آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۴۵۸۴
ورزش
۱۴
لیگ جزیره

افشاگری تلگراف از درآمد کثیف تیم های لیگ برتر

وقتی همه چیز طبقاتی می شود

یکی از رسوم جاافتاده در فوتبال امروز ورود بازیکنان به زمین چمن به همراه بچه هاست. این بچه ها نشانی از صلح، خوش یمنی و فراگیر بودن ورزش فوتبال است. بدون شک کودکانی که همراه با بزرگان فوتبال وارد استادیوم می شوند تجربه ای تکرار نشدنی را از سر می گذرانند. اما نشریه تلگراف در تازه ترین افشاگری خود به این نکته اشاره کرده است که در لیگ برتر و چمپیونشیپ همه کودکان انگلیسی از چنین شانسی برخوردار نیستند.

به گفته نمایندگان مجلس و گروه های هوادار، باشگاه های لیگ برتر و چمپیونشیپ پکیج های 700 پوندی برای خانواده ها در نظر گرفته تا آنها بتوانند فرزندان شان را با بازیکنان فوتبال راهی زمین کنند. جولیان نایت، رییس کمیته فرهنگ و رسانه و ورزش مجلس بریتانیا در حال فشار آوردن به باشگاه ها برای کاهش این هزینه هاست. به گفته او، همراهی کودکان با بازیکنان در حال تبدیل شدن به نماد تضاد طبقاتی است.

تحقیقات روزنامه دیلی تلگراف تخمین می زند که باشگاه های لیگ برتر در هر فصل در مجموع 500 هزار پوند از فروش پکیج ها به خانواده ها سود می کنند. باشگاه ها شانس حضور کودکان را در بسته هایی شامل یک کیت باشگاه، یک بلیت و قرار گرفتن در قرعه کشی حضور با بازیکنان در زمین ارایه می دهند که رقمی بین 350 پوند تا 700 پوند را در بر می گیرد. با این حال منتقدان می گویند، باید گزینه هایی وجود داشته باشد که این پکیج ارزان تر به دست خانواده ها برسد تا خانواده های فقیر هم بتوانند از آن استفاده کنند.

نایت که امسال به سمت جدیدش منصوب شده است، می گوید: «اگر باشگاهی مثل ساوتهمپتون می تواند این کار را به صورت رایگان انجام دهد متوجه نمی شوم چرا سایر باشگاه ها نمی توانند؟» این در حالی است که برخی هواداران تیم های دسته پایین تر نظیر باشگاه ترانمره رورز بعد از این افشاگری اعلام کردند تمام هوادارانی که صرفا کیت باشگاه را خریداری می کنند به صورت اتوماتیک این شانس را دارند که به صورت رایگان در زمین بازی حضور پیدا کنند. معاون باشگاه ترانمره رورز در این باره توییت کرد: «هر کودکی که کیت باشگاه را خریداری می کند برای هر بازی وارد قرعه کشی آزاد می شود و من از بازخورد اطرافیانم فهمیده ام که این خاطره ای برای یک عمر می شود. خانواده های کم درآمد نباید از این تجربه مستثنا شوند.»

قیمت پکیج های وستهام بیش از یک سال است که مورد توجه هواداران قرار گرفته است. استادیوم این تیم در منطقه ای از لندن واقع است که 35درصد از کارمندان کم درآمد در آن زندگی می کنند. منتقدان این سوال را مطرح می کنند که چرا پکیج های وستهام باید برای جوانان حامی تیم 700 پوند باشد؟ باتوجه با این مسائل اکنون به نظر می رسد که مرز خوشبختی برای کودکان رقمی در حدود 700 پوند است.

گری ساتکلیف، وزیر پیشین ورزش انگلستان گفت: «این کاملا ناعادلانه است. این یکی دیگر از نشانه هایی است که ثابت می کند بازی فوتبال فراگیر نیست.» کلارک در عین حال اظهار داشت: «با این وجود ورود با بازیکنان اتفاق بزرگی است و اگر برخی باشگاه ها می توانند این کار را به صورت رایگان انجام دهند، چرا دیگران نمی توانند؟ این هزینه ها برای بسیاری غیرقابل تحمل است. ما نمی خواهیم این چیزی باشد که فقط بچه های ثروتمند از آن بهره ببرند.»