آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۲۲۴۰۳
اخبار کشور
۱۱

برگزاری اولین جلسه محاکمه«روح الله زم» به اتهام افساد فی الارض

اولین جلسه محاکمه «روح الله زم» مدیر کانال معاند «آمدنیوز» در شعبه 15 دادگاه انقلاب استان تهران و به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.

به گزارش مرکز رسانه قوه قضائیه، قاضی صلواتی در ابتدای جلسه دادگاه گفت: شروع اولین جلسه محاکمه متهم روح الله زم را در شعبه 15 دادگاه انقلاب با حضور مستشار، وکیل مدافع و نماینده دادستان در اجرای مواد 352 و 353 قانون آیین دادرسی کیفری به صورت علنی اعلام می کنم.

در ادامه، نماینده دادستان با حضور در جایگاه با اشاره به اتهامات روح الله زم بیان کرد: روح الله زم متهم است به «افساد فی الارض»، در بازه زمانی سال 95 تا زمان دستگیری از طریق ارتکاب جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی کشور، نشر اکاذیب به طور گسترده، معاونت در تخریب، معاونت در ایجاد اخلال در نظام اقتصادی کشور، تشکیل و اداره کانال معاند آمدنیوز و صدای مردم با هدف برهم زدن امنیت داخلی و خارجی کشور، جاسوسی به نفع سرویس اطلاعاتی یکی از کشور های منطقه، جاسوسی به نفع سرویس اطلاعاتی کشور فرانسه در ابتدای سال 97 تا زمان دستگیری، همکاری با دولت متخاصم آمریکا علیه نظام جمهوری اسلامی در نیمه دوم اسفند ماه سال 96 تا زمان دستگیری، اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی، مشارکت در فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی به نفع گروه ها و سازمان های مخالف نظام، عضویت و همکاری با کانال معاند سحام با هدف بر هم زدن امنیت داخلی و خارجی کشور، مشارکت در اغوا و تحریک مردم به جنگ و کشتار در دی ماه سال 96، مشارکت در جمع آوری اطلاعات طبقه بندی شده با هدف برهم زدن امنیت کشور، مشارکت در نشر اکاذیب به طور گسترده، توهین به مقدسات اسلام، تحصیل مال از طریق نامشروع و شکایت اشخاص حقیقی و حقوقی از جمله اتهامات متهم است.

وزیری، ناامیدی، ایجاد تفرقه و ایجاد غفلت از دشمنی دشمن را از شگردهای دشمن در جنگ نرم عنوان کرد و افزود: پرونده حاضر یکی از گسترده ترین ابعاد جنگ نرم است که توسط فردی به هویت روح الله زم فعلیت یافته است. وی در دوران تحصیل خود به دلیل بی انضباطی مجبور به ترک دبیرستان و انتقال به یک دبیرستان دیگر شد و همزمان به فعالیت های پژوهشی، فیلمبرداری و تدوین مبادرت می کرد.

نماینده دادستان ادامه داد: متهم زم در ادامه شرکت آوای نوین سبز را برای فعالیت تبلیغاتی راه اندازی کرد تا علاوه بر فعالیت های تبلیغاتی بتواند از بانک ها نیز تسهیلات بگیرد و در راه اندازی بنیاد فرهنگ و هنر ایرانیان به پدر خود یاری می رساند.

بازداشت زم در اغتشاشات سال 88

 وی گفت: متهم در اغتشاشات سال 88 بازداشت شد و در سال 90 ایران را به مقصد مالزی ترک کرد و با همسر فعلی خود ازدواج کرد. پس از یکسال به ترکیه رفت و مبادرت به اخذ ویزای فرانسه کرد. متهم در سال 93، به جهت منابعی که در اختیار داشت با علم به معاند بودن سحام نیوز با این رسانه معاند همکاری می کرد.

راه اندازی آمدنیوز با برنامه سرویس جاسوسی یک کشور منطقه

وزیری اظهارداشت: شخصی به هویت سید احمد شمس، برای راه اندازی یک کانال معاند از طریق روح الله زم اقدام می کند که واسطه ای بین سرویس جاسوسی یکی از کشور های منطقه و روح الله زم بوده است. متهم در سال 95 از سحام نیوز خارج شد و با سرویس موصوف توافق کرد و کانال معاند آمدنیوز را راه اندازی نمود. این سرویس جاسوسی نسبت به کانال مسلط بوده و آمدنیوز به اراده سرویس مذکور راه اندازی شده است.

