آرشیو دو‌شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۳۶۳۸
جهان
۷

چرا معامله قرن ترامپ به سود روسیه است؟

ولادیمیر فرولوف

طرح دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، برای پایان دادن به درگیری میان اسرائیل و فلسطین که نام «معامله قرن» را برایش انتخاب کرده اند اما در حقیقت شروط و موازینی کاملا تحقیرآمیز است که آرزوهای دیرینه تل آویو را در دل خود دارد، هفته گذشته معرفی شد، در حالی که بسیاری انتظار داشتند اگر یک طرف این ماجرا یعنی فلسطینی ها کلا در این ماجرا نیستند، دست کم روس ها به عنوان دوستان قدیمی اسرائیل و کشوری که در چند سال اخیر به شدت در خاورمیانه فعال شده، در این ماجرا نقشی داشته باشند.

روسیه زمانی که هنوز اتحاد جماهیر شوروی بود، در روند سیاسی جاری میان اسرائیل و اعراب مشارکت داشت. امضای میخائیل گورباچف، رئیس جمهور وقت شوروی، پای دعوت نامه هایی است که سال 1991 برای کنفرانس مادرید صادر شده اند. در مراسم امضای معاهده اسلو در سال 1993 هم معاون وزیر خارجه روسیه عکسش هنوز وجود دارد که در کنار اسحاق رابین، نخست وزیر اسرائیل، ایستاده است. حتی یک سال بعد از آن در سال 1994 از بوریس یلتسین، رئیس جمهور روسیه، برای حضور در مراسم امضای توافق صلح اسرائیل و اردن دعوت شد. حتی جورج بوش هم از روسیه برای حضور در نشست بین المللی چهارگانه ای که «نقشه راه صلح» را در سال های 2003 و 2007  و در روند صلح آناپولیس امضا کردند، دعوت کرده بود. روسیه همواره بخشی از توافق ها و نقشه هایی بوده که برای خاورمیانه و فلسطین چیده اند اما حالا کجاست؟

همان طورکه گفته شد معامله قرن، تحقیری کامل برای طرف فلسطینی است. درست است که این توافق تشکیل کشور جدی فلسطین را در دل خود دارد اما در عمل پیشنهادی که در این توافق برای تشکیل کشور جدید داده شده است، هیچ تضمینی برای طرف فلسطینی ارائه نمی دهد و تنها از آنها خواسته تا شرایطی را که برایشان تعیین شده، بپذیرند و به این تن بدهند که از این به بعد تمامی امورشان از سوی اسرائیل مدیریت می شود. درهمین حال مسکو منتظر ایستاده تا منافع چنین توافقی به او هم برسد نه اینکه این توافق صلح را در خاورمیانه پیش ببرد، بلکه به این دلیل که چنین توافقی اجازه می دهد تا طرف قوی ماجرا شرایط را به طرف ضعیف تر حقنه کند.

اگر توافقی که ترامپ و دامادش جرد کوشنر ارائه داده اند، اجرا شود، کشور فلسطین توسط مناطق تحت کنترل اسرائیل عملا محاصره می شود درحالی که هیچ دسترسی ای به مرزهای خارجی ندارد؛ تقریبا شبیه شرایطی که مناطق بانتوستان در دوره آپارتاید در آفریقای جنوبی داشتند. در توافق قرن ترامپ، هیچ ماده و تبصره ای برای تضمین ارتباط خاک فلسطین با کشورهای همسایه جز کشور جعلی اسرائیل در نظر گرفته نشده است. درهمین حال توافق قرن از افزایش مساحت کشور جدید فلسطین در مقایسه با شرایط فعلی صحبت کرده؛ مناطقی که قرار است دو واحه را درست وسط صحرای نگب در مرز با مصر شامل شود و با یک جاده به غزه وصل. از آن طرف هم قرار است تونلی ساخته شود که نوار غزه را به کرانه باختری برساند؛ تونلی که هر عقل سالمی می داند تحت هیچ شرایطی ساخته نخواهد شد. بهترین قسمت های کرانه باختری در این توافق جدا شده و به اسرائیل داده شده است؛ حق کنترل آسمان و آب ها و فرکانس های ارتباطی از طرف فلسطینی سلب شده است و کشور جدید فلسطین بدون هماهنگی و تایید اسرائیل، اجازه داشتن ارتش و پیوستن به ائتلاف های جهانی و چندجانبه را ندارد. این همان «حق حاکمیت محدودی» است که مسکو زمانی می خواست به جمهوری های شوروی بدهد.

