آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۴۸۲۵
سیاست گذاری
۶

خبر

رشد مثبت در پایان سال 98

مرکز پژوهش های مجلس با بازنگری در پیش بینی های گذشته خود احتمال داد رشد اقتصادی بدون نفت در سال جاری مثبت شود.کارشناسان این مرکز با استناد به وضعیت اقتصاد ایران در نیمه نخست و عملکرد شرکت های بورسی پیش بینی کردند در پایان سال 98 رشد اقتصادی بدون نفت 8/ 1 درصد باشد.البته رشد تولید ناخالص داخلی با احتساب بخش نفت کماکان منفی می ماند.

گزارش مرکز ابتدا نگاهی به وضعیت اقتصاد در سال گذشته داشته و نوشته است: اقتصاد ایران در سال 1397 شرایط دشواری را سپری کرد. همزمانی مسائلی چون رشد اقتصادی منفی، تورم 5/ 27 درصدی، بحران ارزی و کسری بودجه، در کنار مسائل ساختاری بلندمدت اقتصاد ملی، نشان از وخامت اوضاع این سال داشت. انتظار می رود در سال 1398 بخشی از چالش های فوق تقلیل یافته و بخشی تعمیق شود. شرایط بازار ارز نشان دهنده بازگشت نسبی ثبات به این بازار است و با وجود آنکه انتظار می رود تورم میانگین همچنان در سال 1398 بالا باشد، سرعت تورم در مقایسه با سال گذشته کاهنده باشد و از شیب نرخ در سال جاری کاسته شود. مرکز پژوهش ها در عین حال پیش بینی می کند وضعیت کسری بودجه به واسطه کاهش بیشتر صادرات نفتی وخامت بیشتری یافته باشد. با این تصویر عملکرد اقتصاد کلان در سال جاری چه خواهد بود؟

مرکز پژوهش ها در گزارش خود نوشته است: با توجه به اینکه در سال 1398 نیز بسیاری از عوامل کاهنده رشد در سال 97 ازجمله کاهش صادرات نفت، محدودیت های واردات و صادرات، کسری بودجه و... پابرجاست، انتظار اولیه بر آن بود که رشد اقتصاد غیرنفتی در سال 1398نیز منفی باشد. با این حال، برخی تحولات مثبت، شرایط را در بعضی بخش ها بهبود بخشیده است. دلایل مرکز از این قرار است:

نخست: بارندگی های بیش از انتظار در سال آبی قبل، موجب شد که برآوردهای مثبت قبلی از رشد این بخش بهبود یابد.دوم: تحولات بازار مسکن، حجم سرمایه گذاری در بخش ساختمان را در نیمه اول سال 1398 افزایش داده است. به نظر می رسد عمده این تحول ناشی از افزایش نسبی قیمت مسکن در مقایسه با تورم کلی اقتصاد بوده است. رشد تولید ساختمان های مسکونی در نیمه اول سال 1398 به اندازه ای بوده است که رشد منفی تولید ساختمان های دولتی ناشی از کاهش حقیقی طرح های عمرانی را نیز پوشش داده و رشد کل بخش ساختمان را به طور نسبتا قابل توجهی افزایش داده است. به نظر می رسد رشد بخش ساختمان نیز تاثیر مثبتی بر برخی بخش های صنعتی نظیر لاستیک و پلاستیک، کاشی و سرامیک و... داشته و رشد مثبت این بخش ها را نیز به دنبال داشته است.سوم: کاهش مداخله یا بهبود سیاست های مداخله ای دولت در زمینه قیمت گذاری داخلی و تخصیص یا تامین منابع ارزی «در صنایعی نظیر داروسازی.»مرکز پژوهش ها با در نظر گرفتن این نکات اعتقاد دارد: هرچند به دلیل نرخ رشد منفی قابل توجه بخش نفت، رشد اقتصادی کشور در سال 1398 همچنان منفی خواهد بود، اما رشد اقتصادی بدون نفت در سال 1398حدود 8/ 1 درصد برآورد می شود. برآورد مرکز پژوهش ها نشان می دهد: رشد بخش کشاورزی 5/ 5 درصد، رشد بخش صنعت 5/ 1 درصد، رشد آب، برق و گاز 10 درصد، رشد بخش ساختمان 5/ 14 درصد و رشد بخش خدمات منفی 5/ 1 درصد در پایان سال 98 خواهد بود.به گفته کارشناسان مرکز رشد منفی بخش خدمات عمدتا به دلیل رشد منفی بخش امور عمومی درنتیجه کاهش حقیقی مخارج جاری دولت و نیز افت ارزش افزوده بخش واسطه گری های مالی و به خصوص بخش بانکی به قیمت های ثابت در این سال است.

روند تدریجی خروج از رکود

شاخص های اقتصادی بانک مرکزی از روند بهبود تدریجی اوضاع و خروج از رکود حکایت می کند. همتی، رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی نوشت: امروز 22 بهمن 98، در چهل و یکمین سالگرد انقلاب، شاهد حضور پرشور مردم در دفاع از آرمان های انقلاب اسلامی بودم. به رغم تمامی مشکلات و سختی های اقتصادی و آسیب خوردن رفاه قشر عظیمی از مردم، همچنان شاهد حضور پرقدرت، عمدتا همین بخش از مردم، در دفاع از انقلاب هستیم.

 همتی تاکید کرد: آمریکا و متحدانش، به رغم تحمیل فشارهای مضاعف اقتصادی، به یمن مقاومت و ایستادگی مردم، نتوانستند به اهداف خود دست پیدا کنند. به عنوان یکی از مسوولان اقتصادی، قبول دارم که با وجود تلاش و فعالیت مداومی که داریم، به علت سنگینی فشار تحریم های ظالمانه و نیز ساختار نامناسب اقتصاد و برخی ناهماهنگی های داخلی، خصوصا زیاده خواهی و رانت جویی گروهی از افراد جامعه که منافع خود را در ملتهب نگه داشتن بازارها می بینند، آن گونه که باید و شاید نتوانسته ایم در شان ملت بزرگ ایران نتیجه بگیریم.   رئیس کل بانک مرکزی افزود: با اینکه عده ای تلاش می کنند تا شرایط اقتصادی کشور را وخیم و آینده سخت تری را ترسیم کنند، اما با تدابیر اتخاذ شده براساس داده های بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، شاخص های مهم اقتصاد کلان از قبیل رشد بخش غیرنفتی، تورم و سایر متغیرها همگی خبر از ثبات نسبی و روند بهبود تدریجی اوضاع و خروج اقتصاد از رکود دارند و این در مقایسه با آنچه دشمنان دنبال آن بودند و تصور آن را داشتند فوق العاده است.  او در پایان اشاره کرد: قطعا تداوم حضور و پایداری مردم، پشتیبانی مهم و قوت قلبی است برای تلاش مضاعف مسوولان.