آرشیو دو‌شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۳۶۳۸
روزنامه
۱۲

گالری جهان

گاردین: روزی که گفتیم خدانگهدار

مخالفان برگزیت همچنان درگیر این اتفاق هستند. از جمله روزنامه گاردین انگلیس که برای چندمین بار در این چند روز تمام صفحه یک خود را به برگزیت و نقد آن اختصاص داده است. این روزنامه انگلیسی در عکس یک خود، پرچم برافراشته اتحادیه اروپا را به تصویر کشیده است. پرچمی که حالا رویای مخالفان برگزیت شده است. پرچمی که دیگر هیچ نشانی در لندن و دیگر شهرهای انگلیس نخواهد داشت. همان طور که با خروج انگلیس از اتحادیه، پرچم این کشور بعد از 47 سال از جمع پرچم های کشورهای عضو برچیده شد. گاردین در صفحه یک و در گزارشی مفصل وضعیت جامعه انگلیسی را در نخستین روز وداع با اروپا شرح داده است. نویسنده این مطلب، جاناتان فریدلند از دودستگی کاملا مشهود در جامعه انگلیس خبر می دهد. او می نویسد در آخرین ساعاتی که انگلیس برای خروج از اتحادیه اروپا آماده می شد، بخشی از مردم با بغضی در گلو، سرود وداع می خواندند و بخشی دیگر شاد بودند و از موفقیت، سرمست. دسته اول معتقدند این اتفاق همچون لکه ننگی در تاریخ کشور ثبت خواهد شد، اما برای دسته دوم، برگزیت به مثابه روز استقلال است. گویی انگلیس با برگزیت مستقل تر شده است. هر چه هست نایجل فاراژ و همکارانش در آخرین روز ژانویه سال 2020 کار را تمام کردند. فریدلند، فاراژ را «رهبر سرود ملی» برگزیت معرفی می کند و از قول او می نویسد: «ما کار را تمام کردیم». هر چه هست، خوب یا بد، انگلیس با برگزیت وارد دوره جدیدی از زیست خود شده است.

نکته: گاردین جز برگزیت و حواشی آن چیزی در صفحه یک ندارد.

 
نشنال : قطع رابطه عباس با آمریکا و اسرائیل

رونمایی ترامپ و نتانیاهو از طرح معامله قرن باعث شده محمود عباس، رهبر فلسطینی ها علیه آن موضع بگیرد و به صراحت اعلام کند طرف فلسطینی همه ارتباطات خود را با آمریکا و اسرائیل قطع خواهد کرد. روزنامه نشنال امارات در تیتر یک این موضع گیری را بازتاب داده و در گزارشی مفصل از همراهی کشورهای عضو اتحادیه عرب با عباس گفته است. اتحادیه عرب در واکنش به معامله قرن اعلام کرده از هرگونه همکاری و همراهی با طرح صلح آمریکا در خاورمیانه سر باز می زند و آن را نمی پذیرد. نشنال می نویسد صادرکنندگان این بیانیه معتقدند طرح صلح ترامپ ناعادلانه است. بخشی از گزارش به اظهارات عباس اختصاص دارد. او می گوید در پیامی که برای آمریکا و اسرائیل فرستاده، به صراحت گفته معامله قرن مورد قبول طرف فلسطینی نیست. اگر آمریکا و اسرائیل بر اجرای آن اصرار دارند، بدانند فلسطینی ها هرگز همکاری نخواهند کرد و روی همه توافقات و همکاری های قبلی هم خط خواهند کشید، از جمله همکاری های امنیتی. نشنال در عکس یک خود به برگزاری مسابقات اسب سواری در بخش استقامت صحرا در عربستان اشاره می کند. شیخ محمدبن رشید حاکم دوبی راهی عربستان شده تا از نزدیک شاهد و ناظر این مسابقات باشد. شیخ حمدان بن محمد ولیعهد دوبی برنده نهایی اعلام شده است. خبر انتخاب علاوی به عنوان نخست وزیر عراق هم در صفحه یک نشنال دیده می شود. 

نکته: خبری از کرونا و حواشی آن در صفحه یک نشنال به چشم نمی خورد.

