آرشیو دو‌شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۳۶۳۸
جهان
۷

رویداد

24 ایمیل سرنوشت ساز در پرونده ترامپ

رسانه ها با استناد به یک پرونده تشکیل شده در دادگاه گزارش دادند کاخ سفید احتمالا از ارائه 24 ایمیل مربوط به مشارکت رئیس جمهور آمریکا در مسدودکردن کمک نظامی به اوکراین امتناع خواهد کرد. یکی از وکلای دفتر مدیریت و بودجه خطاب به دادگاهی نوشته است که 24 ایمیل داخلی مربوط به بازه زمانی ژوئن تا سپتامبر سال 2019 میلادی باید محرمانه باقی بماند چراکه این ایمیل ها حاوی اظهارات رئیس جمهوری و دیگر تصمیم گیرندگان ارشد هستند.

اخباری از سفر محرمانه رئیس سیا به رام الله

شبکه کان رژیم اسرائیل اعلام کرد جینا هاسپل، رئیس سیا پنجشنبه گذشته با مقامات فلسطینی ملاقات داشت و در این ملاقات به او اطلاع داده شد که فلسطینی ها هماهنگی امنیتی با اسرائیل و آمریکا را متوقف می کنند. به گزارش ایسنا، هدف این دیدار اطلاع از موضع تشکیلات خودگردان فلسطین در قبال  «معامله قرن» بود.

دعوت صدر برای پایان تظاهرات

مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق روز گذشته تشکیل کمیته هایی در استان ها برای ازسرگیری فعالیت رسمی مدارس و بازگشایی مسیرها را خواستار شده و بر لزوم بازگرداندن «انقلاب» به ساختار منظم و مسالمت آمیز آن تاکید کرد.

اعتراف به سبک خلیل زاد

زلمای خلیل زاد، نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان اعلام کرد که پیشرفتی در گفت وگوهای صلح آمریکا و طالبان صورت نگرفته و او تلاش دارد در رابطه با آتش بس یا کاهش خشونت به صورت بادوام با طالبان به توافق برسد. او که پس از توقف مذاکره با طالبان به بروکسل و پاکستان سفر کرده بود، با رئیس جمهوری افغانستان درباره گفت وگوهای صلح تبادل نظر کرد.

موضع تند جانسون در برابر اتحادیه اروپا

انتشار فرازهایی از پیش نویس اولین سخنرانی بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا پس از خروج این کشور از اتحادیه اروپا که قرار است امروز ارائه شود، حاکی از موضع تند او در مذاکرات پیش رو با اتحادیه اروپا برای رسیدن به توافق تجاری است. طبق گزارش ها، در این سخنرانی، بوریس جانسون تاکید خواهد کرد که این کشور هیچ امتیاز دیگری به اتحادیه اروپا نخواهد داد.

دفع حمله النصره در غرب حلب

منابع سوری از دفع حمله گسترده عناصر جبهه النصره به غرب شهر حلب توسط ارتش سوریه خبر دادند. در واقع ارتش سوریه عملیات نظامی خود را ادامه داده و از طریق تسلط بر تعدادی شهرک و نزدیک شدن به شهر استراتژیک سراقب در مسیر اصلی حماه - حلب پیشرفت جدیدی در حومه جنوبی حلب و حومه جنوبی و شرقی ادلب رقم زد.

سفر پسابرگزیت مکرون به لندن

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه برای اعطای بالاترین نشان کشورش در هشتادمین سالگرد سخنرانی ژنرال شارل دوگل از لندن برای مردم فرانسه و ادای احترام به «مقاومت فرانسه» ژوئن به لندن می رود.

ممنوعیت ورود سیمان به غزه

یک مسئول فلسطینی اعلام کرد مقامات اسرائیل به بهانه تداوم شلیک موشک به شهرک های اطراف نوار غزه تصمیم گرفته اند ورود سیمان به این منطقه را متوقف کنند.