آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۹۷۰۶
بین الملل
۹

روایت رسانه های خارجی از حماسه حضور ایرانیان در راهپیمایی 22 بهمن امسال

تعظیم غرب در مقابل عظمت ایران اسلامی

گروه بین الملل:  عظمت حماسه حضور ملت ایران در راهپیمایی 22 بهمن ماه امسال، به اندازه ای بود که تلاش بسیاری از رسانه های غربی برای سانسور و تحریف آن ناکام ماند!

 به عبارت بهتر، بسیاری از رسانه های غربی و حتی رسانه های صهیونیستی چاره ای جز اذعان به حضور گسترده ملت ایران در این راهپیمایی و انعکاس شعارهای ضد آمریکایی و ضد صهیونیستی مردم غیور کشورمان را نداشتند.

خبرگزاری فرانسه هم مانند بسیاری دیگر از رسانه های جهان به پوشش مراسم راهپیمایی سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی پرداخت و نوشت که این راهپیمایی جلوه اتحاد ایرانی ها در برابر آمریکا بود. 

این خبرگزاری نوشته است: «ایرانی ها روز سه شنبه در نمایشی از اتحاد همزمان با تنش های اوج گرفته با ایالات متحده، برای گرامیداشت چهل و یکمین سالگرد انقلاب اسلامی تجمع کردند.»

این رسانه اشاره کرده است که حاضران در این راهپیمایی تصاویر امام خمینی (ره)، پرچم های ایران و دست نوشته هایی با شعار «مرگ بر آمریکا» و «تا آخر ایستاده ایم» به دست داشتند.خبرگزاری فرانسه در گزارش خود به تحولات یک سال گذشته در ایران از جمله ترور سردار «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به دست آمریکا، پاسخ موشکی جمهوری اسلامی ایران به این اقدام تروریستی و همچنین انتخابات پیش رو در ایران اشاره کرده است.

شبکه صهیونیستی «آی 24» در گزارشی در مورد راهپیمایی مردم ایران در سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، اذعان کرده است که جمعیت انبوهی از مردم در این مراسم حضور داشتند. در گزارش این شبکه آمده است: «بعد از آنکه مقام های [ایرانی] خواهان آن شدند که برای نمایش اتحاد، حضور گسترده ای [در راهپیمایی] صورت گیرد، راهپیمایی هایی با جمعیتی انبوه در تهران برگزار شد.»

این شبکه با اشاره به شعارهایی از جمله «مرگ بر آمریکا» و تاکید شرکت کنندگان در راهپیمایی بر مقاومت در برابر فشارها، گزارش داده است که پیش از این مقام های جمهوری اسلامی از مردم خواسته بودند به نشانه همبستگی ملی در راهپیمایی شرکت کنند.شبکه «راشا تودی» با انتشار یک گزارش در سایت اینترنتی خود به حضور پرشور مردم ایران در راهپیمایی 22 بهمن به رغم سرمای هوا و ریزش شدید برف در برخی از نقاط این کشور اشاره کرده است. 

در گزارش این رسانه روس آمده است: «برف سنگین، ایرانی ها را از گرامی داشتن سالگرد انقلاب اسلامی شان باز نمی دارد. جمعیت انبوه در مناطق مختلف سراسر ایران به خیابان ها آمدند تا چهل و یکمین سالگرد انقلاب اسلامی را گرامی بدارند. مردم در برخی از مناطق به رغم ریزش برف سنگین و بدون واهمه از هوای سرد با در دست داشتن چتر در راهپیمایی حضور یافتند».

راشا تودی در ادامه گزارش می نویسد: «در بخش هایی از ایران به شدت برف می بارید اما مردم ضمن برپایی تجمعات و تظاهرات گسترده در چهل و یکمین سالگرد انقلاب اسلامی، تحریم های آمریکا و کارزار فشار حداکثری این کشور را محکوم کردند.»

این رسانه در گزارش خود درباره راهپیمایی 22 بهمن در تهران و دیگر شهرهای ایران، به حمل پرچم ایران و تصاویر سپهبد شهید قاسم سلیمانی اشاره کرده است.به گزارش راشا تودی، حاضران در راهپیمانی دیروز با سر دادن شعارهای «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر اسرائیل» تحریم های ضد ایرانی آمریکا و همچنین طرح موسوم به «معامله قرن» درباره فلسطین را محکوم کردند.

