آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۴۵۸۴
جامعه
۱۳
خبر

توضیح سازمان جنگل ها در پی واگذاری زمین در جزیره هرمز

مدیرکل دفتر استعدادیابی و بهره برداری منابع طبیعی سازمان جنگل ها ضمن اشاره به اینکه مساحتی حدود 12 هزار متر مربع در جزیره هرمز برای پرورش ماهی واگذار شده است، گفت: منابع طبیعی محدودیت های مشخصی برای تخصیص زمین دارد که این قسمت جزو هیچ کدام از محدودیت ها برای واگذاری نبود.

محمدرضا همتی در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه عملیات پرورش میگو در کنار اراضی پست دریا انجام می شود، اظهار کرد: این عملیات به گونه ای نیست که نیاز به ساخت و ساز وسیعی داشته باشد. در حال حاضر شرکت شهرک های کشاورزی که وابسته به وزارت جهاد کشاورزی است، مسوول تشکیل محل هایی برای پروژه هایی خود است که یکی از مصادیق آنها شهرک های تولید و پرورش آبزیان است.

او با اشاره به اینکه عملیات پرورش میگو پیش از این به صورت محدود در استان گلستان و خوزستان نیز انجام شده بود، تصریح کرد: در بندرعباس نیز طی سال های اخیر زمینی برای پرورش میگو تخصیص داده شده است. برای واگذاری اراضی ابتدا سازمان امور اراضی از دستگاه های مختلفی از جمله منابع طبیعی استعلام می کند و دستگاه ها باتوجه به محدودیت ها و ممنوعیت هایی که دارند، می توانند با واگذاری اراضی موافقت یا مخالفت کنند.

مدیرکل دفتر استعدادیابی و بهره برداری منابع طبیعی سازمان جنگل ها ادامه داد: برای مثال منابع طبیعی با واگذاری زمین در جنگل، ذخیره گاه جنگل، مرتع درجه یک، حریم دستگاه های دولتی و حریم میراث فرهنگی مخالفت می کند. در مورد واگذاری زمین در حریم ژئوپارک قشم برای عملیات پرورش میگو باید گفت که منطقه آزاد و میراث فرهنگی حریمی را به عنوان محدوده ژئوپارک به منابع طبیعی اعلام نکرده بودند و از این رو اداره منابع طبیعی استان با واگذاری زمین به سایت پرورش میگو موافقت کرد.

همتی با بیان اینکه 135 میلیون هکتار عرصه های منابع طبیعی در کشور است، تصریح کرد: متولی هر بخش از جمله مناطق حفاظت شده، مناطق نظامی، مناطق تاریخی و فرهنگی و... باید حرائم اماکن خود را به دستگاه های مربوطه اعلام کند تا با چنین مشکلاتی مواجه نشویم.

او درباره عکس های منتشر شده از ساخت و ساز در ساحل چهار درخت جزیره هرمز و کوه های رنگی آن توضیح داد: این زمین هیچ محدودیتی از نظر پوشش گیاهی، ذخیره گاه جنگلی و زیست محیطی و... ندارد. منابع طبیعی محدودیت های مشخصی برای تخصیص زمین دارد که این قسمت جزو هیچ کدام از محدودیت ها نیست.