آرشیو دو‌شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۳۶۳۸
سیاست
۲

خبر

پیام مقام معظم رهبری به تشکل های دانشجویی: امروز بیشتر از همیشه کشور به عنصر مومن حزب اللهی احتیاج دارد

ایسنا: پیام مقام معظم رهبری خطاب به تشکل های دانشجویی کشور توسط رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های سراسر کشور قرائت شد. در این پیام که از سوی حجت الاسلام رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های سراسر کشور قرائت شد، آمده است: «اولا سلام من را به آنان برسانید، ثانیا بگویید امروز بیشتر از همیشه کشور به عنصر مومن حزب اللهی احتیاج دارد. هرچه می توانند بر روی مبانی پافشاری کنند».

رئیس جمهور: امام میزان بودن رای ملت را به عنوان شعار مطرح نکرد

ایسنا: رئیس جمهوری روز گذشته در مراسم تجدید میثاق اعضای دولت با آرمان های امام خمینی (ره) در حرم مطهر ایشان، گفت: «انقلابی که پایانش استقرار یک نظام نباشد، بیشتر به آشوب شباهت دارد؛ اما امام (ره) توانست دو یادگار بزرگ برای تاریخ ما به ارمغان بیاورد؛ یعنی جمهوریت و اسلامیت. امام به خوبی احساس کرده بود که با وجود سلطنت مردم سالاری امکان پذیر نیست». حسن روحانی افزود: «در روزهای اول انقلاب افرادی به امام (ره) پیشنهاد می دادند نظام مشروطه باقی بماند یا عده ای از خلافت اسلامی می گفتند، اما امام (ره) فقط جمهوری اسلامی را پذیرفت. امام خمینی (ره) پدر اسلام خواهی و جمهوری خواهی در ایران بود. جمهوریتی که با اسلامیت پیوند نخورد، باقی نمانده و به دیکتاتوری تبدیل می شود».

او با اشاره به اینکه امام می دانست عدالت و اصلاح در جامعه و رشد و توسعه بدون حضور مردم امکان پذیر نیست، عنوان کرد: «امام (ره) این جمله که میزان رای ملت است را به عنوان یک شعار مطرح نکرد، زیرا می دانست اگر مردم در هر صحنه ای حضور داشته باشند، پیروزی نهایی همان جاست، ولی اگر مردم غایب باشند، موفقیتی به دست نخواهیم آورد و اگر هم موفقیتی به دست بیاوریم، ماندگار نخواهد بود». روحانی گفت: «امام (ره) تاکید داشت که مردم ولی نعمت ما هستند و باید همه در انتخابات شرکت کنند. امام (ره) تاکید داشت که انتخاب کردن حق مردم است. هر شخصی مردم را از انتخاب کردن بازدارد و نگذارد در میان سلایق مختلف آنچه را می خواهند، برگزینند و هر شخصی مردم را دلسرد کند، حتما از راه امام (ره) فاصله دارد».

رئیس جمهور افزود: «اگر راه امام (ره) را ادامه دهیم، از سخت ترین شرایط اقتصادی و سیاسی امروز کشور به خوبی عبور می کنیم، مردم در برابر تحریم های بی سابقه به خوبی ایستادگی کردند، چون باور دارند ظلم و تجاوز از ناحیه ستمگران است و نظام اسلامی در مسیر صحیح و درست قرار دارد و سیاست ما نباید سیاست ذلت و تسلیم باشد. امروز ما به امید، وحدت و اتحاد نیاز داریم و تردید نداریم تا روزی که جمهوریت و اسلامیت است، ملت ما در برابر همه توطئه ها پیروز می شود. دولت هم بار دیگر در کنار مرقد امام (ره) بزرگوار تعهد می کند که همه توان خود را برای اجرای فرامین و راه امام (ره) با هدایت های رهبری به کار گیرد».

تنها بازداشتی روز کارگر در انتظار تبدیل قرار

شرق: پرونده ندا ناجی، تنها بازداشتی روز کارگر که همچنان در بازداشت موقت است، در شعبه 36 دادگاه تجدیدنظر در حال بررسی است. زهرا مینویی، وکیل ندا ناجی، در گفت وگو با «شرق» اعلام کرد درخواست تبدیل قرار بازداشت ایشان به وثیقه را در دادگاه پیگیری می کنم و امیدوار به موافقت با این درخواست هستیم. ندا ناجی، بازداشت شده روز کارگر، از 11 اردیبهشت تاکنون در زندان و در بازداشت موقت به سر می برد. زهرا مینویی درباره وضعیت قضائی این پرونده توضیح داد: موکل من در دادگاه بدوی به ریاست قاضی مقیسه به پنج سال و شش ماه حبس محکوم شد. ما در موعد قانونی به این حکم که مصداقش حضور در یک تجمع مسالمت آمیز در دفاع از حقوق کارگران بود، اعتراض کردیم. پرونده به شعبه 36 ارجاع شد و بلافاصه فردای ابلاغ پیامکی آن، به شعبه مراجعه کردیم، گفتند هنوز پرونده به لحاظ فیزیکی به شعبه نرسیده است. چند روز گذشت و از روزی که پرونده به شعبه رسیده، مادر موکل من تقریبا هر روز و بنده هم دو بار به شعبه مراجعه کرده ام. او تاکید کرد: بنده درخواست تبدیل قرار بازداشت موکلم به وثیقه را در شعبه تجدیدنظر پیگیری می کنم. در آنجا توضیح دادم با توجه به اینکه جناب آقای رئیسی، رئیس قوه قضاییه، درباره احکام صادرشده شعبه 28 از جمله پرونده بازداشتی های روز کارگر، دستور ویژه داده و متهمان این پرونده به قید وثیقه آزاد شدند، خواستم که با موکل بنده هم مانند دیگر بازداشتیان روز کارگر برخورد شود. مدیر دفتر شعبه 36 به ما گفتند نزد قاضی شعبه خواسته خودمان را مطرح کنیم. در مراجعه بعدی درخواست تبدیل قرار را به خود قاضی شعبه ارائه می کنم و امیدوار هستیم که با درخواست ما موافقت شود و ندا ناجی هم مانند دیگر متهمان بتواند از فرصت تبدیل قرار بازداشت موقت به وثیقه استفاده کند.