آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۲۲۴۰۳
اخبار کشور
۹

نوبخت : دولت برای محرومین گلستان یک ساله 3 هزار خانه می سازد

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه در مراسم آغاز ساخت سه هزار خانه برای محرومان گلستان گفت که این واحدهای مسکونی یک ساله به بهره برداری می رسد.

محمدباقر نوبخت ، در این آیین در روستای سقریلقی شهرستان آق قلا اظهار داشت: اولویت واگذاری این منازل با کسانی است که تمکن مالی نداشته و چشم امید به کمک های دولت دارند. معاون رئیس جمهوری تاکید کرد: سال گذشته چند هزار واحد مسکن محرومان در سیستان و بلوچستان و پنج هزار خانه در بیرجند و مناطق کپرنشین کرمان ساخته و به واجدین شرایط این استان ها اهدا شد.

نوبخت گفت: خانه های ساخته شده برای محرومین با امضای تفاهم نامه بین سازمان برنامه و بودجه، استانداری، کمیته امداد و بنیاد مسکن ساخته خواهد شد.

تفاهم نامه ساخت سه هزار واحدمسکونی میان سازمان برنامه و بودجه، بنیادمسکن و کمیته امداد امام خمینی (ره) در سفر روز دوشنبه روسای این نهادها به استان گلستان امضا شد. براساس این تفاهم نامه، سازمان برنامه و بودجه برای هر واحد مسکونی 200 میلیون ریال در قالب کمک بلاعوض تخصیص خواهد داد.بنیاد مسکن نیز به متقاضیان تا سقف 400 میلیون ریال تسهیلات چهار درصدی پرداخت می کند که این تسهیلات دارای دوره تنفس بوده و بازپرداخت آن 15 ساله است. کمیته امداد امام خمینی (ره) نیز بخشی از کمک های بلاعوض را برای تامین آورده متقاضیان پرداخت خواهد کرد. رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت که تاکنون 180 هزار میلیارد ریال بابت جبران خسارت مالی سیل از سوی دولت به استان های سیل زده کشور پرداخت شد.  محمدباقر نوبخت ، مراسم افتتاح متمرکز یک هزار و 79 واحد مسکونی مددجویان آسیب دیده از سیل گلستان و آیین افتتاح متمرکز 60 هزار واحد مسکونی مقاوم سازی شده مسکن روستایی گلستان همزمان اظهار داشت: بر اساس برآوردهای انجام شده این حادثه موجب وارد شدن خسارت 210 هزار میلیارد ریالی در کشور شد. وی به جبران خسارت مالی سیل در گلستان هم اشاره کرد و گفت: تاکنون از هفت هزار و 700 واحد خسارت دیده و نیازمند به نوسازی این استان، ساخت سه هزار واحد پایان یافته و احداث سه هزار واحد دیگر نیز تا یک سال آینده تمام خواهد شد. نوبخت اضافه کرد: همچنین به تازگی برای آبگیری سد نرماب مینودشت 300 میلیارد ریال اعتبار برای جابه جایی حداکثر دو روستای واقع در مسیر ساخت مخزن اختصاص داده شد. رئیس سازمان برنامه و بودجه از پرداخت اعتبار اجرای زهکشی 50 هزار هکتار از اراضی شمال گلستان خبر داد و گفت: برای این طرح 10 هزار میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شده است. نوبخت همچنین قول ساخت یک مدرسه در روستای سقریلقی آق قلا را داد. در این مراسم به صورت متمرکز، پروژه های بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گلستان با اعتباردو هزار و 527 میلیارد ریال و بهره مندی بیش از 114 خانوار، افتتاح یا عملیات ساخت آن آغاز شد.