آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۴۸۲۵
بورس کالا
۱۵

خبر

توسعه بومی سازی صنعت فولاد جدی گرفته می شود : حضور پررنگ بخش خصوصی راهکار مقابله با تحریم ها

امسال به دلیل تحریم های ظالمانه شاهد نوسانات غیرمنطقی قیمت ها در بازار فولاد بودیم که راه حل آن حضور جدی بخش خصوصی است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، صنعت فولاد به عنوان یک صنعت مادر شناخته می شود و ده ها صنعت بالادستی و پایین دستی با آن مرتبط هستند. این صنعت مهم قبل از انقلاب اسلامی در کشور مغفول مانده بود، اغلب کالاهای مصرفی به دلیل حجم پایین تولید در کشور به صورت آماده وارد می شد و همین امر نیاز به ورق های فولادی را در سطحی اندک نگه داشته بود. اما با آغاز بومی سازی این صنعت ارزشمند از ابتدای دهه 60، امروز در 41سالگی انقلاب اسلامی شاهد بومی شدن بخش اعظم صنعت فولاد در کشور هستیم.  در چشم انداز 20 ساله کشور 55 میلیون تن ظرفیت برای فولاد منظور شده است یعنی در سال 1404 باید به ظرفیت تولید 55 میلیون تن فولاد در ایران رسید. طرح های بسیاری طی چند سال گذشته در کشور اجرایی شده و امروز 35 میلیون تن ظرفیت تولید فولاد در کشور وجود دارد.  براساس این گزارش، به دلیل راهبردی بودن فولاد و نقش مهم آن در اقتصاد کشور، طی یک سال گذشته تحریم های ظالمانه غرب، شامل این محصول ارزشمند هم شده که مسوولان و فعالان این حوزه راه برون رفت از این مشکل را حضور پررنگ بخش خصوصی عنوان می کنند.  حمیدرضا رستگار رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد تصریح کرد: همان گونه که شاهد هستیم در آستانه چهل و یکمین سالگردانقلاب اسلامی، دشمنان قسم خورده با تحریم های ظالمانه و برنامه ریزی های از پیش تعیین شده، موجب برهم خوردن نظم مالی و اقتصادی کشور شده اند. 

او ادامه داد: در این شرایط برخی ضمن کسب سود فراوان با ایجاد جو روانی موجب تقاضای کاذب و پنهانی در خرید انواع کالاهای فولادی شده اند و با ادامه این روند بازار آهن و فولاد و فلزات دچار التهاب فراوانی در این مقطع زمانی حساس شده است.  رستگار تاکید کرد: فعالان واقعی این حوزه همواره متعهد و خواستار ایجاد بازاری سالم؛ با سود منطقی بوده اند و موافق این نوسان نرخ، بازار سوداگرانه (سفته بازی) و دخالت افراد غیر مرتبط در حوزه توزیع نیستند.  رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد ادامه داد: ما شاهد هستیم در پایان سال، سرازیر شدن پول های سرگردان به سمت فولاد موجب برهم خوردن نظم و روال عادی این حوزه شده و بازار متاثر از آن و در تبعیت از این روند غیرسازنده قرار گرفته است. اما بار ها توزیع کنندگان در چنین وضعیتی عدم رضایت خود را از کاهش ارزش سرمایه اعلام کرده و وضعیت فعلی را نامطلوب و موجب تضییع حقوق خود و مصرف کنندگان دانسته اند.  رستگار بیان کرد: با توجه به شرایط خاص اقتصادی کشور و برای پیشگیری از دخالت سودجویان ما باید ابتدا دارای استراتژی و برنامه باشیم. باید با کنترل مبادی ورودی و همچنین ایجاد تعادل در میزان نیاز و مصرف داخلی، کشف قیمت و نرخ گذاری براساس قیمت تمام شده کالا و اصلاح زنجیره های میانی و مسیر توزیع، عرصه را برای رشد (تولید و مصرف) این محصول ارزشمند باز نگه داریم.  این مقام مسوول تاکید کرد: در این شرایط باید ضمن حمایت از بخش خصوصی واقعی به نقش های قانونی تشکل ها و اتحادیه ها احترام گذاشته و اهمیت بدهیم و از نظرات مراجع دارای صلاحیت مرتبط بهره ببریم.

سنگ آهن دوباره افزایشی می شود

پیش بینی شده است به دنبال کاهش واردات سنگ آهن به چین به سبب شیوع بیماری مرگبار کرونا در ماه فوریه، شاهد رشد بهای سنگ آهن و به دنبال آن فولاد تا پایان ماه جاری باشیم.به گزارش «کالاخبر» از زمان شیوع این بیماری در چین برای مدتی کلیه کارمندان و کارگران در این کشور تعطیل شده اند. آمارها نشان می دهد این بیماری مرگبار در کمتر از دو ماه چند صد میلیارد دلار زیان را بر اقتصاد چین وارد کرده و سبب توقف روند رشد اقتصادی این کشور می شود. ویروس کرونا مایه خوشحالی بزرگ ترین رقیب یا دشمن اقتصادی چین یعنی آمریکا هم شده است.به گفته تحلیلگران، اقتصاد چین تا چند سال آینده از اقتصاد آمریکا فراتر خواهد رفت. بنابراین واشنگتن به شدت به دنبال توقف چرخ های اقتصاد پکن بود.

