آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۷۲۷۷
اقتصادی
۸
نفت

رویای جلوگیری از خام فروشی نفت تعبیر می شود

نفت کوره به کک تبدیل می شود

گروه اقتصادی : از این پس، ایران بخشی از نفت کوره خود را تبدیل به محصول باارزش تری به نام «کک» می کند. محصولی که چندین برابر نفت کوره قیمت دارد و در بازار داخلی و خارجی هم برای آن مشتری وجود دارد. به این ترتیب بخشی از مشکلات ناشی از قوانین جدید دریانوردی و تاکید آن بر مصرف نفت کوره کم سولفور نیز رفع خواهد شد. چراکه اساسا خروجی نفت کوره واحدهای پالایشی کاهش می یابد.

این هفته، برای تولید این محصول قراردادی بین شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران و سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) امضا شد.

وزیر نفت در حاشیه امضای تفاهمنامه تولید کک اسفنجی و سوزنی در پالایشگاه های بندرعباس و پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند بیان کرد: با اجرای این طرح بخشی از کیفیت خروجی پالایشگاه ها در تولید نفت کوره افزایش می یابد. خوراک هر دو واحد نفت کوره است که تبدیل به محصولات بسیار با ارزش تر می شود. برای نمونه نفت کوره 300 یا 400 دلاری در کک سوزنی به یک محصول چند هزار دلاری تبدیل می شود. به گزارش شانا، بیژن زنگنه ادامه داد: پالایشگاه های بندرعباس و امام خمینی(ره) شازند با اجرایی شدن تفاهمنامه امروز در مجموع سالانه حدود 700 هزار تن کک (اسفنجی، سوزنی) تولید می کنند. این تفاهمنامه برای تولید کک سوزنی و اسفنجی مورد استفاده صنایع فولاد و آلومینیوم انجام شد؛ هم اکنون کشور وابسته به واردات این تولیدات است.

آغاز سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری

وزیر نفت می گوید که برای اجرای این طرح حدود یک میلیارد دلار سرمایه گذاری خواهد شد که بخشی از آن از طریق پیش خرید محصول از سوی شرکت های آلومینیوم و فولادی، بخشی خود پالایشگاه ها و بخشی دیگر نیز از سوی بانک ها تامین می شود.

به گفته زنگنه پیش بینی می شود این طرح ها حدود سه سال به نتیجه برسد.

زنگنه با اشاره به اینکه ساخت این واحدها از نظر رونق تولید، خوداتکایی کشور و ایجاد ارزش افزوده بسیار حائز اهمیت است، تصریح کرد: این طور نیست که این واحدها به دلیل نیاز کشور و به هر قیمتی حتی در شرایط غیراقتصادی ساخته شوند، بلکه هر دو شرکت با بررسی های انجام شده، اجرای این طرح را اقتصادی دیده اند.

وزیر نفت با بیان اینکه تولید کک از سال های خیلی دور دنبال می شد، اما به دلیل دانش فنی یا فرآیند تولید انجام نشده بود، گفت: خوشبختانه پژوهشگاه صنعت نفت در هر دو مورد به فرآیندهای تولید قابل اتکا دست یافته، به طوری که پالایشگاه اراک و بندرعباس و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی از عملکرد این فرآیندها و لایسنس های به دست آمده مطمئن هستند.

به گفته وی، با ساخت واحدهای صنعتی تولید کک در این دو پالایشگاه سالانه بیش از 620 هزار تن کک اسفنجی و 70 هزار تن کک سوزنی تولید خواهد شد.