آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۴۸۲۵
دنیا
۴

خبر

ترامپ: اتحادیه اروپا دشمن آمریکاست

سی بی اس - اسپوتنیک : دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده در سخنرانی خود در جمع فرماندهان آمریکایی در کاخ سفید درباره اتحادیه اروپا، ناتو، تسلیحات هسته ای و همچنین مسائل سیاسی و اقتصادی داخلی آمریکا صحبت کرد. رئیس جمهور آمریکا درباره ناتو مدعی شد که پیش از ریاست جمهوری او این اتحاد در حال سقوط بود و با روی کار آمدن او و متقاعد کردن دیگر کشورهای عضو برای مشارکت مالی بیشتر، ناتو را از آن وضعیت نجات داد. او اما در این سخنرانی اتحادیه اروپا را تهدیدی «بسیار بد» برای آمریکا دانست.

او همچنین گفت که یکی از «دلایل اولیه» تشکیل اتحادیه اروپا این بوده است که کشورهای عضو آن بتوانند از آمریکا انتقاد کنند و به آن بتازند! رئیس جمهور آمریکا مدعی شد، این کشور «قدرتمندترین نیروی هسته ای جهان» را ایجاد خواهد کرد. او در این خصوص بیان کرد: اکنون روسیه و چین همزمان با یکدیگر خواستار مذاکره با ما برای متوقف کردن هزینه های میلیارد دلاری برای تسلیحات هسته ای مان هستند. وی با این حال افزود، تا زمانی که توافقی به دست آید، تنها کاری که می تواند انجام دهد این است که «قدرتمندترین نیروی هسته ای جهان را ایجاد کند.» به گفته ترامپ، آمریکا تعداد بسیار زیادی «موشک فوق سریع» دارد و به این دلیل که هم مسکو و هم پکن چنین تسلیحاتی دارند، واشنگتن نیازمند این تسلیحات است. او درخصوص عملکرد خود در زمینه اقتصادی نیز گفت: «از زمان پیروزی اش در انتخابات، آمریکا هفت میلیون فرصت شغلی تازه به دست آورده است و نرخ بیکاری به پایین ترین میزان خود در 50 سال اخیر رسیده است.» رئیس جمهور آمریکا اظهار کرد، میانگین بیکاری ای که طی سه سال ریاست جمهوری او در آمریکا وجود داشته، «پایین ترین» میزان در تاریخ دولت های این کشور بوده است. ترامپ در جمع فرماندهان در کاخ سفید گفت: ما در میانه بازگشت آمریکای بزرگ هستیم و موفق ترین اقتصاد و جامع ترین جامعه ای را که تاکنون وجود داشته است، ایجاد می کنیم. او با اشاره به بخش های مهاجرپذیر آمریکا به ویژه کالیفرنیا اظهار کرد: «می دانم که ما سیاست های متفاوتی داریم اما سیاست این شهرها مشکلات بزرگی ایجاد می کند.»

انتقاد البرادعی از وضعیت زندانیان مصر

عربی 21 : مدیر سابق آژانس بین المللی انرژی اتمی در توییتی از نبود ذره ای انسانیت در زندان های مصر نوشت. محمد البرادعی سیاستمدار مصری و مدیر سابق آژانس بین المللی انرژی اتمی پیرامون وضعیت دشوار بازداشتی های مصر توییتی منتشر کرد و در آن نوشت: هر روز درباره خانواده های بازداشتی هایی که می شناسم و نمی شناسم، می خوانم. آنها از اداره های زندان ها می خواهند به بازداشتی ها لباس و رواندازی بدهند که آنها را از سرمای زمستان حفظ کند. وی در ادامه نوشت: هیچ وقت فکر نمی کردم که بنویسم و حداقل انسانیت را در تعامل با یکدیگر خواستار شوم. آیا همگی قبل از اینکه مصری باشیم، انسان نیستیم؟! بازداشتی های مصری وضعیت دشواری دارند و از ملزومات اولیه مانند سیستم گرمایشی و پتو محروم هستند و دولت این امکانات را در اختیار آنها نمی گذارد و به خانواده های بازداشتی ها هم اجازه نمی دهد این وسایل را فراهم کنند.

