آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۴۵۸۴
جشنواره فیلم فجر
۹
گزارش

معرفی برگزیدگان جشنواره فیلم فجر

سال سی و هشتم، چالش حاضران و غایبان

تینا جلالی

آیین اختتامیه سی وهشتمین جشنواره فیلم فجر شب گذشته در مرکز همایش های برج میلاد برگزار شد. محمدرضا شهیدی فر در ابتدای این مراسم ضمن تبریک به مناسبت ایام دهه فجر و سالروز پیروزی انقلاب اسلامی به آنچه در ماه های گذشته رخ داده، اشاره کرد و با اشاره به اینکه امروز مصادف با چهلمین روز شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی است، توضیح داد:«شهادت او ملت ما را بار دیگر همدل کرد. مدتی پس از سقوط هواپیمای اوکراینی در روزهایی که مردم ما ملتهب و نگران بودند به روزهای جشنواره فیلم فجر رسیدیم. به اعتقاد او هنرمندان در این روزهای سخت سعی کردند در کنار هم و در کنار مردم باشند.»

کنار هم بودن را تجربه کنیم

سپس دبیر جشنواره روی سن آمد و در سخنانی با اشاره به اینکه حضور هنرمندان و اهالی سینما را که تلاش کردند روزهای دلنشینی برای مردم سینمادوست فراهم شود، گفت:«گفت وگو، خواندن و شنیدن، راهکارهایی برای درک پیرامون و همدل شدن است. جشنواره فیلم فجر مثل هر عیدانه ای تمام افراد خانواده را دعوت می کند که با هم نشینی درک بهتری از هم به دست آورند. جامعه ما برای اینکه کنار هم بودن را تجربه کند، همیشه به آیین هایی نیاز دارد و جشنواره فجر یکی از این آیین هاست.»

بخش بعدی جشنواره اهدای جایزه به برگزیدگان بخش مسابقه تبلیغات سی وهشتمین جشنواره فیلم فجر بود. سیمرغ بلورین بهترین عکس فیلم به مریم تخت کشیان برای فیلم «غلامرضا تختی» اهدا شد. سیمرغ بلورین بهترین پوستر فیلم به محمد تقی پور برای فیلم «23 نفر» و سیمرغ بلورین بهترین تیزر و آنونس را امید میرزایی برای فیلم «شاه کش» از آن خود کرد.

عشق مشترک فیلم و سینما

در بخشی از مراسم فرشته طائرپور، داور بخش نگاه نو، مستند و فیلم کوتاه به حاضران در سالن و کسانی که حتی در این رویداد حضور پیدا نکردند، سلام کرد و گفت:«ایستادن من روی این سن از سر بی اعتنایی به اتفاقات تلخ اجتماعی و وضعیت سینما نیست بلکه برای حمایت از سینما و نسل جوان و خلاق است که نویدبخش روزهای روشن است. ما به احترام آنها اینجا هستیم. او سپس با نقل قول از حرف های بازیگر برنده اسکار گفت: ما یک عشق مشترک داریم. فیلم و سینما.» همچنین به این نکته اشاره کنیم که فرشته طایرپور بخشی از صحبت های خواکین فینیکس در مراسم اسکار را برای حاضران در جشنواره فجر خواند و گفت کاش هنرمندان سینمای ایران هم چنین نگاه خیرخواهانه ای داشته باشند.

ملکان نیامد

سیمرغ بلورین بهترین فیلم کوتاه به «دابر» ساخته سعید نجاتی اهدا شد. سیمرغ بلورین بهترین فیلم مستند بلند به «جایی برای فرشته ها نیست» ساخته سام کلانتری به تهیه کنندگی محمد شکیبانیا و محسن شاه محمدمیراب رسید. همچنین در بخش فیلم اولی ها یا نگاه نو «روز صفر» بهترین فیلم شد این درحالی بود که کارگردان و دیگر عوامل فیلم در جشنواره حضور نداشتند.

همچنین پیروز حناچی، شهردار تهران حمایت از جشنواره فیلم فجر را وظیفه شهرداری دانست و گفت: تهران شهری برای همه نخواهد شد مگر با افزایش آگاهی های شهروندان. باید باور کرد که هنر و سینما بهترین وسیله برای تاثیرگذاری بر جامعه، فرهنگسازی و ایجاد نشاط اجتماعی است.

