آرشیو دو‌شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۳۶۳۸
اقتصاد
۵

خبر

آغاز جدی بررسی دستمزد 99 کارگران در جلسه شورای عالی کار

دویست وهشتادوهفتمین جلسه شورای عالی کار عصر دیروز با حضور نمایندگان دولت، کارگری و کارفرمایی در سالن اجتماعات وزارت کار برگزار شد. به گزارش تسنیم، در دستور کار این جلسه بررسی اصلاح آیین نامه انجمن های صنفی، ارائه گزارش های جلسه کمیته مزد، بررسی رای شماره 366 دیوان عدالت اداری درباره مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی و سایر موارد است. یکی از پیش بینی ها این است که بررسی دستمزد 99 وارد مرحله جدیدی شود؛ یعنی مذاکرات به صورت جدی در دستور کار قرار گیرد. محمدرضا تاجیک، عضو کمیته مزد شورای عالی کار، با اشاره به اینکه بعد از 10 بهمن مرکز آمار اطلاعات نرخ تورم را به روزرسانی می کند، گفت: سبد معیشت کارگران بر اساس تورم منتهی به دی ماه تعیین و محاسبه می شود و به شورای عالی کار ارائه خواهد شد. در بررسی هزینه های سبد معیشت یک خانوار کارگری، حداقل هزینه ها را در نظر گرفته ایم. او اظهار کرد: شورای عالی کار هرساله موظف است حداقل دستمزد را متناسب با نرخ تورم و هزینه های زندگی تعیین کند تا براساس سطح معیشت کارگران بتوان مزدی متناسب به آنها پرداخت کرد. بسیاری از کارگران اکنون تنها نیمی از دستمزد واقعی خود را دریافت می کنند و تا زمانی که حداقل دستمزدها اصلاح نشود، نمی توان درباره ساری و جاری شدن مزد منطقه ای و صنایع سخن گفت. نماینده مجمع عالی کارگران در شورای عالی کار  عنوان کرد: سبد معیشت سال گذشته سه میلیون و 760 هزار تومان محاسبه شد اما حقوق کارگران با حق مسکن و خواروبار کمتر از نیمی از آن است. این به معنای آن است که بسیاری  از کارگران فقط کمتر از نصف سبد معیشت خود را دریافت می کنند. 

تداوم پروازها از چین به ایران

درحالی که 48 ساعت از صدور دستور توقف پروازهای رفت و برگشت به چین از سوی معاون اول رئیس جمهور به وزارت راه و شهرسازی می گذرد، امروز هم سه پرواز از چین به ایران وارد شد. به گزارش مهر، درحالی که 48 ساعت از صدور دستور توقف پروازهای رفت وبرگشت به چین از سوی معاون اول رئیس جمهور به وزارت راه و شهرسازی می گذرد، امروز سه پرواز از چین به ایران وارد شد. پرواز شماره 5078 ماهان ساعت 4:30 دقیقه از پکن به تهران و پرواز شماره 5076 ماهان از شانگهای به تهران ساعت 46:4 دقیقه در فرودگاه امام خمینی (ره) فرود آمد و پرواز شماره 5080 ماهان نیز از مبدا گوانگ ژو ساعت 5: 19 دقیقه در فرودگاه امام خمینی(ره) به زمین نشست. این در حالی است وزیر راه و شهرسازی روز گذشته در جمع خبرنگاران از توقف کامل پروازهای رفت و برگشت چین خبر داده بود. 

زمزمه افزایش کارمزد خدمات بانکی

بانک ها درخواست افزایش کارمزدهای بانکی را داده و پیگیر هستند که بتوانند موافقت وزارت اقتصاد و بانک مرکزی را جلب کنند؛ اما آیا این درخواست نظام بانکی، ارتباطی به ارائه خدمات رمز دوم پویا دارد؟ به گزارش مهر، افزایش کارمزد خدمات بانکی این روزها به یکی از دستورکارهای مهم مدیران بانکی برای اخذ موافقت از دولت تبدیل شده است؛ موضوعی که با توجه به اجرای سیاست رمز پویا، اهرم فشاری را در اختیار بانک ها قرار می دهد تا به بهانه بالارفتن نرخ خدمات ارائه شده به مشتریان نظام بانکی به ویژه در بخش ارسال رمز پویا از طریق پیامک، کار را با قدرت و قوت بیشتری پیگیری کنند. البته این درخواست نظام بانکی، مدت ها است که در بانک مرکزی مطرح است و بانک ها امیدوارند از این طریق بتوانند بخشی از هزینه های خود را از طریق بالابردن کارمزد خدمات ارائه شده به مشتریان در نظام بانکی جبران کنند؛ موضوعی که همچنان با مخالفت بدنه بانک مرکزی مواجه شده است. در واقع، نظام بانکی ایران با توجه به گستردگی و تنوع بخشی ای که در سال های گذشته در ارائه خدمات بانکی به ویژه در حوزه بانکداری الکترونیکی داشته، همواره این درخواست را داشته تا بتواند به سمت یک نظام بانکی کارمزدمحور حرکت کند؛ اما دولت تاکنون روی خوشی به این تقاضا نشان نداده است. اکنون دوباره چند روزی است که موضوع درخواست نظام بانکی برای اصلاح نرخ کارمزد، روی میز بانک مرکزی و وزارت امور اقتصادی و دارایی قرار گرفته و فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی اعلام کرده که دراین باره هنوز تصمیمی گرفته نشده است؛ براساس این به نظر نمی رسد موضوع اصلاح کارمزدها در سال 98 به سرانجام مطلوبی برسد. وزیر اقتصاد البته به این نکته هم اشاره کرده که بانک مرکزی و وزارتخانه متبوعش، در حال بررسی برای تغییر نرخ کارمزد خدمات بانکی هستند.