آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۲۲۴۰۳
اخبار کشور
۱۱

پنتاگون: تعداد آسیب دیدگان مغزی در حمله موشکی ایران، به 109 نفر افزایش یافت

بر اساس اعلام پنتاگون، در حمله موشکی ایران به پایگاه نظامی آمریکا در عراق، 109 نظامی آمریکایی دچار جراحت آسیب مغزی شده اند.

وزارت دفاع آمریکا بامداد سه شنبه اعلام کرد که در حمله موشکی ماه ژانویه ایران به پایگاه نظامی «عین الاسد» آمریکا در عراق، 109 نظامی آمریکایی دچار جراحت آسیب مغزی شده اند.

در بیانیه وزارت دفاع آمریکا آمده است: «تا روز 11 فوریه، (22 بهمن) 109 نظامی با آسیب مغزی تروماتیک شناسایی شده اند که نسبت به گزارش قبلی 45 نفر افزایش داشته است.»

بر اساس این بیانیه، 76 نفر از آنها در حال حاضر به محل وظیفه خود بازگشته اند که 75 نفر آنها در عراق درمان شده و 1 نفر پس از انتقال به آلمان و طی مراحل درمان به محل وظیفه خود در عراق بازگشته است.

در بیانیه وزارت دفاع آمریکا آمده است: «همچنین در مجموع 27 نفر از نظامیان آمریکایی برای طی مراحل درمانی به آلمان منتقل شدند که افزایش شش نفری را در مقایسه با گزارش قبلی نشان می دهد و 21 نفر از آنها نیز برای تکمیل درمان به آمریکا منتقل شده اند.»

این در حالی است که یک مقام نظامی آمریکایی شامگاه روز دوشنبه در گفت وگو با خبرگزاری «رویترز» از افزایش دوباره آمار رسمی نظامیان آمریکایی آسیب دیده در جریان عملیات موشکی جمهوری اسلامی ایران علیه پایگاه نظامی «عین الاسد» آمریکا در عراق خبر داده بود.

به نوشته رویترز، این مقام آمریکایی که خواسته نامش فاش نشود، گفته است که بر اثر این حمله موشکی بیش از 100 نظامی آمریکایی دچار آسیب مغزی شده اند.

گفتنی است درحالی در تازه ترین آمار ارائه شده، شمار نظامیان آسیب دیده حمله ایران به پایگاه آمریکا در عراق به 109 تن رسیده که ترامپ رئیس جمهور آمریکا همواره سعی داشته خسارات جانی وارده به نظامیان آمریکایی را کم اهمیت جلوه دهد.

ترامپ: بعدا متوجه آسیب های مغزی نظامیان در عین الاسد شدم

شبکه بلومبرگ گزارش داد دونالد ترامپ، در گفت وگو با این شبکه در پی تلاش هایش برای کم اهمیت جلوه دادن خسارات جانی و مالی وارد به بار آمده در پایگاه نظامی این کشور در عین الاسد عراق در پی حمله انتقام جویانه سپاه پاسداران ایران پس از به شهادت رسیدن سردار قاسم سلیمانی توسط آمریکا، بار دیگر شدت آسیب هایی را که نظامیان آمریکایی در این حمله متحمل شده اند کم جلوه داد.

ترامپ روز دوشنبه پس از اینکه وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که 109 تن از نظامیان آمریکایی پس از حمله ایران به عین الاسد در ماه ژانویه «آسیب مغزی خفیف» تشخیص داده شده است، با فاکس بیزینس گفت وگو کرد.

ترامپ درباره حمله ایران گفت که «آنها [موشک ها] به گونه ای فرود آمدند که به کسی برخورد نکردند».

او بدون ارائه توضیحات مشخصی با بیان اینکه وقتی به من گفتند هیچ کسی کشته نشده است، من را تحت تاثیر قرار داد، مدعی شد: می دانید، من چیزی را متوقف کردم که می توانست برایشان بسیار فاجعه بار باشد.

رئیس جمهور آمریکا گفت که بعدا متوجه آسیب های مغزی شده است. او ماه گذشته این آسیب ها را به عنوان «سردرد» اعلام کرده و آنها را مشابه آسیب ها و جراحات دیگر مانند قطع عضو ندانست.

ترامپ روز دوشنبه گفت: آسیب مغزی وجود دارد، اما من آن را کمی متفاوت تر از بسیاری دیگر جلوه دادم و نظرم را در این باره عوض نخواهم کرد.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بامداد چهارشنبه هجدهم دی در واکنش به ترور ناجوانمردانه سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی توسط نیروهای آمریکایی در نزدیکی فرودگاه بغداد، این پایگاه را که بزرگ ترین پایگاه نیروهای آمریکایی در عراق و یکی از بزرگ ترین پایگاه های آنها در منطقه به شمار می رود موشک باران کرد.

در پی این حمله موشکی، رئیس جمهور آمریکا مدعی شد که هیچ یک از نظامیان این کشور در پایگاه عین الاسد آسیب ندیده اند و صرفا خسارات جزئی به تجهیزات وارد شده است؛ ادعایی که در روزهای بعد پوچ بودن آن با افشاگری رسانه ها مشخص شد و مقامات آمریکایی مجبور شدند به صورت قطره چکانی آمار تلفات پایگاه عین الاسد را اعلام کنند.

پنتاگون پس از چند روز پنهان کاری درباره آمار تلفات حمله موشکی ایران به پایگاه عین الاسد، سرانجام اعلام کرد که تعدادی از نیروهای آمریکایی بر اثر این حمله موشکی دچار ضربه مغزی خفیف (concussion) شده اند و حتی دونالد ترامپ این آسیب دیدگی ها را تا حد «سردرد» تقلیل داده بود.

اعلام این آمار در حالی صورت گرفته که پیش از این تعداد آسیب دیدگان در ابتدا 11 نفر، بعد 36 نفر و بعد از آن 50 نفر اعلام شده بود. همچنین 11 بهمن ماه دو مقام آمریکایی در گفت وگو با شبکه خبری سی ان ان ضمن اعلام افزایش مجدد تعداد تلفات نظامیان آمریکایی پایگاه عین الاسد خبر دادند، تعداد نیروهای آمریکایی که در انتقام موشکی ایران و حمله ایرانی ها به پایگاه هوایی عین الاسد دچار ضربه مغزی شده اند، به 64 نفر رسیده است. به رغم لاپوشانی آمریکا از نتایج پاسخ موشکی سپاه به پایگاه آمریکایی «عین الاسد» در استان الانبار و «الحریر» در اربیل و جلوگیری از حضور خبرنگاران در این پایگاه ها، اما هر روز نکات جالبی از خسارت های این حمله تلافی جویانه و ابعاد آن منتشر می شود و این در حالی است که آمریکایی ها به شدت نگران درز اخبار این حمله اقتدارآمیز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هستند.

اعتراف پنتاگون به تلفات عین الاسد تحت فشار افکار عمومی

از سوی دیگر اظهارات اخیر ترامپ در پی این اعتراف مطرح می شود که پنتاگون که به مخفی کاری درباره آمار تلفات و خسارت های این حمله متهم است، اعلام کرده بود که آمار و ارقام اعلام شده قطعی نبوده و ممکن است دستخوش تغییر شوند.

علاوه بر این، برخی مقامات آمریکایی روز دوشنبه به اطلاع خبرگزاری رویترز رسانده اند که ارتش آمریکا آماده است تا به دلیل افزایش آمار و ارقام 50 درصدی اعلام کند که بیش از 100 نظامی در حمله ماه گذشته ایران به پایگاه عین الاسد آمریکا آسیب دیده اند.