آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۴۸۲۵
مسکن و عمران
۷

خبر

علت عدم واگذاری «شهرآفتاب» و «شهروند»

رئیس شورای شهر تهران علت عدم رغبت شهرداری تهران به فروش نمایشگاه «شهرآفتاب» و شرکت فروشگاه های زنجیره ای «شهروند» را تشریح کرد. به گزارش خبرگزاری مهر، محسن هاشمی درخصوص اینکه آیا امسال فروشگاه شهروند و شهر آفتاب باز هم در لیست فروش شهرداری قرار خواهند گرفت یا خیر، گفت: همیشه فروشگاه شهروند و شهر آفتاب در لیست فروش شهرداری بوده اند اما مشکل قیمت کارشناسی است که برای آنها در نظر گرفته می شود و قیمت بالایی نیست که شهرداری را تحریک به فروش آنها کند. وی با اشاره به اینکه اسناد برخی از فروشگاه های شهروند و شهرآفتاب کامل نیست، افزود: به دلیل آنکه برخی از شعب این فروشگاه هنوز اسنادش به نام شهرداری نیست، در قیمت کارشناسی رقم بالایی برای آنها مشخص نمی شود و شهرداری نیز با رقم تعیین شده، نمی تواند مشکل خاصی را حل کند؛ بنابراین از فروش آنها صرف نظر می کند. هاشمی خاطرنشان کرد: درخصوص شهر آفتاب نیز به دلیل بدهی هایی که وجود دارد و پروژه های نیمه کاره در این مجموعه نمایشگاهی، هنوز تمام اسناد به نام شهرداری منتقل نشده است.

حفظ خانه های ارزشمند دارای معماری معاصر

رئیس کمیته معماری و طرح های شهری شورای شهر تهران از ارائه طرحی به هیات رئیسه خبر داد که براساس آن خانه های دارای معماری معاصر نیز حفظ خواهند شد.

به گزارش «ایسنا» علی اعطا با اعلام خبر تقدیم طرح «الزام شهرداری تهران به ارائه لایحه حفاظت از میراث معماری معاصر شهر تهران» گفت: معماری تهران در دوره معاصر به ویژه بعد از دوره قاجار تحولات مهمی را پشت سر گذاشته به گونه ای که سیمای امروز شهر همچنان متاثر از این معماری است. وی افزود: برخی از آثار با ارزش تخریب شدند و برخی در معرض تخریب قرار گرفته اند، اما تخریب این بناها که مربوط به دوره خاصی از معماری شهر تهران است، اولین لطمه را به هویت شهر وارد می کند اما سود اقتصادی فراوانی به مالک آن می رساند، قوانین و مقررات جاری برای حفاظت از همه بناهای ارزشمند معاصر کافی نیست و در شرایطی که ساخت و ساز فعالیت پرسودی در سال های اخیر بوده، این موضوع باعث شده این نوع بناها به سرعت تخریب شوند. اعطا با بیان اینکه سیاست اصلی برای حفاظت از بافت ها و بناهای ارزشمند معاصر باید مبتنی بر استراتژی برد-برد باشد، گفت: به این ترتیب مالک و سرمایه گذار از حفاظت از بنا و شهر و شهروندان نیز از حفظ هویت شهر منتفع می شوند.به گفته وی، در صورت تصویب طرح جدید شورا، شهرداری تهران ملزم خواهد شد به منظور حفاظت از میراث معماری، لایحه ای مبتنی بر سیاست های تشویقی، الزام آور و محدودکننده با توجه به مجوزهایی مبنی بر حفظ و تثبیت و احیای میراث معماری معاصر، سیاست های تشویقی در راستای تبدیل ابنیه ارزشمند شهر به اماکن عمومی، بازنگری در فرآیند صدور پروانه در راستای توجه به میراث معماری معاصر، طراحی الگوهای اقتصادی و برنامه بهره برداری موقت از این ابنیه در راستای تشویق مالکان را تهیه و ظرف مدت یک ماه به شورا ارائه کند.