 
ایندیپندنت: تکلیف تجارت با اروپا را روشن کنید

نخست وزیر انگلیس در نخستین روز کاری بعد از برگزیت در ساختمان شماره 10 داونینگ استریت، زنگ را به صدا درآورده و به شکلی رسمی خروج بریتانیا از اتحادیه را اعلام کرده است. در عکس یک روزنامه ایندیپندنت انگلیس بوریس جانسون را در دفتر کارش مشاهده می کنیم. او و هوادارانش این روزها خوشحال ترین آدم های روی زمین هستند. آنها موفق شده اند بعد از چهار سال به آن چیزی که دنبالش بوده اند، برسند. برگزیت با پافشاری جانسون و همراهانش در عرصه سیاسی انگلیس به دست آمده است. هرچقدر هم که کارشناسان درباره اش هشدار داده باشند و بدهند، مهم نیست. مهم این است که جانسون موفق شده با این ایده دو نخست وزیر قبلی را خانه نشین کند و خود جای آنها را در ساختمان شماره 10 لندن بگیرد. روزنامه ایندیپندنت در تیتر یک به خواسته تاجران و بازرگانان انگلیسی از نخست وزیر توجه می کند؛ روشن شدن تکلیف قراردادهای تجاری میان انگلیس و اروپا بعد از برگزیت. این درست که برگزیت به سرانجام رسیده، اما واقعیت این است که انگلیس باید سازوکارهای جدیدی برای ارتباط با اروپا ارائه دهد؛ از جمله ارائه قوانین جدید در زمینه تجارت و انعقاد قرارداد. تاجران انگلیسی از نخست وزیر خواسته اند هرچه سریع تر (در چند هفته) آنها را از بلاتکلیفی درآورد و قوانین جدید را به آنها ارائه دهد. اما به نظر می رسد حل این معضل بیشتر از چند هفته طول بکشد. مذاکرات جانسون با طرف های اروپایی از چند روز آینده شروع خواهد شد. بعید است موانع به این زودی از سر راه تاجران برداشته شود.

نکته: ایندیپندنت هم تمام صفحه یک خود را به برگزیت اختصاص داده است.

 
الشرق الاوسط: اتحادیه عرب معامله قرن را رد کرد

بعد از اینکه ترامپ در کنفرانس خبری خود با نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل از طرح صلح خود رونمایی کرد، اتحادیه عرب از اعضایش خواست جلسه ای فوری تشکیل دهند. نتیجه این جلسه در تیتر یک روزنامه الشرق الاوسط عربستان نمود پیدا کرده است. تیتر یک این روزنامه سعودی می گوید اتحادیه عرب تنها به صلحی پایبند خواهد بود که اعتبار بین المللی داشته باشد. الشرق الاوسط می نویسد این اتحادیه در بیانیه ای طرح صلح ترامپ را رد کرده و آن را فاقد وجاهت قانونی دانسته است. آنها قدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت نمی شناسند. در گزارش این روزنامه آمده عباس، رهبر فلسطینی ها در جلسه اتحادیه عرب به صراحت اعلام کرده روابط فلسطین با آمریکا و اسرائیل قطع می شود و میان آنها هیچ همکاری ای وجود نخواهد داشت. در عکس یک این روزنامه هم آقای عباس را در حال نشان دادن نقشه سرزمین های اشغالی می بینیم. او با این نقشه ها روند اشغال سرزمین های مقدس را از سال 1947 تا امروز شرح داده است. هرچه به سال 2020 نزدیک تر شده ایم از مساحت زمین های در اختیار فلسطینی ها کاسته شده است. در جدیدترین نقشه و طبق طرح ترامپ کمتر از یک چهارم سرزمین های مقدس در مالکیت فلسطینی ها به حساب می آید. خبر انتخاب علاوی به عنوان نخست وزیر عراق هم در صفحه یک الشرق الاوسط دیده می شود. او وعده داده حامی معترضان عراقی باشد. 

نکته: سوژه معامله قرن بیش از هر موضوع دیگری در صفحه یک الشرق الاوسط مورد توجه قرار گرفته است.