رسانه های لبنانی العهد در گزارش خود درباره حضور گسترده مردم نوشت: «علی رغم سرمای هوا و بارش برف در برخی استان ها، میلیون ها ایرانی به میدان ها و خیابان ها آمدند تا در راهپیمایی های پیروزی انقلاب شرکت کنند. راهپیمایی های امسال همزمان با چهلم شهید قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه و همرزمانش است.»

اما شبکه المیادین نیز مراسم سالروز انقلاب و راهپیمایی مردم را از سه شهر تهران، کرمان و قم، به شکل زنده پوشش داد و مجری این شبکه گفت که مردم ایران از بزرگ و کوچک، سالخورده و جوان در این راهپیمایی حضور دارند.او سپس با اشاره به حضور مردم رشت در زیر بارش شدید برف گفت: «همین حضور با این وضعیت، نشان دهنده دروغ کسانی است که می گویند، مردم ایران را بالاجبار به این مراسم ها می آورند.»

وبگاه قطری العربی الجدید نیز سخنان دکتر روحانی را برای پوشش خبری خود استفاده کرد و نوشت که ایرانی ها صبح امروز در شرایطی که درگیر مشکلات اقتصادی در پی تحریم های آمریکا هستند؛ اما در تهران و دیگر شهرها 41 مین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی را زنده نگه داشتند.

وبگاه الشفق نیوز عراق که جهت گیری مخالف جبهه مقاومت دارد نیز به مراسم امروز پرداخت و نوشت که شعاردهندگان در یک راهپیمایی گسترده، با حمل پرچم های ایران، تصاویر شهید «قاسم سلیمانی» را با خود حمل می کردند.وبگاه اخبار العراق نیز حضور مردم در رهپیمایی دیروز  را «بسیار گسترده» توصیف کرد.

وب سایت صدی اونلاین مصر نیز با درج ویدئویی از تظاهرات دیروز  نوشت: «ده ها هزار نفر از مردم ایران، صبح امروز   سالروز پیروزی انقلاب اسلامی را گرامی داشتند.»

پایگاه خبری روزنامه پرتیراژ «الیوم السابع» مصر، گزارش کرد که ده ها هزار نفر از مردم ایران در چهل و یکمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، در سایه تنش شدید با آمریکا، به خیابان ها آمدند.اما وبگاه عربی روسیا الیوم نوشت که شرکت کنندگان با حمل تصاویر شهید قاسم سلیمانی شهار «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر اسرائیل» سر دادند. 

وبگاه روزنامه القدس العربی نیز نوشت: «مردم مناطق مختلف ایران علی رغم سرمای شدید و در شرایطی که ایران تحت فشار اقتصادی و فشارهای خارجی قرار دارد؛ به طور گسترده به خیابان ها آمدند.»

خبرگزاری ملی عراق (نینا) نیز حضور مردم در مراسم دیروز را «میلیونی» توصیف کرد و به سخنرانی دکتر روحانی، حجت الاسلام رئیسی و محسن رضایی در تهران، مشهد وتبریز اشاره کرد.

وب سایت خبری اخبار لیبیا نیز به سردی هوا و حضور وسیع مردم ایران در شهرهای مختلف اشاره کرد.

وبگاه ایوان لیبیا نیز نوشت که مردم ایران علی رغم مشکلات اقتصادی و فشارها خارجی در شهرهای مختلف به خیابان ها آمدند.

پایگاه خبری روداوو نیز با درج تصویری از خیابان آزادی نوشت که شهرهای مختلف ایران دیروز  شاهد حضور وسیع مردم در سالروز پیروزی انقلاب اسلامی که با چهلم شهادت سردار قاسم سلیمانی همراه شد بود.

وبگاه اماراتی ابوظبی الاخباریه نیز با اشاره به سرمای شدید هوا و مشکلات اقتصادی در ایران نوشت که مردم ایران به طور وسیع در این مراسم حضور یافتند. این وبگاه همچنین به تاریخچه پیروزی انقلاب اسلامی پرداخت.