آرشیو دو‌شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۳۶۳۸
حوادث
۱۱
رخداد

گذشت از قصاص یک سرباز پای چوبه دار

یک سرباز محکوم به قصاص با کمک خیرین، ستاد دیه و دستگاه های ذی ربط در نیروهای مسلح، پای چوبه اعدام بخشیده شد. رضا صمیمی، رئیس سازمان قضائی نیروهای مسلح استان آذربایجان غربی گفت: خرداد 95 بود که در جریان یک مشاجره لفظی، سربازی هم خدمتی خود را به قتل رساند و نهایتا در اردیبهشت سال 96 با حکم شعبه اول دادگاه نظامی یک استان آذربایجان غربی به جرم قتل عمد به قصاص نفس محکوم شد.

 او افزود: پس از طی مراحل قانونی، رای دادگاه بدوی در دیوان عالی کشور تایید و با استیذان از رئیس قوه قضائیه، اجرای حکم قصاص در دستور کار قرار گرفت و درخواست های مکرر خانواده محکوم برای گذشت اولیای دم نیز نتیجه نداد، اما ظهور آثار و علائم ندامت و پشیمانی شدید در قاتل، همچنین وقوع قتل بدون برنامه و انگیزه قبلی، مقامات سازمان قضائی نیروهای مسلح را بر آن داشت تا همه تلاش و همت خود را برای گذشت خانواده مقتول به کار گیرند. 

این مقام قضائی توضیح داد: پس از تلاش های بسیار، نهایتا اولیای دم رضایت خود را به پرداخت دو میلیارد تومان مشروط کردند که با توجه به فقر مالی خانواده ضارب، در طول نزدیک به دو سال و نیم گذشته، امکان عملی شدن خواسته آنها فراهم نشد و خواستار اجرای قصاص شدند.

 با این اوصاف، اجرای احکام دادسرای نظامی آذربایجان غربی اقداماتی را برای تامین مبلغ دیه آغاز کرد و با همکاری ستاد دیه استان و نهادهای ذی ربط در نیروهای مسلح و همچنین جلب همکاری خیرین، جمعا مبلغ 800 میلیون تومان فراهم شد. 

رئیس سازمان قضائی نیروهای مسلح استان آذربایجان غربی گفت: در روز اجرای حکم قصاص، در حالی که همه مقدمات فراهم بود، با وساطت 50 نفر از خیرین اردبیلی، مسئولان سازمان قضائی نیروهای مسلح، اداره کل زندان استان، معاونت حقوقی یگان ذی ربط و ستاد دیه استان، اولیای دم در اقدامی انسانی، رضایت خود را اعلام کردند و متهم پس از طی تشریفات قانونی از زندان آزاد شد.