آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۵۵۹۸
رسانه: رادیو و تلویزیون
۶

گزارشی از پشت صحنه برنامه «ما ایرانی ها» به همراه گفت و گو با عوامل آن

«ما ایرانی ها» ی مهربان

فاطمه عودباشی

امکان ندارد در دورهمی های خانوادگی نشسته باشیم و حرفی از گذشته ها و مهربانی کردن آدم ها نشود. وقتی حرف ها به این نقطه ختم می شود، همه آهی از دل می کشند و می گویند قدیم ها مهربانی فامیل، همسایه و... بیشتر بود، اما الان این طور نیست! اما اگر کمی دقت کنیم، متوجه خواهیم شد که رنگ و جنس مهربانی ها در هر دوره ای متناسب با شرایط جامعه تغییر می کند. به همین دلیل نباید درباره این موضوع صفر و صد فکر کنیم. حتی گاهی خیرین ترجیح می دهند پنهانی کار خیر انجام بدهند تا این که در بوق و کرنا کنند، به همین دلیل مردم بی اطلاع از کارهای خیرشان هستند. اما با توجه به شرایط کنونی جامعه، گاهی نیاز هست درباره مهربانی ها حرف بزنیم تا موجی از مهربانی را در اجتماع شکل بدهیم. بنابراین شبکه پنج هم با این هدف دست به کار شده و تولید برنامه تلویزیونی ما ایرانی ها را با محوریت مهربانی شروع کرده که تهیه کنندگی آن را حجت عیدی و محمد کریمی دونا به عهده دارند. اجرای این برنامه هم به عهده مجری شناخته شده و مردمی هست و این مجری کسی نیست جز گیتی خامنه که هم نسل های قدیمی از او خاطرات بسیاری دارند و هم نسل های جوان با او آشنا هستند. در واقع اجرای نرم و مهربانانه این مجری باعث شده مردم با صحبت های او همذات پنداری کنند که به گفته تهیه کننده، این اتفاق هم در برنامه ما ایرانی ها افتاده که قرار است از هفته آینده روانه آنتن شود. در کنار او فرزین محدث، بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون به عنوان مجری حضور دارد. برنامه ما ایرانی ها در هر قسمت میزبان مهمانانی از جنس مردم است که به نوعی زندگی شان را وقف خدمت به مردم کرده اند. به همین دلیل با حجت عیدی، تهیه کننده و گیتی خامنه مجری برنامه به گفت و گو نشستیم تا بیشتر درباره جزئیات این برنامه بدانیم.

معرفی قهرمانان مردمی

حجت عیدی، تهیه کننده برنامه ما ایرانی ها که این روزها سریال پویانمایی خاطرات زیرزمینی به تهیه کنندگی و کارگردانی او پخش می شود، درباره تولید این برنامه به جام جم می گوید: برنامه ما ایرانی ها بر مبنای حضور مردم تولید شده است. یعنی مردمی ترین برنامه رسانه ملی محسوب می شود که سوژه های آن از دل مردم انتخاب شده است. ما در این برنامه به معرفی قهرمانان مردمی می پردازیم که به نوعی رفتارهای اجتماعی و منش آنها در جامعه اثرگذار است. رویکرد برنامه معرفی آنهاست تا بتوانیم موج مهربانی را در جامعه گسترش بدهیم.

وی ادامه می دهد: به همین دلیل سوژه های برنامه از قهرمانان مردمی خواهند بود. سوژه ها به واسطه مردم و تحقیقات میدانی در استان ها و شهرهای مختلف مشخص شده اند. ما به واسطه تولید برنامه ما ایرانی ها می خواهیم نیکوکاری و مهربانی را ترویج بدهیم و درباره عزت مندی ایرانی ها بگوییم. به همین دلیل این نام را انتخاب کردیم تا نشان بدهیم  عزت ایرانی ها و مهربانی هایشان همیشه زبانزد است. این برنامه در 80 قسمت تولید می شود و پخش آن از هفته آینده روزهای دوشنبه و سه شنبه ساعت 21 و 30 دقیقه از شبکه پنج پخش می شود. این تهیه کننده درباره پیدا کردن سوژه ها می گوید: کار بسیار سختی بود و شش ماه تحقیقات میدانی این برنامه زمان برد، اما با کمک و همت شبکه و مردم توانستیم قهرمانان مردمی را معرفی کنیم. همچنین یکی از بخش های برنامه، اعلام خبر های خوب جامعه است و می خواهیم از این طریق حال مردم را خوب کنیم. به همین دلیل خبرهای خوب علمی، پژوهشی و ورزشی در کنار چهره های مردمی داده می شود.

خوبی ها هنوز کمرنگ نشده

گیتی خامنه به عنوان مجری مردمی شهره است و بچه های اواخر دهه 50 و 60 از او خاطرات بسیاری در ذهن دارند. می توان در یک جمله گفت اجراهای این مجری همیشه روان است و بر دل مخاطب می نشیند. امکان ندارد او بدون مطالعه در برنامه ای حاضر شود و حرفی بداهه بزند، بلکه سعی می کند تک تک جملاتش بار معنایی برای مخاطبان داشته باشد.