وی با اشاره به اهم نیازمندی های این سرویس که منجر به راه اندازی کانال آمدنیوز شد، گفت: راه اندازی کانال با محتوای ضدامنیتی، معرفی محل طرف های درگیر در سوریه، تردد فرماندهان ایرانی در سوریه و به ویژه تردد حاج قاسم سلیمانی برایشان مهم بوده است که امکان صحت سنجی برخی اخبار به وسیله متهم صورت می گرفت.

ارئه اطلاعات نیروهای مقاومت در سوریه به دشمن

نماینده دادستان گفت: متهم اقرار می دارد که به مدت دو سال با سازمان اطلاعاتی موصوف همکاری داشته و 1877 خبر و اطلاعات نهان و آشکار با رویکرد ضدیت با نظام از منابع خود جمع آوری و برای آن ارسال کرده است و به مدت دو سال مجموعا مبالغی به صورت یورو، در ترکیه، بارسلون و برلین به او پرداخت شده است. وی هزار و 109 مورد از جمله مختصات مقر نیرو ها در سوریه و تردد فرماندهان را برای این سرویس جاسوسی ارائه کرده است.

وزیری با بیان اینکه متهم مردم را به تحریک، شورش، درگیری، اقدامات خشونت آمیز و شایعه پراکنی تشویق می کرد، افزود: متهم در اظهاراتش گفته که در انتشار اخبار، عملیات روانی مدنظر بوده است. همچنین متهم در 1494 مورد مبادرت به تبلیغ رسانه های اپوزیسیون کرده و در 135 مورد از جریانات تکفیری و قومیتی حمایت کرده است.

 همکاری زم با براندازان

وی درخصوص حمایت متهم زم از کنگره ملی ایران (ان ای سی) گفت: هدف کنگره ملی ایران تغییر حکومت است و در سال 2003 با محوریت «امیرعباس فخرآور» شکل گرفت؛ اما در سال 2013 به صورت جدی شروع به فعالیت کرد. فخرآور و سایر افراد مرتبط با این کنگره با سازمان های اطلاعات سیا و موساد در ارتباط و به دنبال لابی گری با کنگره آمریکا برای اختصاص بودجه علیه جمهوری اسلامی ایران، شبکه سازی در داخل کشور، هم افزایی با اپوزیسیون و تلاش برای تحریک آمریکا در جهت حمله نظامی به ایران بوده اند.

نماینده دادستان افزود: متهم زم نیز از هیچ تلاشی برای همکاری با این کنگره فروگذار نکرده است و در اظهاراتش گفته که یک بار به دعوت آنها برای سخنرانی به آمریکا رفتم.

وی ادامه داد: متهم، توهین به مقدسات اسلام و هجمه در این موارد را در دستور کار قرار داد و در این باره 2227 پست منتشر شد.

شعله ور کردن اغتشاشات دی ماه 96 از سوی یک سرویس جاسوسی با استفاده از زم

نماینده دادستان عنوان کرد: زم ابزاری در دست سرویس جاسوسی و اطلاعاتی یکی از کشور ها برای شعله ور ساختن اغتشاشات دی ماه 96 بود و پس از اینکه کانال آمد نیوز به دلیل انتشار محتوای خشونت آمیز از سوی تلگرام مسدود شد، این سرویس جاسوسی، کانال صدای مردم را جایگزین آن کرد و در اختیار متهم قرار داد.

وزیری بیان کرد: کانال صدای مردم از طریق آموزش ساخت سلاح و تحریک افراد به ارتکاب اعمال مجرمانه با انتشار 225 پست و متن آموزش ساخت ادوات جنگی و جنگ های درون شهری و حمایت از کمپین های توزیع خشونت، مردم را به درگیری با نیرو های نظامی و انتظامی تشویق کرد که زمینه ساز مجروحیت و کشته شدن تعدادی از هموطنان شد.

 همکاری زم با سرویس اطلاعاتی فرانسه

وی با اشاره به نحوه برقراری ارتباط متهم با سرویس جاسوسی فرانسه پس از اغتشاشات دی ماه 96 گفت: روح الله زم پس از این، با دو نفر از افسران سرویس اطلاعاتی فرانسه در ساختمان پلیس فرانسه دیدار می کند که متهم خواستار ایجاد تیم حفاظت در فرانسه و تامین هزینه ها در ازای موافقت جهت همکاری با سرویس مذکور علیه جمهوری اسلامی می شود. متهم و آمدنیوز در طول ارتباط با سرویس فرانسه بیش از 730 خبر در مسائل امنیتی، سیاسی، تحریم ها و... انتشار داده است.

