آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۴۵۸۴
جامعه
۱۳
شهر

برق در گیلان قطع شد

برف باز هم غافلگیرمان کرد

حمیدرضا خالدی

بعد از بارش های سیل آسای باران و جاری شدن سیل در استان های مختلف کشور، طی یکی- دو روز گذشته بارش های برف در 16 استان کشور، به بحرانی برای شهروندان برخی از این استان ها بدل شد. بارش برف این بار به گونه ای بود که حتی خطه های جنوبی کشور که کمتر شاهد بارش برف هستند را نیز تحت تاثیر قرار داد و همچنین خلخال و رشت را تا آستانه بحران پیش برد.

شهرهای مدفون شده

در این بین بارش برف در گیلان و به خصوص رشت و همچنین خلخال آنچنان بود که ارتفاع برف در برخی از مناطق آن به چندین متر می رسید و باعث حبس شدن شهروندان در خانه هایشان شده بود. با اینکه درباره بارش های برف آمارهای متفاوتی از یک متر تا چهار متر در ارتفاعات و بیش از نیم متر در مناطق دیگر گزارش می شود، آمارهای هواشناسی حکایت از بارش حدود 80 سانتیمتر برف در خلخال دارد. براساس این گزارش ها با توجه به وزش باد و کولاک ارتفاع آن در برخی مناطق این شهرستان بیش از یک متر نیز گزارش شده است. همچنین بارش برف سنگین که ارتفاع آن در برخی مناطق کوهستانی حتی به چهار متر نیز رسیده بیش از 360 روستا در استان اردبیل را در محاصره خود قرار داده است.

درکنار این آمارها برف سنگین و کولاک در شهرستان خلخال موجب قطع برق ده ها روستا و نیز شهر هشجین شده و تا عصر دیروز تلاش ماموران اداره برق برای رفع مشکل به خاطر کولاک به نتیجه نرسیده است.

از سویی برف و کولاک دیشب موجب مسدود شدن جاده نیر - سراب، اردبیل - آستارا در گردنه حیران، اردبیل - سرچم و خلخال - اسالم شده و ده ها خودرو نیز در این مسیرها گرفتار توفان برف شده و ساعت های سختی را سپری کردند.

همچنین مسیرهای استان گیلان و آذربایجان شرقی به سمت اردبیل در شهرهای آستارا و سراب مسدود شده و ده ها مسافر مجبور به گذراندن شب در مساجد و اقامتگاه های این شهرها شدند.

بر اساس آخرین اخبار تا لحظه تهیه این گزارش در عصرگاه روز سه شنبه، جاده خلخال - اسالم همچنان مسدود بوده و در دیگر گردنه های برفگیر و جاده های کوهستانی نیز به خاطر تداوم بارش برف و کولاک تردد به ندرت و به سختی انجام می شود.

این وضعیت موجب شد تا ستاد مدیریت بحران خلخال ظهر دیروز با تشکیل جلسه ای در محل فرمانداری آخرین وضعیت این شهرستان از جمله قطع برق روستاهای در محاصره برف و تردد شهری را مورد بررسی قرار دهد.

فریدون بابایی فرماندار خلخال نیز دیروز خبر از مسدود شدن راه 142 روستا در بخش های مختلف این استان داد، ضمن اینکه به گفته شهردار خلخال بیش از هزار و 500 خیابان و کوچه در سطح شهر نیز به خاطر انباشت برف غیرقابل تردد شده و به نوعی شهروندان در خانه های خود محبوس شده اند.

اما به نظر می رسد با وجود هشدارهای هواشناسی باز هم مثل همیشه، مسوولان استان های مذکور غافلگیر شده باشند. خلخال یکی از همین شهرهاست که شهردار آن اعلام کرده، به خاطر کمبود ماشین آلات امکان برفروبی گذرگاه های شهری را ندارد و پاکسازی معابر به چندین روز زمان نیاز دارد.

همچنین به گفته فرماندار خلخال برق 6 روستا و شهر هشجین مرکز بخش خوروش رستم با 15 هزار نفر جمعیت قطع شده است و هنوز مشکل قطع برق رفع نشده است.

