آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۵۵۹۸
سیاست
۳

گزارش جام جم از اولین دادگاه رسیدگی به پرونده اتهامی روح الله زم، مدیر کانال آمد نیوز

زم، پای میز محاکمه

21 بهمن اولین دادگاه رسیدگی به پرونده اتهامی روح الله زم، مدیر کانال آمدنیوز برگزار شد. بعد از دستگیری روح الله زم با نام مستعار نیما در مهرماه امسال از سوی سازمان اطلاعات سپاه موجی از واکنش ها فضای رسانه داخل و خارج کشور را در برگرفت.

 بازداشت زم یک عملیات پیچیده اطلاعاتی بود که حتی تعجب مخالفان جمهوری اسلامی را برانگیخت. بعد از دستگیری وی، آنچه بیش از همه کنجکاوی ها را برمی انگیخت پاسخ به این سوال بود که زم در داخل با چه افراد و گروه هایی در ارتباط بوده و به عبارت دیگر عناصر داخلی تا چه اندازه در پیشبرد پروژه های رسانه ای و برای ایجاد اختلاف در بین مسوولان نظام و فراهم آوردن فضای ناامیدی در بین مردم موثر بودند.

در همان ایام دستگیری قرار بود در قالب فیلمی مستند، زم روایتگر نحوه دستگیری اش باشد، اما این فیلم بدون هیچ توضیحی پخش نشد. کمی بعد در ادامه گمانه زنی های رسانه ای، برخی در فضای مجازی احتمال کشته شدن روح الله زم را مطرح کردند و در پی آن برخی از کاربران شبکه های اجتماعی هم به این موضوع پرداختند. بلافاصله این شایعه از سوی مقامات امنیتی رد شد. در همین زمینه، سید محمدجواد ابطحی عضو فراکسیون ولایی مجلس با اعلام این که زم زنده است درباره پخش نشدن مستند دستگیری زم عنوان کرد: چون روی اطلاعات او دارد کار انجام می شود مستند او هم پخش نشد. او در عین حال این خبر را هم داد که در پی برخی اعترافات مدیر آمدنیوز، برخی ممنوع الخروج و برخی هم تحت نظر هستند.

در همین ارتباط، حسین شریعتمداری، مدیرمسوول روزنامه کیهان نیز در آیین گرامیداشت حماسه 9 دی که در مسجد امام حسن مجتبی (ع) محله امیرکبیر ساوه برگزار شد، در پاسخ به پرسشی با موضوع مسکوت ماندن موضوع روح الله زم در دستگاه های امنیتی و قضایی گفت: این طور نیست که موضوع روح الله زم مسکوت مانده است، بلکه او اعترافاتی داشته است و پرونده وی در حال رسیدگی است.

با این وصف و با وجود انتظار بالایی که برای شنیدن اعترافات روح الله زم در بین افکار عمومی وجود داشت، خبری از اعترافات و محاکمه او نشد و هیجان فضای رسانه ای کشور در این باره تا حدودی فروکش پیدا کرد. گرچه وقوع برخی از حوادث مثل حوادث پس از گرانی بنزین، شهادت سردار قاسم سلیمانی، حمله موشکی ایران به پایگاه آمریکایی عین الاسد، سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی، وقوع سیل و دیگر اتفاقات طبیعی و غیرطبیعی باعث شد که رسانه ها و افکار عمومی روی مسائل مهم تری متمرکز شوند.

 کیفرخواست زم

در عین حال از دو هفته پیش با انتشار خبری مبنی بر برگزاری دادگاه روح الله زم در آینده نزدیک، بار دیگر موضوع مدیر کانال آمدنیوز و محتوای اعترافات احتمالی او بر سر زبان ها افتاد و در نهایت در 21 بهمن اولین جلسه محاکمه وی در شعبه 15 دادگاه انقلاب استان تهران و به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.