پایان توافق همکاری نظامی فیلیپین و آمریکا

سی ان ان، سی بی اس : دولت فیلیپین به رهبری رودریگو دوترته، با ارسال یادداشت رسمی به دولت ایالات متحده، به توافق همکاری نظامی دو کشور موسوم به «بازدید نیروها» پایان داد. رسانه های خبری فیلیپین می گویند این یادداشت به معاون سفیر ایالات متحده در مانیل ارائه شده است. سالوادور پانلو، سخنگوی رئیس جمهوری فیلیپین نیز گفته رودریگو دوترته عصر دوشنبه رسما خواستار ارسال یادداشت شده است. با ارسال یادداشت رسمی دو کشور قاعدتا باید در یک بازه زمانی 180 روزه به توافقاتی که دو دهه است ادامه دارد، پایان دهند. ایالات متحده هنوز به طور رسمی در مورد این یادداشت موضع گیری نکرده است.

با این حال شبکه فیلیپینی «ای بی اس» گزارش داده است که کلارک کوپر، دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور سیاسی-نظامی در جریان کنفرانس تلفنی از سنگاپور، گفته کشورش «300 مورد تعامل و تمرین نظامی مشترک با فیلیپینی ها دارد.» منابع خبری نیز در فیلیپین نیز به نقل از کوپر می گویند بدون توافق همکاری نظامی، عملیات مشترک دو کشور با خطر روبه رو می شود. کلارک کوپر می گوید: «تمامی تعاملات (نظامی)، آزادی عملیات دریایی، تمرین ها، تمرین های مشترک، حضور پرسنل آمریکایی در بنادر، خشکی و پروازها، همگی به مکانیزمی نیاز دارند که اجازه انجام این کارها را می دهد و به همین دلیل نیز توافق وی اف ای جریان داشت». اشاره این مقام دولت آمریکا به نام رسمی همکاری های نظامی دو کشور است که توافق بازدید نیروهای نظامی نامیده می شود. البته موضع گیری رئیس جمهوری فیلیپین در مورد حضور نیروهای آمریکایی در فیلیپین تازگی ندارد و او چهار سال پیش گفته بود طی دو سال به حضور نیروهای خارجی در کشورش پایان می دهد. با این حال در پی آغاز ریاست جمهوری دونالد ترامپ و گرم شدن روابط دو طرف، مواضع رودریگو دوترته نیز تغییر کرد و در سال 1395 دولت مانیل از گسترش پایگاه های نظامی آمریکا در فیلیپین خبر داد. توافق موسوم به بازدید نیروها در سال 1998 بین دو طرف شکل گرفت و در سال 1999 عملی شد. این توافق دو سند جداگانه را در بر می گیرد. آن طور که رسانه های فیلیپینی می گویند توافق برای نیروهای آمریکایی مصونیت های قضایی قائل شده است. در 7 فوریه ماه جاری رودریگو دوترته خواستار خاتمه دادن به توافق شده است.

افزایش نیروهای ترکیه در ادلب

سانا : وزارت خارجه سوریه تاکید کرد: دولت ترکیه با افزایش نیروهایش در ادلب و حمله به مناطق مسکونی به تجاوز خود علیه حاکمیت و اراضی ما ادامه می دهد. یک منبع وزارت خارجه سوریه روز سه شنبه با انتشار بیانیه ای تاکید کرد: دولت ترکیه با افزایش تعداد بیشتری از نیروهای خود در ادلب، حومه آن و حومه حلب و هدف قرار دادن مناطق مسکونی و برخی پایگاه های نظامی به تجاوز خود علیه حاکمیت و تمامیت اراضی ما ادامه می دهد و تلاش می کند از این راه ایادی خود را در سوریه از جمله گروه های تروریستی فروپاشیده در برابر پیشروی ارتش سوریه نجات دهد. این منبع وزارت خارجه سوریه در ادامه این بیانیه بار دیگر مخالفت خود را با هرگونه حضور ترکیه در خاک این کشور ابراز داشته و آن را نقض آشکار قوانین بین المللی و حاکمیت سوریه و در تضاد با بیانیه های آستانه و توافق نامه های سوچی درباره منطقه کاهش تنش ادلب دانست؛ اقدامی که پافشاری دولت اردوغان بر رعایت نکردن هرگونه تعهدی و ادامه فعالیت همانند ساختاری فراقانونی را نشان می دهد.