آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۵۵۹۸
سیاست: داخلی/خارجی
۲

مراسم راهپیمایی 22 بهمن با حضور گسترده مردم ایران در سراسر کشور برگزار شد

رژه لشکر سلیمانی

گروه سیاسی: چهل و یکمین جشن پیروزی انقلاب اسلامی با برپایی راهپیمایی با شکوه ملت ایران با شعار «انقلاب اسلامی زنده و پویا در پرتو ولایت مداری، جهاد و مقاومت» دیروز در سراسر کشور برگزار شد. با وجود بارش برف و سرمای هوا در بیشتر مناطق ایران، مردم با حضور خود از نخستین ساعت دیروز در مسیر های راهپیمایی، ضمن تجدید پیمان با آرمان های امام و انقلاب، با رهبر معظم انقلاب و شهیدان به ویژه سیدشهیدان مقاومت سپهبد حاج قاسم سلیمانی عهدی دوباره بستند. در تهران نیز با وجود سرمای شدید هوا، رودخروشان ملت در مسیر های 12گانه به سوی میدان آزادی به حرکت درآمد. در 41 سال حمایت مردم ایران از انقلاب اسلامی، همواره «مرگ برآمریکا» شعار محوری بوده است و در سالروز جشن چهل و یکمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران جلوه دیگری از دشمنی آمریکا برای مردم ایران نمایان شده است. سردار سلیمانی دیروز غایب بزرگ جشن چهل ویکمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی بود و مردم با در دست داشتن عکس های سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی تاکید کردند «سردار دل ها تو را فرموش نمی کنیم.»

روحانی: حمله به عین الاسد خواست مردم بود

رئیس جمهور سخنران مراسم راهپیمایی دیروز مردم تهران بود. حسن روحانی در جمع راهپیمایان با بیان این که آنچه انقلاب ما را استحکام بخشیده حضور مردم و رای مردم است، گفت: هر چه مردم از ما می خواهند باید به آن عمل کنیم. من در اینجا می خواهم از نیروهای مسلح، سپاه پاسداران، بسیج و از همه نیروها تشکر و سپاسگزاری کنم. آن روز که در بدرقه شهید بزرگوار ما حاج قاسم سلیمانی مردم به خیابان آمدند و از نیروهای مسلح ما انتقام را خواستند و از دولت انتقام را خواستند، نیروهای مسلح ما به آنچه مردم خواستند عمل کردند.

روحانی بیان کرد: این که عین الاسد آمریکا در عراق موشکباران می شود یعنی اجرای خواست مردم؛ مردم انتقام را خواستند، نیروهای مسلح ما سخن مردم را به کرسی نشاندند، آن روزی که هواپیمایی در کنار فرودگاه ما آسمان را نیلی کرد و قلب ما و رهبری را سوزاند، مردم از مسوولان عذرخواهی خواستند و نیروهای مسلح ما عمل کردند و سریعا از مردم عذرخواهی کردند و به مردم قول دادند دقت خواهند کرد و چنین اشتباهی هرگز تکرار نشود. نیروی مسلحی که با مردم است و به خواست مردم عمل می کند، نیروی مسلح در کنار مردم است و این همانی است که راه انقلاب اسلامی ما تعیین کرده است.

رئیس جمهور در ادامه افزود: شهید سلیمانی ما هم سردار میدان جنگ بود و هم یک دیپلمات ارشد در مذاکره، شهید سلیمانی در مسیر رفتن به جلسه گفت وگو با نخست وزیر عراق شهید شد.

وی عنوان کرد: شهید سلیمانی به سمت میدان جنگ نمی رفت بلکه به سمت میدان دیپلماسی می رفت که شهید شد، شهید سلیمانی کسی بود که در میدان جنگ سردار قوی میدان جنگ بود و در میدان مذاکره دیپلمات قدرتمند عزتمند بود.

رئیس جمهور با تاکید بر این که باید همه ابعاد شهید سلیمانی را مدنظر قرار دهیم، خاطرنشان کرد: شهید سلیمانی دنبال جنگ در منطقه نبود؛ آمریکایی ها دروغ می گویند که شهید سلیمانی دنبال بی ثباتی در منطقه بود، شهید سلیمانی دنبال ثبات بود. شهید سلیمانی به کمک و مردم عراق به سوریه، عراق و منطقه امنیت داد، شهید سلیمانی مرد جنگ و صلح بود جنگی به صلح منتهی شود و صلحی که همچنان قوی باشیم که جنگ ایجاد نشود.