ویروس سینما

در بخش بزرگداشت فریدون جیرانی، غلامرضا موسوی و مهدی صباغ زاده روی سن آمدند. غلامرضا موسوی گفت: صحبت درباره فریدون جیرانی هم سهل و ممتنع و هم دشوار است. او در رشته های مختلف کار کرده و بدون تعارف برای خطاب او ترجیح می دهیم که استاد صدایش بزنیم. او تنها یک کارگردان، فیلمنامه نویس یا مجری خوب نیست، او یک انسان خوب است. جیرانی به نوعی ویروس سینما را در مشهد پخش کرد و بسیاری از ما که در جوانی در تئاتر فعال بودیم، سینما را جدی گرفتیم. او انواع فیلم ها را می بیند و یک معلم است که می توان از او آموخت. او از حضار در سالن اختتامیه جشنواره سی و هشتم خواست این هنرمند را تشویق کنند و به احترام او کلاه از سر برداشت.

زاویه و چشم انداز تازه

سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از مراسم گفت:«در این روزها ما بیشتر از هر چیز به گفت وگو نیاز داریم و در این 10 روز به زبان سینما گفت وگو کردیم. ما به زاویه دیدهای تازه و چشم اندازهای تازه نیازمندیم. جشنواره فیلم فجر فرصتی بوده برای دیدن، تبادل نظر و نقد. جشنواره، جشن مردم و سینماگران است.

سیمرغ ها و جایزه ها

همچنین تندیس ویژه حاج قاسم سلیمانی با حضور سیدعباس صالحی، وزیر ارشاد به حسن کلامی، تهیه کننده فیلم آبادان یازده60 اهدا شد.

سیمرغ بهترین جلوه های ویژه بصری به محمد برادران برای فیلم خروج اهدا شد.

در بخش بهترین جلوه های ویژه میدانی سیمرغ بلورین به محسن روزبهانی برای فیلم روز صفر اهدا شد.

سیمرغ بلورین بهترین چهره پردازی به مهرداد میرکیانی رسید برای طراحی گریم شخصیت های فیلم خروج.

سیمرغ بلورین بهترین طراحی لباس به امیر ملک پور برای فیلم روز صفر اهدا شد. همچنین سیمرغ بلورین بهترین طراحی صحنه هم به کیوان مقدم برای فیلم خورشید رسید. در بخش بهترین موسیقی متن سیمرغ بلورین به بامداد افشار برای فیلم پوست اهدا شد.

همچنین سیمرغ بلورین بهترین تدوین به اسماعیل علیزاده برای شنای پروانه رسید. مرتضی نجفی سیمرغ بلورین بهترین فیلمبرداری را برای فیلم تومان دریافت کرد. در بخش بازیگران سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن، طناز طباطبایی برای فیلم شنای پروانه جایزه دریافت کرد. سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد به امیر آقایی برای فیلم شنای پروانه اهدا شد.

در بخش دیگر جشنواره لوح تقدیر ویژه داوران بخش سودای سیمرغ به شمیلا شیرزاد، ابوالفضل شیرزاد، روح الله زمانی، سیدمهدی موسوی بازیگران کودک و نوجوان فیلم خورشید اهدا شد.

سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اصلی زن به نازنین احمدی برای فیلم ابر بارانش گرفته به کارگردانی مجید برزگر اهدا شد.

سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اصلی مرد هم طبق پیش بینی ها به پیمان معادی برای درخت گردو اهدا شد.

در بخش بهترین فیلم هنر و تجربه هم سیمرغ بلورین به بهرام و بهمن ارک برای فیلم پوست رسید.

بهترین فیلمنامه سی وهشتمین جشنواره فیلم فجر هم به نیما جاویدی و مجید مجیدی برای نگارش فیلمنامه خورشید رسید که مجید مجیدی این جایزه را به هومن بهمنش تقدیم کرد.

سیمرغ بلورین جایزه ویژه هیات داوران به سعید ملکان برای فیلم «روز صفر» اهدا شد.

همچنین محمدحسین مهدویان سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی را برای درخت گردو دریافت کرد.

سیمرغ بلورین بهترین فیلم هم اهدا شد به مجید مجیدی و امیر بنان برای فیلم «خورشید».

عدم حضور بعضی چهره ها و نامزدها مهم ترین حاشیه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر بود به این ترتیب که در زمان اعلام نام بعضی از برندگان دیگرانی به جای برگزیدگان برای دریافت جایزه به روی سن رفتند که از میان آنها می توان به پیمان معادی و سعید ملکان اشاره کرد.