در ابتدای جلسه، وزیری، نماینده دادستان به قرائت کیفرخواست پرداخت. وی در ادامه با اشاره به اتهامات روح الله زم بیان کرد: روح الله زم متهم است به «افساد فی الارض» در بازه زمانی سال 95 تا زمان دستگیری از طریق ارتکاب جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی کشور، نشر اکاذیب به طور گسترده، معاونت در تخریب، معاونت در ایجاد اخلال در نظام اقتصادی کشور، تشکیل و اداره کانال معاند آمدنیوز و صدای مردم با هدف برهم زدن امنیت داخلی و خارجی کشور، جاسوسی به نفع سرویس اطلاعاتی یکی از کشورهای منطقه، جاسوسی به نفع سرویس اطلاعاتی کشور فرانسه در ابتدای سال 97 تا زمان دستگیری، همکاری با دولت متخاصم آمریکا علیه نظام جمهوری اسلامی در نیمه دوم اسفند 96 تا زمان دستگیری، اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی، مشارکت در فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی به نفع گروه ها و سازمان های مخالف نظام، عضویت و همکاری با کانال معاند سحام با هدف بر هم زدن امنیت داخلی و خارجی کشور، مشارکت در اغوا و تحریک مردم به جنگ و کشتار در دی ماه 96، مشارکت در جمع آوری اطلاعات طبقه بندی شده با هدف برهم زدن امنیت کشور، مشارکت در نشر اکاذیب به طور گسترده، توهین به مقدسات اسلام، تحصیل مال از طریق نامشروع و شکایت اشخاص حقیقی و حقوقی ازجمله اتهامات متهم است.

بر اساس محتوای کیفرخواست، روح الله زم در سال 93، به جهت منابعی که در اختیار داشت با علم به معاند بودن سحام نیوز با این رسانه همکاری می کرد.

 راه اندازی آمدنیوز با پشتوانه سرویس های جاسوسی دشمنان

به گفته نماینده دادستان، شخصی به نام سید احمد شمس، جهت راه اندازی یک کانال معاند از طریق روح الله زم اقدام می کند که واسطه ای بین سرویس جاسوسی یکی از کشورهای منطقه و روح الله زم بوده است. متهم سال 95 از سحام نیوز خارج شد و با سرویس موصوف توافق کرد و کانال معاند آمدنیوز را راه اندازی کرد.

وی با اشاره به اهم نیازمندی های این سرویس که منجر به راه اندازی کانال آمدنیوز شد، گفت: راه اندازی کانال با محتوای ضد امنیتی، معرفی محل طرف های درگیر در سوریه، تردد فرماندهان ایرانی در سوریه و به ویژه تردد حاج قاسم سلیمانی برایشان مهم بوده است که امکان صحت سنجی برخی اخبار به وسیله متهم صورت می گرفت.

نماینده دادستان گفت: متهم اقرار می دارد که به مدت دو سال با سازمان اطلاعاتی موصوف همکاری داشته و 1877 خبر و اطلاعات نهان و آشکار با رویکرد ضدیت با نظام از منابع خود جمع آوری و برای آن ارسال کرده است و به مدت دو سال مجموعا مبالغی به صورت یورو در ترکیه، بارسلون و برلین به او پرداخت شده است. زم، 1109 مورد ازجمله مختصات مقر نیروها در سوریه و تردد فرماندهان را برای این سرویس جاسوسی ارائه کرده است.

متهم در اظهاراتش گفته در انتشار اخبار، عملیات روانی مدنظر بوده است. همچنین متهم در 1494مورد به تبلیغ رسانه های اپوزیسیون مبادرت کرده و در

 135 مورد از جریانات تکفیری و قومیتی حمایت کرده است.  وی در خصوص حمایت متهم زم از کنگره ملی ایران (ان ای سی) تصریح کرد: هدف کنگره ملی ایران تغییر رژیم است و در سال 2003 با محوریت امیرعباس

 فخر آور شکل گرفت؛ اما در سال 2013 به صورت جدی شروع به فعالیت کرد. فخرآور و سایر افراد مرتبط با این کنگره با سازمان های اطلاعات سیا و موساد در ارتباط و به دنبال لابیگری با کنگره آمریکا برای اختصاص بودجه علیه جمهوری اسلامی ایران، شبکه سازی در داخل کشور، هم افزایی با اپوزیسیون و تلاش برای تحریک آمریکا در جهت حمله نظامی به ایران بوده اند.

