آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۴۵۸۴
اقتصاد
۱۰
انرژی

روسیه همچنان مردد در کاهش تولید نفت

گروه اقتصادی: نشست اوپک در آخرین ماه از سال گذشته میلادی به دلیل کاهش شدید قیمت نفت در پی افزایش تولید نفت شیل بود. وزیران انرژی کشورهای اوپک پلاس با کاهش بیشتر تولید نفت به روزی یک میلیون و 700 هزار بشکه سعی در جبران افزایش تولید روزانه دو میلیون بشکه ای شیل داشتند. پس از امضای فاز اول توافق تجاری میان چین و امریکا، انتظارها برای بهبود تقاضای نفت در سال 2020 قوت بیشتری گرفت. اما شیوع ویروس کرونا که تاکنون نزدیک به هزار تن تلفات داشته ، باعث کاهش 20درصدی تقاضای نفت از سوی بزرگ ترین واردکننده نفت در دنیا شد. چین در سال 2018 میلادی روزانه 13.5 میلیون بشکه نفت وارد می کرد که با کاهش 20 درصدی، این رقم برای ماه جاری میلادی به 10 میلیون بشکه نفت در روز رسید. اما کاهش حدود 10 دلاری قیمت نفت در هفته های اخیر باعث شد، اوپک و هم پیمانان غیراوپکی اش به فکر کاهش بیشتر تولید تا 2 میلیون و 300 هزار بشکه در روز بیفتند. هر چند در این راه یک مخالف سرسخت نیز وجود دارد و آن روسیه است. از آنجایی که روسیه رقیب دیرینه امریکا در دیپلماسی و انرژی به حساب می آید، موافق کاهش بیشتر تولید و صادرات نفت توسط اعضای اوپک پلاس نیست. چراکه می داند با این اقدام امریکا با افزایش ظرفیت تولید شیل، جای تولیدکنندگان سنتی در بازار نفت را خواهد گرفت. از این رو تاکنون خبری مبنی بر توافق روسیه برای کاهش بیشتر تولید از سوی رسانه ها مخابره نشده است.

توافق برای کاهش بیشتر تولید

فوربز معتقد است با وجود افزایش سالانه بیش از یک میلیون بشکه ای نفت در روز اما چالش اوپک نه تنها تقاضا که تدوام رشد تولید نفت شیل امریکاست. بنابراین اوپک ممکن است در آینده ای نه چندان دور به بازیگر نقش دوم بازار نفت جهان تبدیل شود. اگر همکاری تولیدکنندگان بزرگ نفت غیرعضو اوپک به رهبری روسیه با تعلل همراه شود یا اینکه این گروه تمایلی به کاهش تولید خود در شرایط فعلی نداشته باشند چه بسا دور از ذهن نخواهد بود که این آینده دور به زودی فرا برسد. هفته گذشته پس از 3روز مذاکرات فشرده «کمیته فنی اعضای اوپک پلاس» در دبیرخانه اوپک در وین پیشنهاد شد علاوه بر کاهش تولید 1.7 میلیون بشکه که فعلا اجرا می شود، تولید نفت 600 هزار بشکه دیگر از آوریل کاهش داده شود و این روند تا ژوئن ادامه پیدا کند. اما به نحوه تقسیم این کاهش اشاره ای نکرد. با وجود اینکه اکثر کارشناسان معتقدند، اوپک حداقل باید 800 هزار بشکه نفت از بازار کم کند اما به نظر می رسد، روسیه همچنان برای جواب مثبت به هم پیمانانش تعلل را ترجیح داده است. منابع آگاه در اوپک به «اس اند پی گلوبال پلاتس» گفتند که مسکو هنوز به شرکای اوپک خود درباره موافقت با کاهش جدید تولید که از سوی کمیته فنی اوپک پلاس پیشنهاد شده، پاسخی نداده است.

کاهش قیمت نفت نه تنها برای کشورهای تولیدکننده که بر آینده سرمایه گذاری در این صنعت نیز اثرگذار خواهد بود. فایننشیال تایمز معتقد است، پایین بودن قیمت نفت باعث بی تمایلی در سرمایه گذاری های بیشتر در حوزه های جدید نفت و گاز شده است. تحلیلگران معتقدند جهان به نفت بی نیاز نیست بنابراین پیشرفت های بیشتر در گرو استخراج بیشتر نفت خواهد بود. اما این روند به دلیل کاهش درآمد دولتی کشورهای وابسته به نفت همچنین کاهش درآمد شرکت های نفتی خصوصی نیز با اختلال وسیع همراه بود. به گونه ای که سرمایه داران تمایل کمتری برای کشف منابع جدید از خود نشان می دهند. موارد گفته شده که به دلیل کاهش قیمت نفت رخ داده، می تواند تولید در دهه جاری را با اختلال مواجه کند. این شرایط اهمیت واکنش اوپک به مسائل پیش رو را دو چندان می کند. گفتنی است، قیمت پیش خرید هر بشکه نفت خام برنت با 70 سنت یا 1.3 درصد جهش به 53.97 دلار رسید. این شاخص در میانه معاملات دیروز تا 54.13 دلار هم بالا رفته بود.