 او درباره پذیرش اجرای برنامه ما ایرانی ها می گوید: معتقدم آدم های خوبی در این روزگار هستند که مطابق با آموزه های فرهنگی و دینی خیلی وقت ها نمی خواهند کارهای خیرشان علنی شود، به همین دلیل پنهانی اقدامات شان را انجام می دهند. گرچه خودم هم معتقدم انجام کار خیر به شکل پنهانی برای رشد معنوی مان لازم است؛ اما شرایط کنونی جامعه به گونه ای است که نیاز داریم انسان های خوب را معرفی کنیم تا بتوانیم هم مهربانی را ترویج بدهیم و هم این که خط بطلان بر چنین صحبتی بکشیم که خوبی ها کمرنگ شده است. بنابراین با این فرض، اجرای این برنامه را پذیرفتم. ضمن این که آقای اشناب مدیر شبکه پنج از معدود مدیرانی است که ویژگی های اخلاقی پسندیده ای دارد و می دانم او دغدغه مند است و با هدف مسوولیتش را انجام می دهد. به همین دلیل وقتی او برنامه ای را پیشنهاد می کند بدون چون و چرا می پذیرم.

وی درباره این که آیا از قبل درباره مهمان برنامه تحقیق می کند، توضیح می دهد: برخی مهمانان همچون دکتر میرنصیری را که اقدامات ارزشمندی برای معلولان انجام می دهد، از قبل شناخت دارم، اما برخی دیگر را نه، ولی قبل از انتخاب سوژه، بارها صحبت می شود و من هم جست و جوی خودم را انجام می دهم. به هر حال مجری برنامه باید هدفمند اجرا کند و بداند قرار است مردم با حرف هایش تحت تاثیر قرار بگیرند، بنابراین اجرای بی هدف بسیار لطمه می زند. خامنه درباره مقوله کمک کردن می گوید: یکی از دغدغه های من همین است که باید تا جایی که برایمان مقدور است دست همدیگر را بگیریم، حتی یکی از آرزوهای من این است که خدا همیشه کمک کند تا بتوانم به افرادی که به من مراجعه می کنند، هم کمک کنم. اما گاهی من نمی توانم، به همین دلیل سعی می کنم از خیرین دیگر کمک بگیرم. چند روز پیش به زندان فردیس کرج رفته بودم و آنجا با زنانی رو به رو شدم که به خاطر مبالغ پایین سال های جوانی شان را در زندان به سر می برند. بنابراین تولید برنامه ای همچون ما ایرانی ها می تواند اتفاقی مبارک باشد و تاثیر روی مردم بگذارد و آنها را به  انجام کار خیر ترغیب کند. 

ماجرای صاحبخانه نیکوکار

در دوره ای که اجاره خانه ها بالا می رود و همیشه مستاجران از این موضوع گلایه دارند، اما گاهی آدم های نیکوکاری هم پیدا می شوند که پول پیش خانه را دعای خیر انتخاب می کنند و به جای اجاره، صلوات را. شاید برایتان قابل تصور نباشد؛ اما خیری هست که این کار را انجام داده است. یکی از قسمت های برنامه ما ایرانی ها هم اختصاص به معرفی قهرمانی این چنینی دارد. تهیه کننده در این باره می گوید: صاحبخانه ای هست که 9 خانه دارد و 17 سال است این خانه ها را به زوج های جوان اجاره داده که استطاعت مالی ندارند. او به جای پول پیش، دعای خیر می خواهد و به جای کرایه، صلوات. متناسب با این قهرمان از یکی از بازیگران فیلم سینمایی اجاره نشین ها دعوت می شود.

​​​​​​​داستان معلمی که کلیه اش را رایگان اهدا کرد

یکی از مهمانان برنامه به گفته تهیه کننده، معلمی فداکار است. این معلم که 70 سال دارد، حدود 20 تا 30 سال قبل سر کلاس متوجه ناراحتی یکی از شاگردانش می شود و بعد از جویا شدن علت، درمی یابد پدر دانش آموزش مشکل کلیه دارد. این معلم بعد از انجام آزمایش، کلیه اش را به رایگان به پدر دانش آموزش اهدا می کند. همچنین در سالیان تدریس با حقوق معلمی به خانواده های بی سرپرست کمک می کرد. او با این که  سال هاست بازنشست شده اما به مناطق محروم می رود و به بچه ها درس می دهد.

تهیه کننده عنوان می کند: در برنامه ما ایرانی ها از چنین افرادی دعوت می شود و خانم گیتی خامنه با آنها به گفت و گو می نشیند. همچنین در بخشی از برنامه متناسب با سوژه و قهرمان مردمی، از یک هنرمند هم دعوت می شود. به عنوان مثال در این قسمت از برنامه که معلم حضور دارد از مهران رجبی دعوت می شود که او هم در آموزش و پرورش فعالیت می کرد و معلم بود.