آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۴۵۸۴
ورزش
۱۴
گزارش

مصدومیت ها و خستگی امان تیم فرهاد را برید

آغاز روزهای سخت

علی کربلایی

ماه عسل فرهاد مجیدی در استقلال تمام شده و واقعیت های تلخ فوتبال به سخت ترین شکل ممکن به استقلال تحمیل شده اند. پیروزی های پرگل در مرحله پلی آف لیگ قهرمانان هواداران را به اوج رساند، اما همان زمان هم بودند کسانی که از ادامه این مسیر می ترسیدند. ترسی که ریشه در فکت ها داشت. استقلالی ها در هفده روز اخیر بیشتر از اینکه روی زمین باشند، در حال پروازهای بی پایان بین دوبی، تهران، دوحه و اربیل بوده اند. مهم ترین بازیکن استقلال که بار اغلب پیر وزی های پرگل استرا و فرهاد روی دوش او بود، در این روزهای پرفشار طاقت نیاورد و با مصدومیتی سخت دربی و هفته های ابتدایی لیگ قهرمانان را از دست داد. تیم باشکوهی که باشیخ دیاباته هر حریفی را از دم تیغ می گذراند، حالا اینقدر مصدوم روی دستش مانده که تعداد ستاره های روی سکو نشسته اش از بازیکنان کارآمد درون زمین بیشتر شده. در جریان دیدار با الشرطه در زمین شخم خورده اربیل بدترین اتفاق ممکن هم رخ داد و مهدی قائدی به جمع مصدومان پرتعداد استقلال اضافه شد. به تمام اینها این موضوع را اضافه کنید که تمرینات استقلال در تهران در سه زمین مختلف پیگیری می شود. استقلال حالا آقای گل هایش را چند هفته در اختیار ندارد و ارسلان مطهری، مرتضی تبریزی و ذکریا مرادی تنها گزینه های مجیدی برای به کارگیری در خط حمله هستند. داریوش شجاعیان که از ابتدای فصل مصدوم شد هنوز برنگشته، فرشید اسماعیلی چند بازی مهم را از دست داد و هنوز هم آماده بازی نیست، سیاوش یزدانی و عارف غلامی با وجود بازگشت به تمرینات گروهی هنوز آماده بازی نیستند و فرهاد مجبور شد در مهم ترین بازی های اخیر روزبه چشمی پراشتباه را رهبر خط دفاعی کند و طاهرخانی جوان علاوه بر نمایش نه چندان خوب در دربی، سه امتیاز بازی با الشرطه را با حرکتی عجیب از چنگ استقلال درآورد. با این حساب استقلال از بین بازیکنانی که اگر مصدوم نبودند در ترکیب اصلی قرار می گرفتند، شجاعیان، دیاباته، قائدی، اسماعیلی، غلامی، کریمی و یزدانی را به دلیل مصدومیت در اختیار نداشته که نتیجه اش جا ماندن از کورس قهرمانی و از دست دادن دو امتیاز در هفته اول لیگ قهرمانان بود. غلامی و یزدانی به زودی به ترکیب بازمی گردند و به همراه بودوروف به خط دفاع سه نفره استقلال استحکام می بخشند، اما مشکلات در خط میانی و حمله پابرجاست و باید دید فرهاد مجیدی از این آزمون سخت سربلند خارج می شود یا نه.