نماینده دادستان با اشاره به بخشی از اظهارات زم عنوان کرد: متهم می گوید پس از قضایای دی ماه 96 به ناگاه از اداره پلیس با من تماس گرفتند و از من خواستند تا به آنجا بروم. در آنجا دیدم که دو نفر به استقبال من آمدند و خود را پلیس معرفی کردند. علت حضور خود را خطری می دانستند که مرا تهدید می کرد؛ اما احساس کردم از جای قوی تری ساپورت می شوم. در ادامه، کنترل غیرمحسوس من و پس از آن حفاظت از من آغاز شد. آنها منت حفاظت را بر سرم گذاشتند و گفتند که از اداره امنیت داخلی فرانسه هستند و حفاظت من برای آنها هزینه دارد.

وزیری اظهارداشت: متهم تصریح کرده است که سرویس جاسوسی فرانسه نیز نیازمندی های اطلاعاتی خود را عبارت از پشت پرده اخبار ایران، شبکه منابع و مخبرین در راستای یاری رساندن به امنیت ملی فرانسه با وی مطرح کرده است.

نماینده دادستان با اشاره به نقش متهم در تشکیل و سازماندهی شورایی با عنوان رسانه های مبارز که متشکل از 29 رسانه برانداز بوده است، گفت: متهم ریاست این شورا را بر عهده داشت.

همکاری زم با آمریکا

وی با بیان اینکه متهم در سه حوزه با دولت متخاصم آمریکا همکاری می کرده است، افزود: در اولین مورد به واسطه «ساغر کسرایی» با کنگره آمریکا ارتباط برقرار کرد. در اواخر سال 96 متهم به منظور ارتباط با سازمان امنیت آمریکا به واسطه «فواد پاشایی» با فردی به نام «نیکولاس» ارتباط می گیرد که این ارتباط برای اعطای ویزای آمریکا به متهم و خانواده وی درازای دادن اطلاعات و اخبار بوده است. متهم با استفاده از شبکه عوامل داخلی خود در ایران و عوامل مرتبط با خود ضمن ارسال مطالب به صورت غیر مستقیم به «اف بی آی» سعی در ارتباط گیری با اف بی آی داشته است و در ازای ارسال یک سند از وزارت اطلاعات به اف بی آی تقاضای ویزا می کند.

وزیری با اشاره به اظهارات متهم درخصوص ارتباط گیری با ساغر کسرایی عنوان کرد: متهم می گوید شماره مرا از امیرعباس فخرآور گرفت و جمعا پنج ماه به طور متناوب ارتباط داشتیم. فواد (پاشایی) گفت که در «ان اس ای» دوستی دارد که وکیل است و مقرر شده بود متهم در قبال ارائه اخبار واطلاعات موفق به دریافت ویزای آمریکا شود.

وی خاطرنشان کرد: بنابر اقاریر عدیده متهم نزد بازپرس، اقاریر متهم نزد ضابط، سازمان اطلاعات سپاه، اسناد و مدارک به دست آمده، تحقیقات جامع بازپرس و شکایت شکات حقیقی و حقوقی، بزهکاری متهم محرز و مسلم بوده و کیفر ایشان مورد تقاضاست و محاکم ایران صالح به رسیدگی هستند.

سپس قاضی صلواتی افزود: پرونده ای درسال 96 درخصوص اقدامات روح الله زم به همراه 15 متهم دیگر تشکیل شد که از نماینده دادستان می خواهم که آن را قرائت کند.

نماینده دادستان گفت: درخصوص اتهامات آقای روح الله زم در سال 96 اتهامات ایشان نشر اکاذیب علیه امنیت داخلی و خارجی کشور است و بزهکاری نامبرده مسلم و محرز بوده و کیفر وی مورد تقاضاست.

دراین جلسه که بیش از سه ساعت و در قالب دو نوبت به طول انجامید، جزئیات کیفرخواست متهم قرائت شد و پس از استماع در پایان قاضی اعلام کرد ادامه جلسه بعدی رسیدگی متعاقبا اعلام خواهد شد.