آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۴۵۸۴
جامعه
۱۳
آموزش

دستورالعمل اجرایی شیوه نامه انضباطی دانشجویان ابلاغ شده است

جلوی تفسیرهای متفاوت را می گیریم

گروه اجتماعی: پیش از آغاز شروع سال تحصیلی امسال، انتشار شیوه نامه جدید انضباطی دانشجویان موجی از اعتراض ها را در میان فعالان دانشجویی برانگیخت. موضوع از حوزه وزیران علوم و بهداشت هم فراتر رفت و همان زمان پای بررسی های معاونت حقوقی ریاست جمهوری را هم به میان کشید. پس از برگزاری جلسات بررسی و بعد کمرنگ شدن موضوع، روز دوشنبه خبر رسید که دستورالعمل «اجرای صحیح» شیوه نامه به دانشگاه ها ارسال شده است.

«در راستای تمرکز قدرت در کمیته انضباطی، تغییرات جدید نیز با رویکردی تنبیهی نسبت به طیف گسترده ای از فعالیت ها عملا به افزایش هر چه بیشتر اختیارات این نهاد انضباطی منجر خواهد شد. اضافه شدن مواردی نظیر «تهمت»، «ضبط صدا و تصویربرداری های بدون مجوز»، «اعتیاد به مشروبات الکلی» و به طور کلی افزودن چندین تخلف با عنوان «تخلفات فضای مجازی» به دایره جرایم و تنبیهات از نمونه های این جرم انگاری سترده است. این درحالی است که برخی از این موارد نظیر «انتشار موضوعات غیراخلاقی در فضای وب»، «نگهداری محصولات رسانه ای غیرمجاز»، «استفاده ابزاری از اطلاعات صفحات شخصی افراد حقوقی و حقیقی» نه تنها تعریف روشنی ندارند بلکه پیگیری و بررسی آنها عملا مصداق نقض حریم خصوصی دانشجویان نیز هست.» این بخشی از یادداشت ملیحه ریاضی در سایت میدان بود که همزمان با نشر شیوه نامه انضباطی دانشجویان به بررسی و نقد مشکلات موجود در آن پرداخت. روز 21 بهمن مجتبی صدیقی، رییس سازمان امور دانشجویان اعلام کرد که برای جلوگیری از تضییع حقوق دانشجویان، «دستورالعملی جهت وحدت رویه و اجرای صحیح آیین نامه و شیوه نامه انضباطی» به دانشگاه ها ابلاغ شده است. صدیقی به مهر توضیح داد:«چون تفسیرهای متفاوتی ممکن است از ماده و بندهای شیوه نامه انضباطی صورت گیرد، فرم های وحدت رویه ای تنظیم شده که در آن توضیح داده است که برای هر بند و ماده باید از چه فرمی استفاده شود.» به گفته او بر اساس این دستورالعمل اگر دانشجویی به شورای انضباطی احضار شود، مشخص شده که چه بند و چه فرمی را باید تکمیل کند:«در این فرم حقوق دانشجویان پیش بینی و اعلام شده است به عنوان مثال اعلام شده دانشجویی که احضار شده از چه امکانی می تواند استفاده کند یا اگر به عنوان مثال قرار است مدارکی جمع شود، حراست چگونه فرم ها را تکمیل کند در مجموع می توان گفت این بندها به صورت یکسان در دانشگاه ها اعلام شده تا استفاده و اجرا شود و از تضییع حقوق دانشجو جلوگیری شود.»

بعدازظهر روز دوشنبه هم وحید صرامی، دبیر شورای مرکزی انضباطی دانشجویان وزارت بهداشت در نشست خبری تشریح فعالیت های فرهنگی و دانشجویی این وزارتخانه 5 مصداق تخلف فضای مجازی را بر اساس این شیوه نامه برشمرد. موضوع فعالیت دانشجویان در فضای مجازی و ورود دانشگاه به این حوزه یکی از عمده ترین موارد نقد این شیوه نامه بود که از نظر فعالان دانشجویی، نقض حریم شخصی دانشجویان را به دنبال دارد. صرامی در این نشست اعلام کرد که توهین علیه مقدسات، توهین به مقامات ارشد کشور، بر هم زدن امنیت عمومی، تخلفات ذکر شده در قانون مجازات و تخلفات مربوط به عفت عمومی، مصداق های سنجش تخلف در فضای مجازی هستند:«در بحث فضای مجازی که در شیوه نامه جدید آورده شده است در واقع بند جدیدی اضافه نشده بلکه عنوان فضای مجازی به جای بند تخلف اخلاقی شیوه نامه قبل ذکر شده است.» هر چند صرامی در این نشست خبری اشاره کرد که شیوه نامه فعلی در حقیقت تغییرات چندانی نسبت به شیوه نامه انضباطی وزارت علوم در سال 88 نداشته است، گفت که بررسی ها در مورد اصلاح ان همچنان ادامه دارد:«با وجود پیگیری های انجام شده از سوی فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی همچنین معاونت حقوقی ریاست جمهوری برای اصلاح شیوه نامه انضباطی دانشجویان، وزارت بهداشت نیز جلساتی را با وزارت علوم به منظور دریافت نقطه نظرات لازم برگزار کرده و شرایط اصلاح شیوه نامه فعلی در هر زمانی که فراهم شود، انجام خواهد شد.»