وی با اشاره به روزهای تشییع شهید قاسم سلیمانی گفت: همه مردم یکصدا بودند، چشم ها همه گریان بود، نگاه ها همه به سمت آسمان و همه مردم با مشت گره کرده در برابر ابرقدرت ها و آمریکا ایستادند و نظر خود را در آن راهپیمایی ها در تشییع جنازه بزرگ اعلام کردند. 

رئیس جمهور ادامه داد: مردم! به خدا قسم این فشاری که به ملت ما وارد شده اگر یک دهم آن را به کشور مشابهی در منطقه وارد می شد در برابر آمریکا تسلیم می شدند و خضوع می کردند، شما بدانید بسیاری از کشورهای همسایه ما یک ماه نفت شان تحریم شود حقوق کارمند خودشان را نمی توانند بدهند. 

وی عنوان کرد: ما امروز به حول و قوه الهی

به رغم همه فشارهای آمریکا و همه تهدیدها روی پای خود ایستاده ایم. تا امروز 14 میلیارد دلار برای کالای اساسی و 20 میلیارد دلار برای کالای غیراساسی بانک مرکزی پرداخت کرده است. در طول این ده ماه 72 میلیارد صادرات و واردات داشتیم. 

روحانی افزود: اول انقلاب 4500 کیلومتر راه آهن در کشور داشتیم، فقط در این شش سال 1200 کیلومتر راه آهن اضافه شده و حدود هزار کیلومتر دیگر تا پایان دولت تقریبا اضافه خواهد شد. من همین جا دستور می دهم به وزارت راه که رفت و آمد جاده عظیم تهران شمال را که تکمیل شده باز کند و ان شاءا... اوایل اسفند این جاده مهم که یکی از افتخارات مهندسی ایران است، افتتاح خواهد شد. 

وی با تاکید بر این که دست روی دست نگذاشته ایم خاطرنشان کرد: دولت ما ورشکسته نیست، ملت ما تسلیم شده نیست، آمریکا بفهمد اشتباه و خطا کرده و بزرگ ترین خطاها را مرتکب شده است. 

روحانی گفت: البته در سایه تحریم و فشار مردم ما آزار می بینند. مردم ما اذیت می شوند و فشار بر مردم ما وارد می شود اما در عین حال مردم ما کاملا آگاه هستند که می توانیم از این فشار عبور کنیم، همان طور که در ماه های اخیر در تمام شاخص های اقتصادی روند ما مثبت بوده، این به معنای آن است که ما قدرت داریم و در برابر فشار آمریکا به پیروزی می رسیم و در برابر همه آزار و اذیت ها می ایستیم.

ممکن است گله داشته باشیم، اما با صندوق رای قهر نکنیم

رئیس جمهور گفت: ممکن است در این انتخابات ما گله و انتقاد داشته باشیم، اشکالی ندارد انتقاد آزاد است اما به خاطر این کار یا آن کار، با صندوق رای قهر نکنید.

وی خاطرنشان کرد: ما یک بار دیگر مثل امروزی که شما به صحنه آمدید و افتخار آفریدید، دوم اسفند پای صندوق رای بروید و یک بار دیگر افتخار بیافرینید و به همه دشمنان اعلام کنید راه مردم ما آزادی، استقلال و جمهوری اسلامی ایران بوده و خواهد بود.

رئیسی: رای مردم به مقاومت است نه مذاکره

حجت الاسلام سیدابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه در مراسم راهپیمایی 22 بهمن مشهد در حرم رضوی با بیان این که مردم در تشییع پیکر شهید سلیمانی ثابت کردند رای آنها به مقاومت است و نه به مذاکره، گفت: همین خون و همبستگی مردم، به خروج آمریکا از منطقه خواهد انجامید.

رئیسی بیان کرد: امروز در دنیا مستقل ترین کشور، ایران اسلامی است که اساس آن بر پایه رای مردم است.