با تصمیم کارگروه تنظیم بازار و از 15 اسفند ماه اجرایی می شود : صادرات سیمان سفید فقط از طریق رینگ صادراتی

در راستای تصمیمات کارگروه تنظیم بازار در خصوص ساماندهی صادرات سیمان، صادرات سیمان سفید از 15 اسفند ماه امسال صرفا با ارائه گواهی خرید از رینگ صادراتی بورس کالای ایران امکان پذیر است. به گزارش «کالاخبر»، سعید عباس پور مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت در نامه ای به مدیر کل دفتر صادرات گمرک جمهوری اسلامی ایران با اشاره به تصمیم جدید کارگروه تنظیم بازار در راستای ساماندهی صادرات سیمان سفید بر لزوم ابلاغ آن به تمام گمرکات کشور تاکید کرده است. در این نامه اعلام شده است در راستای اجرای مفاد بند 4 صورت جلسه 30 دی ماه 98 تصمیمات هفتاد و پنجمین جلسه کارگروه تنظیم بازار ابلاغی مورخ 7 بهمن 98، معاونت بازرگانی داخلی وزارت متبوع درخصوص ساماندهی صادرات سیمان سفید به اطلاع می رساند که صادرات سیمان سفید از 15 اسفند ماه صرفا با ارائه گواهی خرید از رینگ صادراتی بورس کالای ایران امکان پذیر است.

عضو اتاق بازرگانی تهران: روند مطلوب توسعه صنعت پتروشیمی ایران در دوران انقلاب اسلامی

عضو اتاق بازرگانی تهران گفت: صنعت پتروشیمی، امروز با اتکا به نیروهای متخصص و بومی خود طی 41 سال اخیر روند توسعه خود را حفظ کرده است.

   احمد صادقیان، عضو اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران در گفت وگو با «نیپنا» با اشاره به وضعیت صنعت پتروشیمی کشور گفت: صنعت پتروشیمی ایران در مسیر پویایی قرار گرفته است و با اتکا به نیروی انسانی کارآمد ایرانی توانایی عبور از محدودیت های بین المللی را دارد و طی 41 سال گذشته توانسته روند توسعه خود را حفظ کند.  عضو کمیسیون بهبود محیط کسب وکار و رفع موانع تولید اتاق تهران افزود: با شدت یافتن تحریم های اقتصادی، صنعت پتروشیمی طلایه دار تامین نیاز های داخلی با اتکا به ظرفیت های کشور شد، در وهله نخست شرکت های پتروشیمی ضمن اعتماد به صنایع داخلی، بسیاری از پروژه ها را به بخش داخلی واگذار کردند که این اقدام سهم مهمی در افزایش خودباوری در کشور داشته است.  وی تصریح کرد: هرچند به دلیل محدودیت های بین المللی چالش هایی برای بسیاری از صنایع از جمله پتروشیمی ایجاد شد، با وجود این شرکت های داخلی به جدیت در این حوزه فعالیت می کنند و بسیاری از پروژه ها از سوی شرکت های بخش خصوصی ایرانی به بهترین شکل ممکن درحال اجراست.  صادقیان افزود: باعرضه محصولات مختلف پتروشیمی در داخل کشور و نیز صادرات پایدار؛ بخشی از ارز مورد نیاز کشور از محل صادرات پلیمری و شیمیایی تامین می شود، همچنین باید بر این نکته تاکید کرد که شرکت های داخلی با نگاه اقتصاد مقاومتی می توانند از فشار های بین المللی عبور کنند.  عضو اتاق بازرگانی تهران گفت: صنعت پتروشیمی نیازمند حمایت از سوی دولت، مجلس و نیز حضور بخش خصوصی واقعی است. با توجه به واگذاری صنایع پتروشیمی به بخش خصوصی، این بخش نیاز به حمایت دارد تا شاهد رشد و توسعه بیشتر در این حوزه باشیم.

نوسان داده ها در بازارهای جهانی موجب شد

بعید است که بهای سرب در سال 2020 به اهداف قیمتی پیشین برسد

به دلیل افزایش موقعیت فروش در بازارهای مالی در جهان، قیمت سرب برای اولین بار از ماه جولای 2019 به کمتر از سطح یک هزار و 900 دلار بر تن افت داشت و گویا این روند نزولی هنوز هم ادامه دارد.

   به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از Fastmarkets MB، مطابق با پیش بینی ها، عوامل تکنیکال و بنیادین باعث بازیابی قیمت سرب شدند تا قیمت در ماه ژانویه به 2 هزار و 50 دلار بر تن نزدیک شود.  این الگوی تقویت و بازیابی پس از افت 400 دلار بر تن قیمت در ماه های مه تا ژوئن 2019 نیز مشاهده شده بود. اگر این الگو دوباره تکرار شود، قیمت سرب می تواند در ماه های آینده به بیش از 2 هزار و 300 دلار بر تن صعود کند. اما درحال حاضر عوامل بنیادین از این سناریوی مثبت و کاملا تکنیکال حمایت نمی کند. ضمن اینکه شیوع ویروس کرونا و نگرانی بازار از عواقب آن بر اقتصاد کلان، می تواند احتمال وقوع این سناریوها را کم رنگ کند.  صرف نظر از وقفه های عرضه احتمالی در مقیاس بزرگ مانند اتفاق رخ داده در واحد ذوب پورت پیری Nyrstar در استرالیا در سال 2019، پیش بینی می شود که بازار سرب تصفیه شده در سال 2020 دوباره به سمت مازاد عرضه چرخش کند. با این وجود، در شرایط خوش بینانه، پیش بینی می شود قیمت سرب در سه ماه نخست به 2 هزار و 90 دلار بر تن برسد. این مطلب به معنی آن است که هدف قیمتی 2 هزار و 300 دلاری برای سرب به این زودی ها در دسترس قرار نخواهد گرفت.