بیماری تعامل و همکاری صورت گیرد. از جمله مواردی که در اجلاس دو روزه این سازمان بررسی می شود، موضوع توالی ژن این ویروس است. احتمال می رود واکسن ضد کرونا در تابستان سال جاری به مرحله آزمایش برسد. گزارش شده که نماینده حزب کمونیست چین در کمیسیون بهداشت استان هوبی و رئیس کمیسیون بهداشت این استان در میان مدیران برکنار شده هستند. روز دوشنبه، مرگبارترین روز از زمان شناسایی ویروس کرونا در دسامبر گذشته لقب گرفت. ووهان، مرکز استان هوبی که 11 میلیون جمعیت دارد همچنان در حالت قرنطینه قرار دارد؛ مدارس و ادارات بسیاری تعطیل و حتی وسائط نقلیه شهری متوقف شده اند. روز دوشنبه همزمان هیاتی از کارشناسان سازمان جهانی بهداشت برای همکاری با دولت چین وارد پکن شد. «بروس آیلوارد» که در سالهای 2014 تا 2016 مسئولیت تیم سازمان جهانی بهداشت در غرب آفریقا برای مهار اپیدمی ایبولا را بر عهده داشت، سرپرست تیم اعزامی به پکن است. (روزنامه «دنیای اقتصاد» طی هفته های اخیر گزارش های مفصلی را به این مساله اختصاص داده است از جمله «شی در منگنه» مورخ 21 بهمن ماه؛ «مرگبارترین روز کرونا» مورخ 20 بهمن ماه؛ «سوگواری ملی و ضد دولتی در چین» مورخ 19 بهمن ماه؛ «آزمون بزرگ در پکن» مورخ چهارشنبه 16 بهمن ماه).

در هر حال، نیویورک تایمز نیز در گزارش 11 فوریه که به طور پیوسته به روزرسانی می شد به جنبه های دیگری از ویروس کرونا اشاره کرد. این گزارش به نقل از مقام های هنگ کنگ در روز سه شنبه اعلام کرد چندین نفر از ساکنان دو آپارتمان در حالی تخلیه شدند که گزارش شد دو نفر به ویروس کرونا مبتلا شده اند. مقام های هنگ کنگی اعلام کردند که این دو مورد نشان می دهد ویروس مذکور از طریق لوله های کارگذاشته در ساختمان انتقال یافته و همین موجب برانگیختن نگرانی های تازه ای در مورد گسترش این ویروس شده است. مقام های بهداشتی هنگ کنگ اعلام کردند که تصمیم به تخلیه این ساختمان از آن رو اتخاذ شد که در یک واحد این ساختمان یک لوله حمام «بی در وپیکر» در خانه یکی از بیماران کشف شد. افزون بر ساکنان مبتلا شده، 4 نفر دیگر که در 4 واحد دیگر این ساختمان 10 طبقه می زیستند هم نشانه ای از ویروس کرونا را نشان داده اند. برای هر 23 واحد این ساختمان 10 طبقه فرمان قرنطینه صادر شده است.

به نوشته نیویورک تایمز به نقل از مقام های هنگ کنگ، شیوع این بیماری در این دولت شهر موجب مقایسه هایی شده است دال بر اینکه در سال 2003 حدود 329 نفر از ساکنان یک آپارتمان در هنگ کنگ به سارس مبتلا شدند و اقدامات سریعی برای مهار آن شروع شد. روایت نیویورک تایمز این است که این ویروس از طریق لوله های حمام یا دستشویی منتقل شده است. «فرانک چان»، دبیر کل حمل و نقل و مسکن هنگ کنگ می گوید: «برداشت اولیه ما این است که خانواده های مربوطه ممکن است برخی کارهای تعمیراتی انجام داده باشند». با این حال، این مقام هیچ مشابهتی میان کرونا و سارس قائل نیست و دلیل آن هم موقعیت لوله هاست. در یکی از موارد، لوله ها خارج از ساختمان بود و ویروس سارس از طریق هوا منتقل شده بود. پروفسور «یوئن کوک یونگ»، میکروبیولوژیست در دانشگاه هنگ کنگ، می گوید، وضعیت این بار متفاوت است. اما مقام ها احتمال انتقال کرونا از طریق هوا را هم انکار نمی کنند.

اگرچه گفته می شود که دو نفر از مسوولان کمیسیون بهداشت استان هوبی به علت کاستی در مقابله با این بیماری از کار خود برکنار شده اند و پزشک افشاگر کرونا هم با برخورد دولت چین محکوم شد و در نهایت جان خود را از دست داد، اما به نظر می رسد دولت چین همچنان با کسانی که به افشاگری دست بزنند برخورد می کند. خبرگزاری آلمان در این باره نوشت، دولت چین اقداماتی علیه دو نفر، یکی «چن کیوشی»، وکیل مستقل و افشاگر و دیگری «فانگ بین»، وبلاگ نویس انجام داد که از وضعیت بیمارستان ها در «ووهان» فیلم تهیه کرده بودند. این دو شهروند خبرنگار توسط پلیس دستگیر شدند. سازمان دیده بان حقوق بشر به نقل از دوستان و اعضای خانواده آن ها اعلام کرد که بهانه پلیس برای دستگیری آن ها «احتمال ابتلا به بیماری کرونا» بوده است. این در حالی است که نشانه های ابتلا به این بیماری نزد هیچ یک از این دو نفر مشاهده نشده است. پلیس، تلفن های همراه این دو را نیز ضبط کرده است. چنین کاری حتی در موقعیتی که افراد در قرنطینه به سر می برند نیز مرسوم نیست. «چن کیوشی» در فیلمی که از وضعیت بیمارستان ها در ووهان تهیه کرده بود از کمبود دارو و امکانات پزشکی برای مقابله با این ویروس سخن گفته بود. او گفت که وحشتی از مرگ یا از حزب کمونیست چین ندارد.