علاوه بر اینها دولت جدید فلسطین حق ندارد بدون اجازه اسرائیل پناهجویان فلسطینی را که در کشورهایی دیگر از جمله لبنان و اردن هستند، بازگرداند. حتی وضعیت «پناهجوی فلسطینی» به طور کلی لغو و سازمان های زیرمجموعه سازمان ملل که برای امدادرسانی به پناهجویان فلسطینی تشکیل شده اند، حذف خواهند شد. تقریبا تنها نتیجه ای که این ابتکار عمل آمریکا خواهد داشت، الحاق شبه قانونی حدود 30 درصد از مناطق تحت کنترل فلسطین در کرانه باختری به اسرائیل است؛ مناطقی که پیش از پذیرش پیشنهاد آمریکایی ها قرار است امروز کابینه اسرائیل درباره آن تصمیم گیری کند. در واقع این توافق دقیقا همه آن چیزهایی است که اسرائیل از سال 1967 برای رسیدن به آن تلاش کرده است.

کریمه: کرانه باختری روسیه

مسکو کاملا عاقلانه به دور از هرگونه احساساتی به توافق قرن ترامپ واکنش نشان داد. روسیه اعلام کرد آماده است محتوای این پیشنهاد را بررسی کند و هم زمان از تمام گروه ها خواست پیش از هر چیزی به دیدگاه های گروه های درگیر در این ماجرا گوش فرادهند. کرملین بیش از آنکه بخواهد همدردی نمادین با فلسطینی ها نشان دهد، به روابطش با اسرائیل و سلطنت های خلیج فارس اهمیت می دهد. مسکو با شرکای جدیدش در منطقه مشورت هایش را می کند و در رابطه با توافق قرن ترامپ به هیچ وجه عجله نخواهد کرد. مدت هاست که از همکاری آمریکا و شوروی یا همان روسیه برای آرام کردن بحران میان اسرائیل و فلسطین گذشته است و مسکو ترجیح می دهد دلبستگی اش در این رابطه را کنار بگذارد. واقعیت این است که دیگر مشارکت جهانی برای روسیه هیچ اهمیتی ندارد. سال گذشته زمانی که توافق قرن ترامپ هنوز در مراحل تحقیقاتی بود، روسیه تلاش هایی برای مشارکت در این روند کرد؛ حتی تلاش کرد نشستی را در مسکو بین بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین ترتیب دهد؛ نشستی که هرگز عملی نشد. در همین حال سفر اخیر نتانیاهو به مسکو برای تایید برنامه پیشنهادی ترامپ برای هویت یابی روسیه در خاورمیانه و باور نقش رهبری اش در این منطقه کافی است. کرملین اکنون دلیلی قانع کننده برای بازی کردن در کنار ترامپ و مداخله نکردن در کمپین جهانی علیه مکانیسم حل بحران خاورمیانه دارد. معامله قرن آمریکا به پذیرش جهانی الحاق مناطقی که در جریان عملیات نظامی اشغال می شوند، نیاز دارد. به بیان دیگر پیش زمینه پذیرش این توافق پذیرش مشروعیت حاکمیت روسیه در کریمه است که مسکو سال 2014 با حمله نظامی و برگزاری رفراندوم آن را به خاک خود الحاق کرد. این توافق موضوعی عالی به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه می دهد تا در دیدار آتی شورای امنیت سازمان ملل درباره آن با ترامپ و امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، گفت وگو کند.