وی با بیان این که خواست انقلابیون، امروز شکل گرفتن نهادها در سطح تراز انقلاب پر شکوه اسلامی است، افزود: خواست مردم پاک شدن سازمان ها و نهادهای مختلف از آلودگی است.

رئیس قوه قضاییه با بیان این که مردم در حال حاضر همان اصول گذشته و اولیه انقلاب را مطالبه دارند، افزود: امروز همه مردم ایران، همان شعارها و آرمان هایی را فریاد می زنند که در 22 بهمن 57 فریاد زده و مطالبه می کردند.

رئیسی با اشاره به این که پیشرفت فقط در حوزه صنعت نیست، ابراز کرد: ما توسعه یافتگی را در پرتو نیاز انسان می دانیم. 70 سال ظلم به مردم فلسطین حاصل جدایی سیاست و معنویت است. پیام امام خمینی(ره)، پیوند سیاست و معنویت است، امروز نیز رهبر معظم انقلاب بر همین مساله تاکید دارند.

رئیس قوه قضاییه با بیان این که با کشورهایی که با ما دشمنی ندارند، ارتباط خواهیم داشت، گفت: پیشرفت کشور در گرو توانمند شدن در تولید کالاهای داخلی، علم و فناوری است، لذا توصیه های رهبری به مردم و دولتمردان نیز همین موضوع است.

وی با تاکید بر این که عدالت از اهداف مهم امام خمینی(ره) است، ابراز کرد: عدالت چشیدنی است و صرفا گفتنی نیست.

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر این که دشمن باید بداند ما قوی هستیم، افزود: رهبر معظم انقلاب فرمودند: «اگر دشمن نمی تواند بر ما هجوم کند، دلیلش این است که ما قوی هستیم»، لذا این قوی شدن، علم و عمل را با هم می خواهد، اگر قوی باشیم، می توانیم در حوزه های مختلف حرف برای گفتن داشته باشم.

رئیسی ادامه داد: در هر حوزه ای که مسوولان قوی ظاهر شدند مردم نیز پشتوانه آنها بودند، مانند حرکتی که در منطقه توسط شهید سلیمانی انجام شد و عقبه راهبردی آن نیز مردم بودند.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: در چند ماه اخیر، مردم نگاهشان به ایستادگی و مقاومت است. دشمن سعی داشت تا به مردم القا کنند در مقاومت سودی وجود ندارد، اما موفق نشد. دشمنان می خواهند با القای فساد به مردم آنان را از نظام ناامید کنند ولی امروز هیچ گونه فسادی در جامعه قابل پذیرش نیست.

لاریجانی: مشکل ما با آمریکا  با حرف و منطق، حل نمی شود

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی با حضور در راهپیمایی یوم ا...

 22 بهمن تهران در جمع خبرنگاران گفت: حضور مردم در راهپیمایی بسیار با شکوه بود و این حضور باعث قدرت بیشتر برای حرکت انقلاب می شود. مخصوصا به آمریکایی ها روشن می گوید مردم به دنبال این هستند که منافع خود را حفظ کنند.

رئیس مجلس تصریح کرد: ما گرفتار یک دشمن بدخیم هستیم که با حرف و منطق مشکل آن حل نمی شود و باید حتما قدرت به آن نشان داد؛ لذا حضور در راهپیمایی بهترین قدرتی است که می توان به آمریکا نشان داد و آنها نیز بدانند باید نسبت به خواسته های ملت ایران تمکین کنند.

وی افزود: باید دست ملت ایران را بوسید چرا که با غیرت در راهپیمایی حضور یافتند و سرمایه بزرگی برای کشور ایجاد شد.

لاریجانی در ادامه یک وجه از جمهوریت را حضور مردم در انتخابات دانست و افزود: از آنجا که هر دو سال یک بار در کشورمان انتخابات داریم، نشان می دهد اهداف امام(ره) در انقلاب که همان آرمان های جمهوری اسلامی است، ادامه دارد.

رئیس مجلس خاطرنشان کرد: حضور مردم در انتخابات تکرار خواهد شد و امیدواریم انتخابات پرشوری برگزار شود.

سخنرانان 22 بهمن چه گفتند

همزمان با سالگرد انقلاب اسلامی جمعی از مسوولان در مراسم شهرهای مختلف به سخنرانی پرداختند.

