آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۴۸۲۵
سیاست گذاری
۶

خارج از معمول

گران فروشی چای هند به ایرانیان

تسنیم : ایران در سال میلادی گذشته 5/ 53 میلیون کیلوگرم چای با قیمتی گران تر از قبل از هند خریداری کرده است. قیمت هر کیلو چای قبل از تحریم ها 255 روپیه بوده اما بعد از تحریم ها قیمت تا 276 روپیه (4 دلار) افزایش یافته است. در واقع قیمت هر کیلو چای هندی برای ایران 8 درصد گران تر شده است. این درحالی است که صادرات چای هند در سال گذشته میلادی 3 درصد کاهش داشته است. بلومبرگ در گزارشی نوشته پس از اینکه تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران واردات این کشور را با محدودیت هایی مواجه کرد، ایران جای روسیه را به عنوان بزرگ ترین خریدار چای هند در سال گذشته میلادی گرفت. هند و ایران برای دور زدن تحریم های آمریکا از یک حساب بانکی بر پایه روپیه برای تجارت استفاده می کنند. این شکل تجارت دوجانبه موجب تقویت واردات چای هند با قیمتی بالاتر از قیمت معمول شده است.

تبدیل غذای دورریز به انرژی

دولت انگلیس در مصوبه ای تکلیف کرده دورریز غذای مصرف کنندگان در یک سطل زباله جداگانه قرار بگیرد تا از غذاهای دورریز انرژی تولید شود. گفته می شود میزان هدررفت غذایی در بریتانیا 10 میلیون تن در سال است. فائو میزان هدف رفت غذا در ایران را 35 میلیون تن بر آورد کرده است. این عدد 3 درصد از کل غذای هدر رفته در جهان است.

کپسول های منقضی شده اطفای حریق در مترو

مهرداد خلیلی روزنامه نگار نوشته در یکی از خطوط مترو تاریخ مصرف کپسول هایی که برای خاموش کردن آتش در مترو کار گذاشته حداقل 6 ماه است که تمام شده است. به گفته این روزنامه نگار آخرین تاریخ شارژ کپسول ها در خط قائم به استناد مشخصات درج شده روی کپسول 25 مرداد ماه است.

آرامش بازار با حضور بازرسان

به گفته رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان بازار برخی کالاها با حضور بازرسان آرامش پیدا کرده است. سیدجواد احمدی جزئیات اولویت های بازرسی از بازار کالاهای اساسی در هفته آینده را نیز اعلام کرده است. براساس تصمیم گیری های صورت گرفته توسط ستاد کارگروه تنظیم بازار، اولویت های بازرسی برای بازرسان در هفته آینده تعیین شده که بر مبنای آن، شکر، دام زنده و گوشت باتوجه به شرایط بازار و افزایش تقاضا در اولویت قرار گرفته اند. بر این اساس، کالاهای شکر، دام زنده و گوشت، جوجه یک روزه، لاستیک (کامیون، اتوبوس، پژو، پراید) در صدر بازرسی های بازرسان قرار دارد. از فروردین تا آذر گذشته فقط به منظور کنترل و تنظیم بازار قند و شکر جمعا تعداد 112 هزار و 380 مورد بازرسی در سطح کشور انجام شده که حاصل آن تشکیل 5 هزار و 803 فقره پرونده تخلف به ارزش 17 میلیارد تومان بوده است.