نماینده دادستان افزود: متهم زم نیز از هیچ تلاشی برای همکاری با این کنگره فروگذار نکرده است و در اظهاراتش گفته یک بار به دعوت آنها برای سخنرانی به آمریکا رفتم. وی گفت: متهم توهین به مقدسات اسلام و هجمه در این موارد را در دستور کار قرار داد و در این باره 2227 پست منتشر شد.

نماینده دادستان عنوان کرد: زم ابزاری در دست سرویس جاسوسی و اطلاعاتی یکی از کشورها برای شعله ور ساختن اغتشاشات دی ماه 96 بود و پس از این که کانال آمدنیوز به دلیل انتشار محتوای خشونت آمیز از سوی تلگرام مسدود شد، سرویس جاسوسی، کانال صدای مردم را جایگزین آن کرد و در اختیار متهم قرار داد.

وزیری بیان کرد: کانال صدای مردم از طریق آموزش ساخت سلاح و تحریک افراد به ارتکاب اعمال مجرمانه با انتشار 225 پست و متن آموزش ساخت ادوات جنگی و جنگ های درون شهری و حمایت از کمپین های توزیع خشونت، مردم را به درگیری با نیروهای نظامی و انتظامی تشویق کرد که زمینه ساز مجروحیت و کشته شدن تعدادی از هموطنان شد.

وی با اشاره به نحوه برقراری ارتباط متهم با سرویس جاسوسی فرانسه پس از اغتشاشات دی ماه 96 عنوان کرد: روح الله زم پس از این، با دو نفر از افسران سرویس اطلاعاتی فرانسه در ساختمان پلیس فرانسه دیدار می کند که متهم خواستار ایجاد تیم حفاظت در فرانسه و تامین هزینه ها در ازای موافقت جهت همکاری با سرویس مذکور علیه جمهوری اسلامی می شود.

نماینده دادستان گفت: متهم و آمدنیوز در طول ارتباط با سرویس فرانسه بیش از 730 خبر در مسائل امنیتی، سیاسی، تحریم ها و... انتشار داده است.

وی گفت: متهم تصریح کرده است که سرویس جاسوسی فرانسه نیز نیازمندی های اطلاعاتی خود را عبارت از پشت پرده اخبار ایران، شبکه منابع و مخبرین در راستای یاری رساندن به امنیت ملی فرانسه با وی مطرح کرده است.

وزیری با اشاره به نقش متهم در تشکیل و سازماندهی شورایی با عنوان رسانه های مبارز که متشکل از  29 رسانه برانداز بوده است، گفت: متهم ریاست این شورا را بر عهده داشت.

 همکاری زم با آمریکا به واسطه  ساغر کسرایی

نماینده دادستان با بیان این که متهم در سه حوزه با دولت متخاصم آمریکا همکاری می کرده است، افزود: در اولین مورد به واسطه ساغر کسرایی با کنگره آمریکا ارتباط برقرار کرد. در اواخر سال 96 متهم به منظور ارتباط با سازمان امنیت آمریکا به واسطه فواد پاشایی با فردی به نام نیکولاس ارتباط می گیرد که این ارتباط برای اعطای ویزای آمریکا به متهم و خانواده وی در ازای دادن اطلاعات و اخبار بوده است. متهم با استفاده از شبکه عوامل داخلی خود در ایران و عوامل مرتبط با خود ضمن ارسال مطالب به صورت غیرمستقیم به اف بی آی سعی در ارتباط گیری با اف بی آی داشته است و در ازای ارسال یک سند از وزارت اطلاعات به اف بی آی تقاضای ویزا می کند.

وی با اشاره به اظهارات متهم در خصوص ارتباط گیری با ساغر کسرایی عنوان کرد: متهم می گوید شماره مرا از امیرعباس فخرآور گرفت و جمعا پنج ماه به طور متناوب ارتباط داشتیم. فواد گفت که در «ان اس ای» دوستی دارد که وکیل است و مقرر شده بود متهم در قبال ارائه اخبار و اطلاعات موفق به دریافت ویزای آمریکا شود.

اولین جلسه دادگاه با قرائت کیفرخواست به پایان رسید و باید منتظر بود و دید که در جلسه بعدی روح الله زم در خصوص اتهامات خود چه توضیحی دارد.