آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۴۵۸۴
اقتصاد
۱۱

خبرخوان

مرغ های تریاکی؛ ادعایی جدید برای تشویش اذهان عمومی

ماجرای مرغ های تریاکی که در گذشته از سوی سازمان دامپزشکی تکذیب شده بود دوباره در شبکه های اجتماعی مطرح و موجب تشویش اذهان عمومی شده است. درباره ادعاهایی که درخصوص مصرف تریاک در مرغداری های کشور در فضای مجازی مطرح شده است، اطلاعات قابل استنادی ارایه نشده اما تبلیغات سنگینی در این خصوص در شبکه های اجتماعی در حال انجام است؛ این رویه در پروژه «وجود قرص در کیک»، «عرضه شیر و فرآورده های لبنی آلوده به سم آفلوتکسین» و حتی در گذشته «ادعای مضحک دیگری مانند ورود موزهای آلوده به HIV به کشور» مطرح شده بود. به نظر می رسد که برخی به دنبال تشویش اذهان عمومی در جامعه هستند و این شایعه قدیمی و تکراری دوباره از سوی سازمان دامپزشکی تکذیب شده است. سازمان دامپزشکی کشور در اطلاعیه ای خواستار پیگیری این دست اخبار از سوی منابع معتبر و موثق شده است.

ردپای سلطنت طلبان در شایعه واگذاری جزیره کیش به چین

آن طور که مظفری، مدیرعامل منطقه آزاد کیش می گوید، اخبار مربوط به واگذاری این جزیره به چینی ها از اساس کذب است و ردیابی های انجام شده نشان می دهد که احتمالا منشا انتشار آن به سلطنت طلبان وصل باشد. او با اشاره به منشا این شایعات گفت: پیگیری و ردیابی انجام شده توسط پلیس فتا نشان می دهد که یکی از سیستم های فضای مجازی که در خارج از کشور مستقر و احتمالا به سلطنت طلبان وصل است، عامل انتشار این اخبار است؛ به طوری که هر چند وقت یک بار این شایعات را در موتورهای جست وجو قرار داده و در شبکه های اجتماعی پخش می کنند. مدیرعامل منطقه آزاد کیش افزود: عاملان انتشار چنین شایعاتی هر وقت که فضا و زمان را مناسب می دانند موضوع را برای ایجاد التهام و اضطراب مطرح و این واگذاری را قطعی می دانند در حالی که از اساس کذب بوده و هیچ مبنایی ندارد.

بهره برداری از 33 هزار میلیارد تومان پروژه آب و برق تا پایان سال

وزیر نیرو با اشاره به اینکه تا پایان سال، 33 هزار میلیارد تومان طرح آب و برق به بهره برداری خواهد رسید، گفت: تا امروز 143 پروژه را با سرمایه گذاری 22 هزار میلیارد تومانی در 23استان کشور افتتاح کردیم.اردکانیان افزود: همان طور که رییس جمهوری در سخنرانی خود تاکید کرد، قرار گذاشتیم از نیمه سال تا پایان سال 227طرح بزرگ آب و برق را با سرمایه گذاری 33هزار میلیارد تومان تا پایان سال افتتاح کنیم.

چرا خودرو گران می شود؟

سعید موتمنی رییس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودروی تهران، درباره دلیل گران شدن روزانه خودرو اظهار کرد: زمانی که بازار جذاب می شود، صف تشکیل شده که علاوه بر آنکه به افزایش قیمت ها دامن می زند، کیفیت را کاهش می دهد. زمانی که حتی این کالا با کاهش کیفیت هم مجددا مشتری دارد و خریدار برای خرید مشتاق است، تولیدکننده با کنترل عرضه، قیمت بازار را در اختیار می گیرد؛ بنابراین به طور طبیعی قیمت ها افزایش می یابد. وی با بیان اختلاف 20 تا 45 میلیون تومانی تفاوت قیمت کارخانه و بازار در خودروهای پرتیراژ کمتر 100 میلیون تومان، یادآور شد: هر زمان که به هر دلیل عرضه به بازار کم شد، قیمت ها افزایش یافت. سال گذشته در همین ایام تصمیم گرفتند که با فروش 5 درصد زیر حاشیه بازار، قیمت ها را متعادل کرده و از افزایش قیمت جلوگیری کنند اما واقعا با این شیوه، قیمت خودرو متعادل و ارزان شد؟ آیا فاصله قیمت کارخانه و بازار از بین رفت یا بیشتر شد؟ این کارشناس صنعت خودرو با تاکید بر اینکه علاوه بر عرضه کم، نوسان قیمت ارز نیز موجب به هم ریختگی بازار شده است، اظهار کرد: در حال حاضر خرید و فروش در بازار به دلیل نوسان نرخ ارز بسیار کم شده و دیگر نه فروشندگان چندان میل به فروش دارند و نه خریدار واقعی ریسک خرید را می پذیرد. همچنین احمد نعمت بخش دبیر انجمن خودروسازان نیز معتقد است که نه تنها عرضه کمتر نشده بلکه نسبت به ماه های گذشته بیشتر هم شده است. آمار تولید روزانه بیش از 2000 دستگاه برای هریک از دو خودروساز بزرگ کشور نشان می دهد که به میزان تقاضا عرضه نیز در بازار وجود دارد و اینکه خودروساز بخواهد خودرو تولید کرده اما به بازار عرضه نکند، از پایه کذب است. تنها علت اصلی گرانی های اخیر بازار خودرو فاصله زیاد بین قیمت کارخانه و بازار است که سبب دلال پروری شده و ایجاد صف و رانت برای خرید خودرو می کند. البته باتوجه به ماه های پایانی سال، همچون روال هرساله، افزایش تقاضا در این ایام، تاحدودی تاثیرگذار بر قیمت ها و سبب افزایشی شدن آنها در بازار می شود.