آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۴۸۲۵
بازرگانی
۵

خبر

صادرات سیمان سفید مشروط شد

دنیای اقتصاد : به ماه پایانی سال در حالی نزدیک می شویم که این بار و برای کنترل بازار ستاد کارگروه تنظیم بازار صادرات سیمان سفید را مشروط کرد و براساس تصمیم این کارگروه صادرات سیمان سفید از مسیر رینگ صادراتی بورس مجاز خواهد بود. در ابلاغیه کارگروه تنظیم بازار به منظور ساماندهی صادرات سیمان این نکته قید شده که از 15 اسفند سال جاری صرفا با ارائه گواهی خرید از رینگ صادراتی بورس کالای ایران امکان پذیر خواهد بود.

اقدام صورت گرفته در حالی است که خرداد سال جاری نیز وزیر صنعت، معدن و تجارت در نامه ای به رئیس کل گمرک، اعلام کرده بود صادرات سیمان تا پایان شهریور امسال صرفا از طریق شرکت های تولیدکننده سیمان یا نمایندگان آنها مجاز خواهد بود؛ این تصمیم با هدف ضرورت ساماندهی سیمان، واحدهای تولیدی و جلوگیری از رقابت منفی صادرکنندگان و همچنین بنا به درخواست انجمن صنفی مزبور در دستور کار قرار گرفته است. حال در آخرین ماه های سال جاری وزارت صنعت، معدن و تجارت این بار در راستای ساماندهی بازار، صادرات سیمان سفید را مشروط کرده است.

 به گزارش خبرگزاری تسنیم سعید عباسپور مدیر کل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت در نامه ای به مدیر کل دفتر صادرات گمرک جمهوری اسلامی ایران با اشاره به تصمیم جدید کارگروه تنظیم بازار در راستای ساماندهی صادرات سیمان سفید بر لزوم ابلاغ آن به تمام گمرکات کشور تاکید کرده است. در این نامه اعلام شده است در راستای اجرای مفاد بند 4 صورت جلسه 30 دی ماه 98 تصمیمات هفتاد و پنجمین جلسه کارگروه تنظیم بازار ابلاغی مورخ 7 بهمن 98، معاونت بازرگانی داخلی وزارت متبوع درخصوص ساماندهی صادرات سیمان سفید به اطلاع می رساند که صادرات سیمان سفید از 15 اسفند صرفا با ارائه گواهی خرید از رینگ صادراتی بورس کالای ایران امکان پذیر است. مشروط کردن صادرات سیمان درحالی اعلام شد که اواخر سال گذشته صادرات محصولات فولادی نیز با دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت و با سه هدف ضرورت تامین نیازهای داخلی کشور، پیگیری ارز حاصل از صادرات و جلوگیری از ارزان فروشی محصولات صادراتی، مشروط شده بود.

بعد از آن هم در اواسط خرداد با نامه نگاری رضا رحمانی با رئیس کل گمرک، صادرات سنگ آهن هم مشروط اعلام شد. به گزارش انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان، براساس نامه وزیر صمت به رئیس کل گمرک ایران، از نیمه خرداد تا پایان شهریور ماه امسال نیز صرفا شرکت های تولیدکننده سیمان یا نمایندگان آنها مجاز به صادرات شدند. این تصمیم با هدف ضرورت ساماندهی سیمان، واحدهای تولیدی و جلوگیری از رقابت منفی صادرکنندگان و همچنین بنا به درخواست انجمن صنفی مزبور در دستور کار قرار گرفت؛ حال سیمان سفید نیز به جمع مشروطی های صادراتی پیوسته است.

ابلاغ شیوه نامه های مشوق های صادراتی

دنیای اقتصاد : معاون وزیر صنعت از ابلاغ شیوه نامه های پرداخت مشوق های صادراتی تا پایان هفته جاری خبر داد. به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم با اشاره به ابلاغ بسته حمایت از صادرات غیرنفتی توسط ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و تعهد سازمان توسعه تجارت ایران درخصوص تدوین و ابلاغ شیوه نامه ها و دستورالعمل های مربوطه با هدف تسهیل پرداخت مشوق های صادراتی، استفاده از نظرات کارشناسان درون و برون سازمانی را ارزشمند عنوان کرد. وی با تاکید بر سوابق قبلی پرداخت مشوق های صادراتی در سازمان توسعه تجارت ایران، استفاده از تجربیات قبلی درخصوص تدوین دستورالعمل ها و شیوه نامه ها را مفید دانست. زادبوم گفت: تشکیل دبیرخانه کارگروه مشوق های صادراتی با حضور کارشناسان بخش های مختلف سازمان از جمله رویکردهای جدید سازمان توسعه تجارت ایران بوده و کارگروه مشوق های صادراتی برای تسریع در پرداخت مشوق های صادراتی به زودی تشکیل خواهد شد. معاون وزیر و ریاست کل سازمان توسعه تجارت ایران اظهار امیدواری کرد که با پیگیری های انجام شده و همکاری سازمان برنامه و بودجه، شاهد تخصیص بودجه مشوق های صادراتی در آینده نزدیک باشیم.

امضای تفاهم نامه تبادل الکترونیکی اطلاعات بین گمرکات ایران و پاکستان

دنیای اقتصاد: تفاهم نامه تبادل الکترونیکی اطلاعات میان گمرکات ایران و پاکستان طی مراسمی در اسلام آباد امضا شد. به گزارش خبرگزاری تسنیم، به موجب این تفاهم نامه که به امضای مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات گمرک ایران و رئیس بین الملل گمرک پاکستان رسید، اطلاعات مربوط به همکاری های گمرکی و مبادلات تجاری دو کشور به صورت الکترونیکی مبادله خواهد شد که این امر علاوه بر تسریع و تسهیل تجارت و کاهش هزینه ها، امکان جعل اسناد و تخلفات و قاچاق کالا را از میان خواهد برد.

در این مراسم مسوولان دو کشور بر لزوم تلاش طرفین برای گسترش روابط اقتصادی و افزایش تبادلات تجاری تاکید و اعلام کردند: با توجه به ظرفیت های موجود و علاقه مندی دو کشور به بسط همکاری های تجاری و اقتصادی، حجم مبادلات بازرگانی دو طرف می تواند بیشتر از میزان کنونی باشد. بنابراین گزارش، پاکستان به تازگی به عضویت کنوانسیون تیر درآمده و فرصت های جدیدی برای افزایش همکاری های گمرکات دو کشور در حوزه حمل ونقل بین المللی و ترانزیت کالا فراهم شده است. اجرای پروژه تیر، ایجاد دروازه های مشترک گمرکی در مرزها، تبادل الکترونیکی اطلاعات و استفاده از ظرفیت های کریدور شمال- جنوب جهت کاهش هزینه تجارت و افزایش عملیات گمرکی در مرزهای دو کشور از دیگر محورهایی بود که در مراسم امضای تفاهم نامه تبادل الکترونیکی اطلاعات بین گمرکات ایران و پاکستان میان مسوولان دو کشور پیرامون آنها بحث و تبادل نظر شد.