آرشیو دو‌شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۳۶۳۸
جامعه
۱۳

تتلو دوباره در صدر اخبار

روز و ماهی نیست که امیر تتلو به بهانه ای در صدر خبرها قرار نگیرد؛ یک روز روی ناو نظامی از انرژی هسته ای بخواند، یک روز هوادارانش بغ بغو کنند، یک روز دستگیر و بعد آزاد شود و فردایش باز به جرم توهین به بازپرس دوباره دستگیر شود، بعد ابزاری انتخاباتی شود تا بتواند مجوز آلبوم بگیرد و هزار بار روی بخشی از اجتماع تاثیر بگذارد. حالا تتلو نزدیک به یک سال است از کشور خارج شده.  کنسرت او در یکی از کشورهای همسایه، حواشی فراوانی داشت. پیش تر به دلیل توهین به زنان و کودکان، بارها صفحه اش مسدود شد. تتلو در جدیدترین اتفاق چند روز پیش، به دست پلیس ترکیه هنگام خروج از این کشور به سمت انگلستان دستگیر شد و پاس گل این دستگیری را همان زمان ایرانی ها گرفتند و اعلام شد دستگیری او بنا بر خواسته پلیس ایران از اینترپل بود؛ چراکه تتلو با رفتارش جوانان ایرانی را ترغیب به مصرف مواد مخدر می کرد. اما نکته جالب این است که هنوز مشخص نیست دلیل دستگیری امیر مقصودلو، معروف به تتلو چیست.

تتلو کجاست؟

سه شنبه بود که امیرحسین مقصودلو، معروف به تتلو، با انتشار استوری در اینستاگرام خود، خبر از بازداشتش در ترکیه داد. او در داستان بعدی که منتشر کرد، علت بازداشت را درخواست پلیس ایران برای استرداد عنوان کرد. سردار نوریان، سخنگوی ناجا، همان روز از دستگیری تتلو به درخواست پلیس ایران به دست پلیس ترکیه خبر داد و گفت: تتلو بعد از انجام کار های اداری به پلیس ایران تحویل داده می شود. پیش از این نیز برخی رسانه ها به نقل از پلیس ترکیه نوشته بودند: «پلیس ترکیه گفته است تصمیمی برای بازگرداندن امیر تتلو به ایران گرفته نشده، اما وجود اعلان قرمز برای دستگیری او را تایید کرد» و در مطلبی دیگر ذکر کردند: «پلیس ترکیه می گوید دلیل بازداشت، تخلف آقای مقصودلو از مقررات اقامت در این کشور است و او در اختیار اداره مهاجرت است».

این بازداشت و حواشی پس از آن تا کنون توانسته برای او 500 هزار امضای درخواست آزادی جمع کند. هواداران امیر تتلو با ساختن پتیشنی، از پلیس ترکیه درخواست کرده اند خواننده مورد علاقه شان به ایران تحویل داده نشود و هرچه زودتر آزاد شود. هم زمان بنا بر اطلاعاتی که خبرنگار ما از پلیس ترکیه کسب کرده است، امیر تتلو هنوز در بازداشتگاه پندیک، در بخش آسیایی استانبول، در بازداشت به سر می برد و پلیس ترکیه اعلام کرده که پرونده تتلو در حال طی کردن مراحل اداری است.

ماجرای این خواننده پرحاشیه به جایی رسیده که سه روز پیش حجت الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور، نیز درباره دستگیری امیرحسین مقصودلو (تتلو) توضیحاتی ارائه کرد و گفت: فعلا منتظر باشید. مقدمات بازگشت این خواننده به زودی فراهم خواهد شد. قضیه او سر از گزارشی در نیویورک تایمز هم درآورد و رضا پهلوی هم در توییت هایی به زبان فارسی و انگلیسی، خواستار آزادی او شد. سایت پلیس کشورمان هم درباره خبر بازداشت تتلو نوشته است: «به درخواست مرجع قضائی، به دلیل ترغیب شهروندان خصوصا جوانان به استفاده از مواد مخدر به ویژه روان گردان ها و نیز اشاعه فساد، پلیس بین الملل ناجا برای تبعه ایرانی «امیرحسین مقصودلو» (تتلو) از طریق سازمان اینترپل اعلان قرمز صادر کرد که در نتیجه آن، فرد یادشده توسط پلیس ترکیه بازداشت شده است».

مطابق آنچه تتلو در استوری هایش شرح داده بود، او به پلیس ترکیه اعلام کرده با استردادش به ایران امنیت جانی او به خاطر می افتد و آنچه در پتیشن یادشده نیز آمده است، اشاره صریحی به این ماجرا دارد. حالا حدود 72 ساعت می شود که استوری ها و پست هایی که در صفحه این خواننده منتشر می شود، به نظر می رسد از سوی کس دیگری گذاشته می شود و به گفته او حالا دیگر تلفن همراه در دسترس این خواننده نیست. 

 این اولین باری نیست که تتلو تبدیل به یک سوژه برای ایران می شود؛ او در همه جای اخبار از سیاست تا ورزش و هنر همیشه حضور داشته است. با تمام مسائل و حواشی امیر مقصودلو، به نظر می رسد نباید یک مورد را درباره او فراموش کرد؛ او به هر دری زد تا خواننده مجاز باشد؛ حاضر شد تن به هر بازی از پیش نوشته شده ای بدهد تا مجاز شود. حالا او دوباره در صدر خبرها قرار گرفته و سوالی که به ذهن متبادر می شود، این است که اگر تتلو واقعا به درخواست ایران دستگیر شده، آیا این تلاش برای دستگیری را نمی شد در موارد دیگر و برای اختلاس گران فراری داشت؟ یا واقعا تتلو خطرناک تر از همه کسانی است که از مرزهای ایران خارج شده اند و بخشی از ثروت مردم را هم با خود برده اند؟