آرشیو دو‌شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۳۶۳۸
اقتصاد
۴

گذر

تجمع خریداران کامیون های سایپادیزل مقابل مجتمع قضائی تهران

جمعی از خریداران کامیون های سایپادیزل در اعتراض به تحویل ندادن خودروهایشان مقابل مجتمع قضائی شهید مفتح تهران تجمع کردند.

به گزارش فارس، جمعی از رانندگان خودرو های سنگین و ناوگان حمل و نقل بین شهری کشور که در طرح ساماندهی و تعویض خودرو های فرسوده شرکت کرده اند، به دلیل تحویل ندادن خودرو با وجود پیگیری ها متعدد و همچنین بی توجهی شرکت سایپادیزل به تعهداتش در قبال آنها، مقابل مجتمع قضائی شهید مفتح تهران تجمع کردند.

این رانندگان پیش تر نیز مقابل شرکت سایپا دیزل و وزارت صنعت تجمع کرده بودند. آنها خواستار تحویل خودرو هایی هستند که ابزار تامین معاششان است و بیش از دو سال از موعد تحویلشان می گذرد.

شرکت سایپا دیزل در سال 96 موظف به تحویل خودرو های باری و کشنده سنگین در طرح تعویض خودرو های فرسوده ناوگان سنگین کشور شد که بر اساس آن باید با دریافت مدارک اسقاط خودرو، اقدامات لازم را برای تحویل خودروی جدید انجام می داد؛ اما به گفته راننده ها، این شرکت به دلیل افزایش قیمت خودرو ها، مدتی است از تحویل خودرو امتناع می کند.

تولید سراتو بالاخره متوقف شد

عملکرد صنعت خودرو در 10 ماه سال جاری نشان دهنده تولید پژو 2008 و پارس تندر است. در عین حال تولید سراتو بالاخره متوقف شده و پژو 301 نیز هنوز به تولید نرسیده است.

به گزارش فارس، بررسی وضعیت تولید شرکت های خودروساز در 10ماهه سال جاری نشان می دهد در این مدت پنج هزار و 335 دستگاه پژو 2008 در کشور تولید شده که نسبت به 10ماهه سال قبل، 13.6 درصد افت داشته است. تولید این خودرو در دی امسال نیز فقط 84 دستگاه بوده که نسبت به دی 97، افتی 87.7 درصدی داشته است.

در عین حال با وجود افتتاح آزمایشی خط تولید پژو 301 در تیر امسال در ایران خودرو، هیچ تولیدی برای این خودرو در 10 ماه گذشته در جدول آمار وزارت صنعت ذکر نشده است.

نکته دیگری که باید به آن اشاره کنیم، تولید 58 دستگاه پارس تندر در دی امسال در شرکت پارس خودرو است. در 10 ماهه امسال هزار و 13 دستگاه از این خودرو در پارس خودرو به تولید رسیده است. همچنین در دی سال جاری دو دستگاه برلیان در شرکت پارس خودرو تولید شده است. تولید این خودروها در شرایطی صورت گرفته که با تشدید تحریم ها، کارشناسان شرکت رنو و همچنین کارشناسان شرکت های چینی ایران را ترک کرده اند.

یکی دیگر از نکات درخور توجه در آمار تولید خودروی کشور، توقف تولید سراتو در دی ماه است. با وجود اینکه گروه سایپا مرداد امسال از جمع آوری خط تولید سراتو و توقف تولید آن خبر داد، اما تولید این خودرو همچنان ادامه داشت و حتی در آمار آذر وزارت صنعت نیز 40 دستگاه سراتو تولید شد. به این ترتیب، مجموع تولیدات سراتو از ابتدای سال تا پایان آذر به سه هزار و 670 دستگاه رسید.

آیین نامه اجرائی قانون حفاظت خاک امروز به دولت ارائه می شود

معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: آیین نامه اجرائی لایحه جامع قانون حفاظت خاک کشور به منظور تصویب دوشنبه به دولت ارسال می شود.

علیمراد اکبری افزود: طبق قانون، این آیین نامه اجرائی به سازمان های برنامه و بودجه و حفاظت محیط زیست و همچنین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای بررسی و تایید ارسال می شود.

او اضافه کرد: این آیین نامه اجرائی از سوی محققان، پژوهشگران، متخصصان دانشگاهی و انجمن علوم خاک تدوین شده و به تایید واحدهای تخصصی وزارت جهاد کشاورزی رسیده است.