علی رحمتی مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان اردبیل گفت: 286 دستگاه ماشین آلات راهداری استان با 435 نیرو در قالب 110 گروه در آماده باش کامل بوده و در 13 راهدارخانه سیار و ثابت استان برای خدمات رسانی در مواقع نیاز مستقر هستند.

فرهاد عبدالعلی پور مدیرکل مدیریت بحران استانداری اردبیل نیز با اعلام آمادگی لازم برای امدادرسانی در جاده های استان بیان کرد: با تلاش اکیپ های راهداری، هلال احمر، اورژا نس، پلیس راه و فرمانداران شهرستان های نمین، نیر و کوثر دوشنبه شب مسافران در راه مانده 80 نفر در شهرستان نیر و 172 نفر در شهرستان نمین اسکان داده شدند.

جنوب، از گرما تا یخ زدگی

شهرستان های استان های جنوبی کشور که به عنوان یکی ازگرم ترین شهرهای کشور شناخته می شوند و در برخی از روزهای تابستان دمای آنها حتی از 50 درجه سانتیگراد نیز فراتر می رود، دیروز در یکی از معدود تجارب شگفت انگیز طبیعی، بارش برف زمستانی را تجربه کردند؛ بارش هایی که شاید اوج آن در شهرستان شوش باشد.

رییس اداره هواشناسی شوش درگفت وگو با ایرنا در تشریح وضعیت بارش برف در این منطقه گفت: دمای زیر صفر درجه شهرستان شوش و فراهم بودن شرایط برای بارش برف یا باران یخ زده موجب شد تا در برخی نقاط این شهرستان به علت سامانه بارشی بسیار ضعیف و پراکنده بارش برف مشاهده شود اما بارش برف در محدوده ایستگاه هواشناسی شوش ثبت نشده است.

حمزه شفی خدایی گفت دوشنبه شب دمای شوش منفی یک درجه و در سطح زمین منفی هفت درجه بوده است.

همچنین به گفته وی، این شرایط تا روز پنجشنبه برقرار است و از روز جمعه شرایط به حالت عادی برخواهد گشت.

اما علاوه بر شوش بارش برف روز گذشته، در برخی نقاط دزفول نظیر روستای ماهور برنجی بخش سردشت و روستاهای بخش الوار گرمسیری اندیمشک نیز گزارش شده است. این وضعیت ولی در جاده های برون شهری استان خوزستان بیشتر به چشم می خورد. جاده اندیکا - شهرکرد یکی از محورهای میانبر، استان خوزستان به چهار محال و بختیاری است که در برخی نقاط بارش برف باعث اختلال جدی در ترددهای این مناطق شده بود. در همین خصوص رییس اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای اندیکا خبر از نجات سرنشینان 150 خودروی گرفتار در برف با تلاش راهداران داد و گفت: این خودروها به دلیل بارش سنگین برف و همراه نداشتن زنجیر چرخ در منطقه سرکول و تاراز گرفتار شده بودند.

کوروش دهنو ادامه داد: بیش از یک متر برف در کنار جاده به زمین نشسته و هفت تیم راهداری با مصرف 18 تن شن و نمک مسیر را برای تردد بازگشایی کرده اند.

با این وجود به گفته دهنو تردد در کلیه راه های اصلی و فرعی این شهرستان جریان دارد اما در محورهای روستایی تردد به کندی انجام می شود.

باز هم بحران برف در گیلان

گیلان، طی دو دهه گذشته دو بار به خاطر شدت بارش برف با وضعیت بحرانی روبه رو بوده است. یک بار در سال 83 و بار دیگردر سال 95. با این حال این بحران ها نتوانستند زمینه ساز آمادگی مسوولان برای رویارویی با سومین بحران طبیعی ناشی از برف باشند و بارش های روزهای اخیر باعث شد تا این استان برای سومین بار در مرز شرایط بحرانی قرار گیرد! دیروز استاندار گیلان با اشاره به اینکه 50 شهر این استان درگیر بارش برف هستند، گفت: 254 اکیپ عملیاتی و اجرایی برق منطقه ای و توزیع برق برای رفع خاموشی ها در تلاش هستند.

ارسلان زارع عصر سه شنبه در گفت وگویی با اشاره به بارش برف شدید در استان گیلان که از عصر یکشنبه آغاز شده بود، گفت: ارتفاع برف در ارتفاعات و مناطق کوهستانی حدود 2 متر و در مناطق جلگه ای همانند رشت بین 20 سانت تا یک متر است.

