آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۷۲۷۷
اقتصادی
۹
نفت

بیم و امید اوپک پلاس

قیمت هر بشکه نفت خام برنت با بازگشایی بازارها در روز دوشنبه بیش از 1.48 درصد افزایش را تجربه کرد و به 54.06 دلار در زمان تنظیم این گزارش رسید. این افزایش همانند رشد شاخص ها در بازارهای سرمایه دلیل واحدی داشت؛ پایان تعطیلات سال نو چینی و بازگشایی بخشی از کارخانه های این کشور.

رویترز در این باره نوشت، همزمان با رشد شاخص ها در بازارهای بورس قیمت نفت شاهد افزایش بیش از یک درصدی بود اما نگرانی سرمایه گذاران در مورد ویروس کرونا که شمار تلفات آن اکنون به بیش از هزار نفر رسیده همچنان ادامه دارد.

قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت امریکا هم روز گذشته با 61 سنت معادل حدود 1.2 درصد افزایش به 50 دلار و 18 سنت رسید.

به گزارش تسنیم، مارگارت یانگ، تحلیلگر بازار نفت در موسسه سی ام سی مارکتس به رویترز گفته است: «احساس مثبت کلی شکل گرفته در بازارهای آسیایی موجب رشد قیمت نفت شده است.»

وی افزود: «ترمیم قیمت ضعیف بوده و احتمالا چندان دوام نخواهد یافت. زیرا تقاضای نفت چین احتمالا در کوتاه مدت به دلیل ویروس کرونا همچنان پایین خواهد بود. اوپک پلاس و روسیه باید یک طرح جامع کاهش تولید را ارائه کنند تا بتوانند موجب افزایش قیمت ها شوند.»

ادوارد مویا، تحلیلگر بازار نفت در موسسه اوآندا در این باره گفت: «فعالیت های پالایشگاه های چینی 15 درصد کاهش یافته و اگر ویروس در ماه جاری فروکش نکند وضعیت ممکن است بدتر شود.» مویا افزود، ظاهرا اوپک پلاس در وضعیت صبر و انتظار گرفتار شده است. روسیه می تواند نفت 40 دلاری را نیز تحمل کند. بنابراین ممکن است تمایلی به همراهی با سایر اعضای اوپک پلاس برای کاهش 600 هزار بشکه دیگر از تولید نداشته باشد.