سرلشکر سیدعبدالرحیم موسوی، فرمانده کل ارتش در جمع راهپیمایان در کرج با بیان این که دشمن از تاخیر اقدام جمهوری اسلامی ایران برای انتقام سخت خوشحال نباشد، افزود: هرچه دست را برای زدن سیلی بعدی بالا تر ببریم ضربه محکم تری را به دشمن خواهیم زد.

موسوی با بیان این که رژیم دست نشانده پهلوی که عامل سرسپرده نظام سلطه و مجری برنامه های آنها در منطقه بود فروریخت، گفت: مردم انقلابی ایران با اتکا به نظام ولایی ضمن استقرار حکومت دینی بعد از 1400 سال موفق به کسب استقلال همه جانبه، مشروعیت و اقتدار مثال زدنی شدند که در پرتو انقلاب اسلامی بود؛ بعد از این انقلاب پیشرفت های عظیمی در کشور رخ داد که تفکر آن هم برای بعضی ها سخت بود.

حجت الاسلام والمسلمین سیداحمد خاتمی در جمع راهپیمایان 22 بهمن در کرمان اظهار کرد: این گام ها مصداق عمل صالح است، عملی که خداوند در پرونده حسنات شما مثل نماز و روزه ها ثبت کرده است.

امام جمعه موقت تهران عنوان کرد: راهپیمایی امسال خصوصیتی دارد که از گذشته آن را متمایز می کند اولین ویژگی این راهپیمایی این است که این فجر، فجر سلیمانی شد و این راهپیمایی در ادامه بدرقه جاودانه این ملت از شهید سلیمانی فرزند این دیار است.

سعید جلیلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در سخنرانی راهیپمایی 22 بهمن ساری، اظهار کرد: در میان 200 کشور دنیا قدرت هایی که خودشان را قدرت بزرگ می دانند، توجه خودشان را متوجه انقلاب اسلامی ایران کردند. وی خاطرنشان کرد: قدرت های دنیا به فکر تقسیم منافع موجود در دنیا هستند، سیاست های برد - برد را در مذاکرات مطرح می کنند، اما از نظر آنها سیاست برد - برد تا زمانی که به منافع آنها لطمه نخورد، برد برد است.سردار محمد دهقان در مراسم راهپیمایی 22 بهمن در جمع مردم اصفهان اظهار کرد: یوم الله 22 بهمن امسال یک تفاوت اساسی با سال های گذشته دارد و آن این که راهیپمایی امسال را می توان حماسه حضور نامید؛ حضور مردم هم برای ملت شریف ایران و هم مردم منطقه و هم نظام سلطه پیام متفاوتی دارد.

محمدباقر نوبخت در جمع راهپیمایان شهرستان گرگان ضمن گرامیداشت چهل و یکمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و بزرگداشت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی اظهار کرد: دشمن با ترور سردار سلیمانی حقارت و ذلت خودش در برابر انقلاب اسلامی را نشان داد. وی با اشاره به دشمنی 40 ساله استکبار علیه انقلاب اسلامی تصریح کرد: دشمن 40 سال دست از عداوت و مقابله با ملت ایران برنداشت؛ جای این سوال وجود دارد که چرا دشمنی بی امان دشمن طی این مدت علیه انقلاب اسلامی وجود دارد و چرا دشمن در حال تلاش برای سرنگونی انقلاب اسلامی است.

حجت الاسلام حاج علی اکبری در سخنرانی راهپیمایی مردم شیراز با اشاره به سابقه انقلابی گری مردم استان فارس اظهار کرد: مردم همیشه در صحنه شیراز با حضور شهدایی مانند شهید دستغیب و بزرگانی چون آیت الله بهاءالدینی به نهضت امام خمینی(ره) پیوستند که این مهم بیانگر انقلابی بودن این مردم است.

اسحاق جهانگیری در راهپیمایی مردم زاهدان اظهار کرد: راهپیمایی 22 بهمن پیام مهمی به دشمنان اسلام صادر کرد و نشان داد ملت پشتوانه محکمی برای نظام هستند. معاون اول رئیس جمهور افزود: سیستان و بلوچستان و زاهدان همیشه پشتوانه انقلاب اسلامی بوده است، سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی روز حماسه ملی حضور ملی و اداره ملی است همه آمده اند نشان دهند انقلاب از آن همگان است.