زارع با بیان اینکه بارش شدید برف سبب انسداد برخی محورها همانند اسالم به خلخال، پونل به خلخال، آستارا به اردبیل شده بود که با تلاش راهداران بازگشایی شد، گفت: عدم رعایت توصیه های پلیس راه و راهداری سبب انسداد و ترافیک سنگین در مسیر امامزاده هاشم به رشت و گرفتار شدن 500 نفر از هموطنان در این مسیر شده است.

امدادرسانی به 6411 نفر

ابعاد بارش ها در کل کشور ولی بسیار بیشتر از این چند استان بود به طوری که حامد سجادی معاون عملیات سازمان امداد و نجات از امدادرسانی به 6 هزار و 411 نفر در برف و کولاک در 16 استان خبر داد.

وی با ذکر اینکه استان های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل، اصفهان، ایلام، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، زنجان، سمنان، کردستان، گیلان، لرستان، مازندران و همدان تحت تاثیر بارش های اخیر قرارگرفتند، از نجات از اسکان اضطراری هزار و 349 نفر خبر داد و گفت: 38 نفر به مناطق امن انتقال پیدا کردند.

به گفته وی 516 نفر امدادگر در قالب 103 تیم امدادی کار امدادرسانی را انجام دادند.

پدیده ای نادر یا طبیعی؟

بارش های برف آن هم در این حجم زیاد و در هر دو ضلع شمالی و جنوبی کشور باعث شده تا این فرضیه در فضای مجازی قوت بگیرد که بارش برف اخیر پدیده ای نادر و بی سابقه است. اما احد وظیفه، رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی با رد این فرضیه، بارش های اخیر را کاملا علمی و مطابق با الگوهای هواشناسی می داند و می گوید: وجود دریای خزر و همچنین خلیج فارس باعث می شود تا هر گاه که موج سرد و پرقدرتی وارد کشور شود، منجر به بارش برف در این مناطق گردد چرا که رطوبت ناشی از دریا می تواند باعث تبدیل بارش ها به برف شود. به خصوص در مورد گیلان و مازندران که به البرز متکی هستند این پدیده ملموس تر است.

وی می افزاید: در این دو استان وقتی که رطوبت هوا از شمال به جنوب جریان پیدا می کند به سد البرز برمی خورد و به سمت بالا و طبقات سرد هوا حرکت می کند و در نهایت به برف تبدیل می شود. بنابراین این بارش ها پدیده عجیبی نیست.

وظیفه در پاسخ به این سوال که آیا تا پایان سال باز هم شاهد بارش های برف در کشور خواهیم بود یا خیر نیز گفت: با توجه به الگوها و مدل های هواشناسی به نظر می رسد که در باقی مانده سال نیز بارش برف، دور از انتظار نخواهد بود.

ادامه بارش ها...

با تمام این تفاصیل به نظر می رسد بارش ها همچنان ادامه خواهد داشت به خصوص در نوار شمالی کشور. «فریبا گودرزی» کارشناس سازمان هواشناسی با تایید این مطلب و اعلام اینکه فعالیت سامانه بارشی در سواحل دریای خزر، دامنه های جنوبی البرز و شمال شرق کشور ادامه دارد که بیشتر به صورت بارش برف و وزش باد خواهد بود، گفت: بارش ها در استان های سیستان و بلوچستان، نیمه شرقی هرمزگان، جنوب کرمان و خراسان جنوبی به صورت رگباری همراه با رعد و برق خواهد بود.

گودرزی گفت: برای استان های مرکزی، لرستان، چهارمحال و بختیاری و شمال خوزستان بارش های پراکنده همراه با وزش باد پیش بینی شده است.

براساس اعلام وی، چهارشنبه علاوه برافت محسوس دما در نیمه شرقی کشور، در بخش هایی از استان سیستان و بلوچستان انتظار بارش های پراکنده و وزش باد شدید و گردو غبار وجود دارد که به تدریج از بعد از ظهر امروز چهارشنبه از ناپایداری هوا در این مناطق کاسته خواهد شد. همچنین برای پنجشنبه و جمعه هوای اکثر مناطق کشور آرام، همراه با افزایش تدریجی دما پیش بینی می شود.