آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۲۲۴۰۳
صفحه آخر (جهان)
۱۲

14 مسلمان دیگر میانماری هنگام ترک بنگلادش جان باختند

سرویس خارجی: در پی غرق شدن قایق حامل پناهجویان روهینگیایی در آب های ساحلی بنگلادش، دست کم 14 نفر کشته شدند و 70 نفر دیگر نجات یافتند. آنها برای نجات از شرایط جهنمی اردوگاه بنگلادش از آنجا می گریختند.

مسلمانان روهینگایی در میانمار زیر شدیدترین فشارها و سرکوب ها از کشتار گرفته تا تجاوز جنسی از سوی دولت و بودایی های افراطی این کشور قرار دارند. طی چند سال گذشته صدها هزار نفر از آنها راهی کشورهای همسایه مثل بنگلادش شده اند اما در اردوگاه های مهاجران نیز سرکوب ها به نوع دیگری ادامه داشته طوری که بسیاری از آنها سعی می کنند از این اردوگاه ها نیز فرار کرده و خود را به شرایط بهتری برسانند، مثلا به مالزی.

بر اساس گزارش یورونیوز در جدیدترین مورد از این فرارها یک قایق حامل پناهجویان روهینگیایی در آب های ساحلی بنگلادش غرق شد که به دنبال آن دست کم 14 نفر کشته شده و حدود هفتاد نفر به وسیله نیرو های امدادی نجات یافتند.مقامات محلی در بنگلادش با اعلام این خبر تصریح کردند که پناهجویان حادثه دیده قرار بود با قایق از بنگلادش راهی مالزی شوند. بر اساس این گزارش شمار زیادی از شهروندان روهینگیایی میانمار که به دلیل خشونت توسط مقامات محلی از این کشور گریخته و به بنگلادش پناه آورده اند برای گریز از فقر و فلاکت و شرایط دشواری که در اردوگاه های بنگلادش با آن دست و پنجه نرم می کنند راهی کشور مالزی می شوند تا در آنجا زندگی بهتری را جست وجو کنند. سخنگوی گارد ساحلی بنگلادش نیز گفته دو قایق بزرگ حامل پناهجویان مسلمان روهینگیا دوشنبه شب سواحل منطقه «بازار کاکس» را به مقصد مالزی ترک کردند. به گفته مقامات محلی سفر پناهجویان روهینگیایی به سوی مالزی عموما از سوی قاچاقچیان انسان تدارک و برنامه ریزی می شود.

یورونیوز می افزاید: نیرو های امنیتی بنگلادش از سال گذشته میلادی تاکنون بیش از 500 روهینگیایی را هنگام عزیمت غیرقانونی به سوی مالزی در روستاهای ساحلی و یا بر روی قایق هایی که پناهجویان را حمل می کرد، متوقف و دستگیر کرده اند. همچنین گفته می شود هفت قاچاقچی انسان سال گذشته میلادی در جریان درگیری با نیرو های پلیس محلی کشته شده اند.