وی افزود: وحدت و تقریب از مهم ترین نیازهای ضروری انقلاب بود، جمهوری اسلامی بر وحدت مبتنی بر ارزش های دینی و اسلامی استوار است.

سردار محسن رضایی در جمع راهپیمایان مردم تبریز اظهار کرد: آذربایجان در تاریخ ایران، نقش لنگر و پایگاه استوار نظام جمهوری اسلامی را داشته به طوری که در حوادث و توفان های عظیم ایران همیشه یک نقطه بوده که مقاومت کرده و آن آذربایجان است.

رضایی تصریح کرد: آمریکا فکر می کند که ما فقط یک انتقام می گیریم، در حالی که حمله به پایگاه آمریکا شروع یک انقلاب است و ایران با شهادت سردار سلیمانی انقلابی را آغاز کرده و بعد از 30 سال تحمل و بردباری دنبال چراغی نوربخش بود که الان آن را یافته است.

سردار رمضان شریف، سخنگوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی طی سخنانی در جمع مردم بیرجند در راهپیمایی 22 بهمن با اشاره به آمار تلفات پایگاه آمریکایی عین الاسد و مخفی کردن این آمار گفت: کلمه کشته در ادبیات آمریکا تبدیل به ضربه مغزی شده و خسارات خود را از حمله ما به عین الاسد کتمان می کنند.  شریف گفت: جمهوری اسلامی ایرا آمریکا را با همه هیمنه ابرقدرتی شکست داده و صهیونیست های غاصب را کوچک کرده است.

بازتاب راهپیمایی 22 بهمن در رسانه های جهان

​​​​​​​راهپیمایی مردم ایران به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی در رسانه های مختلف جهانی بازتاب داشت و شبکه هایی همچون الجزیره بخش هایی از این راهپیمایی را به صورت زنده نمایش دادند.

خبرگزاری روسی اسپوتنیک در گزارشی از مراسم دیروز، بخش هایی از سخنان رئیس جمهور ایران را منتشر کرد و گزارش داد رئیس جمهور ایران در راهپیمایی 22 بهمن چند پیام قوی به آمریکا داد. اسپوتنیک به نقل از روحانی گزارش کرد که «مشارکت پرشور و گسترده مردم در سالروز پیروزی انقلاب قوی ترین پاسخ به کاخ سفید و ظالمان است و پایبندی ملت ایران به آزادی و استقلال شان را نشان می دهد.» اسپوتنیک همچنین به نقل از روحانی گزارش داد: «آمریکایی ها حق انتخاب ما را منکر می شوند و می خواهند ما به عقب بازگردیم، آنها رویای بازگشت به ایران را دارند حال آن که می دانند ایران یک قدرت در منطقه است.»

رویترز هم در گزارشی نوشت: ده ها هزار ایرانی با شعار «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر اسرائیل» با حضور در راهپیمایی، سالگرد انقلاب اسلامی را گرامی داشتند.

شبکه های المیسره و الاتجاه عراق نیز به صورت زنده به پوشش این راهپیمایی اقدام کردند.

شبکه روسیا الیوم اعلام کرد: تهران پایتخت ایران و دیگر شهرهای این کشور شاهد برپایی راهپیمایی هایی بودند که در آن چهل و یکمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال 1979 را جشن گرفتند. این شبکه در گزارش خود این گونه آورده است: جشن های امسال سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در ایران با تشدید تنش میان این کشور با آمریکا همزمان شده است.

پایگاه مصری الیوم السابع نیز به پوشش راهپیمایی گسترده 22 بهمن پرداخت. این پایگاه حضور مردم در راهپیمایی 22 بهمن را گسترده توصیف کرد.

خبرگزاری المعلومه عراق هم گزارش داد که در چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، راهپیمایی گسترده ای در سراسر این کشور برگزار شد.

این خبرگزاری افزود میلیون ها ایرانی با وجود هوای سرد و بارش برف در برخی استان ها، برای شرکت در راهپیمایی 22 بهمن سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، به خیابان ها آمدند.