استقلال مقابل الشرطه شروعی امیدوارکننده داشت و هواداران زیادی در ورزشگاه اربیل حامی این تیم بودند. به دلیل ناهمواری زمین، شاگردان مجیدی نمی توانستند بازی روان و سریع خود را انجام بدهند و این موضوع به حریف فرصت می داد راحت تر از دروازه خود دفاع کند و حملات استقلال زهر کافی را نداشته باشد. مجیدی مجبور بود به چشمی، باقری و میلیچ استراحت بدهد تا تعداد مصدومانش بیشتر از این نشود. خستگی وریا غفوری، علی کریمی و ارسلان مطهری کاملا مشهود بود و بازیکنان جایگزین مثل تبریزی کیفیت کافی برای تغییر نتیجه بازی را نداشتند. استقلال در این مسابقه تنها چهار ضربه در چارچوب داشت تا مشخص شود در نبود ستاره های اصلی خط حمله، این تیم حتی در خلق موقعیت مشکل دارد و مالکیت 60 درصدی هم کمک نکرد تا مساوی را عوض کنند. زکی پور و غفوری، پیستون های چپ و راست استقلال در این مسابقه عملکردشان بیشتر از سایر بازیکنان به چشم آمد. خوشبختانه الاهلی عربستان و الوحده امارات هم به نتیجه ای بهتر از تساوی دست پیدا نکردند و در پایان هفته اول هر چهار تیم گروه یک امتیازی شدند، اما نباید فراموش کرد الشرطه ضعیف ترین تیم گروه است و دو امتیازی که در اربیل جا ماند، می تواند حسرت های بزرگی به همراه داشته باشد. نمایش عراقی ها در این مسابقه بسیار فراتر از حد انتظار بود. آنها در سه بازی ابتدایی شان در فصل جدید لیگ عراق خلاف فصل گذشته که با پنج اختلاف امتیاز قهرمان شدند شروع خوبی نداشتند و حاصل تلاش شان یک برد، یک تساوی و یک شکست بوده و در رده یازدهم جدول هستند. استقلال در صورتی که در این گروه در رده دوم قرار بگیرد، به احتمال فراوان رقیب الهلال عربستان، مدافع عنوان قهرمانی رقابت ها خواهد شد و به نفعش است با تمرکز بیشتر به فکر صدرنشینی در گروه باشد.

استقلال باید 28 بهمن به مصاف الاهلی عربستان برود، چهارم و هشتم اسفند در تهران و سیرجان مقابل ذوب آهن و گل گهر صف آرایی کند و دوازدهم در آخرین دیدار دور رفت مهمان الوحده امارات است. بعد از این تا پایان سال استقلال سه بازی داخلی در چارچوب رقابت های لیگ با سایپا، پارس جنوبی و تراکتور دارد. یک ماه جهنمی در انتظار آبی هاست و فشردگی بازی ها و تعدد دیدارهای خارج از خانه امان بازیکنان را خواهد برید. به عبارتی آنها در 45 روز از اواسط بهمن تا آخر سال یازده بازی در برنامه شان دارند. استقلال در این مدت چهار پرواز طولانی به سیرجان، جم، دوبی و کویت خواهد داشت و مساله زمین تمرین در تهران هم هنوز حل نشده باقی مانده است. ماموریت سخت فرهاد عبور از روزهای سخت و رساندن تیم به تعطیلات 15روزه سال نو است. در چنین شرایطی لازم است هواداران با درک شرایط، در صورت کسب هر نتیجه ای حمایت از فرهاد مجیدی را ادامه بدهند تا اتمسفر تیم همچنان مثبت باقی بماند و فضای استقلال برای سرمربی جوان این تیم سنگین نشود. نباید فراموش کرد که فرهاد مجیدی تاکنون شکستی را تجربه نکرده و ماحصل 10 بار نشستنش روی نیمکت استقلال، 6 پیروزی و 4 تساوی بوده. برخی ادعا می کنند از دقیقه 70 دربی که مجیدی تیمش را عقب کشید تا از یک گل برتری محافظت کند، روحیه برنده استقلال از بین رفت و تیم سراسر هجومی و بی رحم استرا، تبدیل به تیمی قانع شده که زهر گذشته را ندارد. این افراد در نظر نمی گیرند استرا هرگز چنین تقویم فشرده ای را تجربه نکرد و هیچ وقت هم تیمش اینقدر ناقص نبود. استقلال امروز تاوان روزهایی را پس می دهد که استرا به رم رفته بود و مسوولان باشگاه با او مذاکرات خیالی برگزار می کردند. روزهایی که اگر زودتر تکلیف همه چیز مشخص می شد، تیم با بدن سازی مناسب این شرایط آماده می شد و شاهد لشگر مصدومان استقلال برای تماشای بازی ها روی سکو نبودیم. آثار روزهای بحرانی اوایل زمستان، این روزها بیشتر از همیشه در وضعیت استقلال نمود پیدا کرده است.