آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۴۸۲۵
نفت و پتروشیمی
۱۱

خبر

فروش ذخایر استراتژیک نفت آمریکا برای تامین هزینه های بودجه

تسنیم : دونالد ترامپ پیشنهاد فروش 15 میلیون بشکه از ذخایر استراتژیک را به عنوان بخشی از طرح بودجه 2021 ارائه داده است. به گزارش بلومبرگ، طبق این پیشنهاد که باید به تصویب کنگره آمریکا برسد، از درآمد فروش این نفت برای تامین هزینه فعالیت های خاص وزارت انرژی آمریکا استفاده می شود مانند احیای محیط زیستی یک میدان نفتی در کالیفرنیا که زمانی تحت مالکیت دولت بود. ذخایر استراتژیک نفت آمریکا بزرگ ترین ذخایر دولتی در دنیا است که پس از تحریم نفتی عربی در دهه 1970 ایجاد شد و در پاسخ به عملیات توفان صحرا در 1991، توفان کاترینا در 2005 و مختل شدن عرضه نفت لیبی در 2001، از آن بهره برداری شد. ترامپ در 2017 درخواست کرد نیمی از این ذخایر برای کمک به کاهش کسری بودجه فروخته شود. مقدار این ذخایر درحال حاضر 635 میلیون بشکه است.

کاهش تولید نفت کوره طی سه سال

دنیای اقتصاد : وزیر نفت روز دوشنبه در مراسم امضای تفاهم نامه تولید کک اسفنجی و سوزنی در پالایشگاه های بندرعباس و امام خمینی شازند گفت: اجرای این تفاهم نامه یکی از روش ها برای کاهش تولید نفت کوره در پالایشگاه های کشور است. به گزارش «شانا» تفاهم نامه تولید کک اسفنجی و سوزنی در دو پالایشگاه یادشده با حضور بیژن زنگنه، وزیر نفت و رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت بین شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران و سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) امضا شد. با امضای این تفاهم نامه برای نخستین بار با همکاری پژوهشگاه صنعت نفت، مجموعه صنعتی ایمیدرو، واحد صنعتی تولید کک در این دو پالایشگاه ساخته و کک سوزنی و اسفنجی موردنیاز صنایع فولادسازی و آلومینیوم کشور از نفت کوره کم گوگرد تولیدی در این دو پالایشگاه تولید خواهد شد. بیژن زنگنه با بیان این که قیمت نفت کوره با سولفور بالا به دلیل استانداردهای IMO کاهش پیدا کرده است، تصریح کرد: این راهی است که باید طی شود و مسیر آن را باز کنیم.

باید توجه داشت که براساس تفاهم نامه های امضا شده تمام نفت کوره در این طرح به کک تبدیل نمی شود و بخشی از آن نیز به فرآورده های میان تقطیر اختصاص می یابد.وزیر نفت سرمایه گذاری مورد نیاز اجرای این طرح را یک میلیارد دلار دانست و افزود: بخشی از این تامین مالی به عنوان پیش خرید از سوی شرکت های فولادی و آلومینیوم تامین خواهد شد که طبق پیش بینی های صورت گرفته در شرایط متعارف این طرح در سه سال به نتیجه می رسد. وی اظهار کرد: تاکید دارم که این تفاهم نامه هرچه سریع تر به قرارداد برسد تا بتوانیم آن را وارد مرحله اجرایی کنیم مخصوصا کار در اراک زودتر می تواند آغاز شود.مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران نیز در این مراسم گفت: طرح های افزایش تولید از سال 1380 تاکنون موجب شده است تا ظرفیت پالایشی ایران از 6/ 1 میلیون بشکه در روز به 3/ 2 میلیون بشکه افزایش پیدا کند که این عدد بیانگر رشد 43 درصدی ظرفیت پالایشی ایران است.علیرضا صادق آبادی با بیان اینکه از سال 1380 طرح های مربوط به افزایش ظرفیت و بهینه سازی پالایشگاه ها آغاز و تا سال 1384 مراحل طراحی، خرید تکنولوژی و اسناد مناقصه این پروژه ها آماده و پروژه ای ای پی سی وارد فاز اجرایی شد، گفت: اجرای این طرح ها باعث شد تا ظرفیت پالایشی ایران افزایش یابد. تولید نفت گاز از 70 میلیون لیتر در سال 80 به 120 میلیون لیتر در سال جاری افزایش یافت، علاوه بر این 91 میلیون لیتر بنزین تولیدی کشور استاندارد یورو 4 و یورو 5 را دارد و در جهش اول پالایش بزرگ ترین تولیدکننده بنزین اوپک شده ایم.او درخصوص تفاهم نامه امضا شده بین دو پالایشگاه یادشده و بیان اینکه منابع مالی و تکنولوژی اجرای این طرح قابل تامین است اظهار کرد: بهترین بازگشت سرمایه را در این طرح مشاهده می کنیم و مجموع تولید کک در این طرح 620 هزار تن در سال خواهد بود که درواقع این عدد دو برابر نیاز فعلی صنعت آلومینیوم و فولاد است. وی با بیان اینکه تامین مالی ارزی این طرح از محل صادرات فولاد و آلومینیوم خواهد بود گفت: اگر قرار بود کک سوزنی را در پالایشگاهی غیر از اراک تولید کنیم، به جای سرمایه گذاری 150 میلیون یورویی با یک میلیارد یورو هزینه می کردیم.