آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۴۵۸۴
اقتصاد
۱۱
حمل و نقل

افتتاح نهایی آزادراه در اوایل اسفند؟

دستور روحانی برای آغاز تردد آزمایشی تهران-شمال

پس از تاخیر چند هفته ای به وجود آمده در افتتاح قطعه نخست آزاد راه تهران-شمال، این بار با دستور رییس جمهور بهره برداری آزمایشی از طرح آغاز خواهد شد و احتمالا ظرف دو هفته آینده، تردد عادی نیز در این قطعه فعال می شود.

آزادراه تهران-شمال به عنوان تاریخی ترین طرح زیرسازی راهی ایران که کار روی آن از اواسط دهه 70 آغاز شده، از زمان آغاز به کار دولت یازدهم، با سرعت قابل توجهی پیگیری شد. این طرح که چهار قطعه دارد، با توجه به قرار گرفتن در یک موقعیت خاص آب و هوایی و جغرافیایی، یکی از پیچیده ترین طرح های زیرسازی ایران بود که براساس اعلام وزارت راه و شهرسازی و بنیاد مستضعفان به مرحله پایانی کار عمرانی در قطعه نخست خود رسیده است. این قطعه که تهران را به منطقه شهرستانک متصل خواهد کرد، به کاهش قابل توجه طول مسیر و صرفه جویی در مصرف سوخت و پایین آمدن ترافیک کرج کمکی جدی خواهد کرد.

در شرایطی که براساس برنامه ریزی های ابتدایی نوروز 96 و سپس نوروز 97 به عنوان تاریخ های احتمالی بهره برداری از قطعه نخست آزادراه اعلام شده بودند اما عملا کار افتتاح به سال 98 رسید و پس از چندبار تاخیر در بهره برداری در این سال، سرانجام شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل ونقل کشور و بنیاد مستضعفان اعلام کردند که در دهه فجر امسال بهره برداری از قطعه نخست این آزادراه نهایی خواهد شد.

با این وجود باتوجه به نیاز به تکمیل مراحل باقی مانده، افتتاح طرح در دهه فجر امسال نیز ممکن نشد تا از روزهای ابتدایی اسفند به عنوان تاریخ احتمالی افتتاح یاد شود. در شرایطی که طبق پیش بینی ها پیش از تردد عادی، باید رفت وآمد آزمایشی در این آزادراه برقرار شود، این تصمیم هنوز اجرایی نشده بود تا سرانجام روزگذشته حسن روحانی، رییس جمهوری در دستوری به وزیر راه و شهرسازی اعلام کند که باید تردد آزمایشی آغاز شود و این اتفاق می تواند امروز (چهارشنبه) کلید بخورد. روحانی در صحبت های خود گفت: من همین جا دستور می دهم به وزارت راه که جاده عظیم تهران- شمال را که تکمیل شده است، از فردا رفت وآمد آزمایشی را باز کند تا ان شاء الله از اوایل اسفند این جاده مهم که یکی از افتخارات مهندسی ایران است، افتتاح خواهد شد. فقط در این پروژه، ارزش پروژه 10 هزار میلیارد تومان است.

صحبت های روز گذشته رییس جمهور در حالی مطرح شد که وزیر راه و شهرسازی نیز درباره آخرین وضعیت این طرح صحبت هایی مطرح کرده و اوایل اسفند را تاریخ احتمالی آغاز به کار آزاد راه تهران-شمال اعلام کرده است. محمد اسلامی با اشاره به اینکه قطعه یک آزادراه تهران-شمال هفته اول اسفند امسال با حضور رییس جمهور افتتاح خواهد شد، اظهار کرد: این پروژه مراحل تست و کنترل های نهایی خود را طی می کند.

او با بیان اینکه آزادراه تهران-شمال یکی از افتخارات مهندسی کشور است، افزود: یکی از موارد بسیار با اهمیت برای کشور افزایش ضریب ایمنی و استاندارد جاده ها، زیرساخت ها و وسایط حمل و نقل است، به همین دلیل برنامه های متنوعی تعریف و در حال اجراست. این برنامه ها شامل سه بخش اساسی شامل زیرساخت ها، وسیله نقلیه و الزاماتی که باید مجموعه سفر را پشتیبانی کند، است.

به این ترتیب با افتتاح احتمالی قطعه نخست پیش از پایان سال جاری، وزارت راه و شهرسازی و بنیاد مستضعفان باید برنامه های خود را برای قطعات باقی مانده اعلام کنند. در حال حاضر قطعه چهارم این آزادراه زیر بار ترافیک قرار دارد و کار اجرایی برای تکمیل قطعه دوم نیز از سوی پیمانکاران آغاز شده است. در شرایطی که در دوره برجام مذاکراتی برای جذب سرمایه گذار خارجی کلید خورده بود اما با بازگشت تحریم ها فعلا نمی توان روی آن حساب کرد و از این رو احتمالا منابع مالی داخلی باید برای این قطعه نیز طرح هایی را در دستور کار قرار دهند. در سال های ابتدایی دولت یازدهم در جریان توافق با بنیاد، این پیمانکار اعلام کرد که امکان تکمیل کل پروژه تا سال 1400 وجود دارد اما باتوجه به شرایط فعلی، احتمالا تکمیل کار به سال های بیشتری نیاز خواهد داشت.