آرشیو دو‌شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۳۶۳۸
جامعه
۱۳

دریچه

شهردار تهران: اقدسیه یک ملک معمولی است

ایلنا: شهردار تهران درباره فروش ملک اقدسیه، آن را یک خانه معمولی خواند که جزء میراث فرهنگی تلقی نمی شود. پیروز حناچی در حاشیه صدونودوپنجمین جلسه شورای شهر تهران در جمع خبرنگاران درباره بودجه سال 99 شهرداری اظهار کرد: بودجه ای که امروز ارائه شد، 30هزارو 200 میلیارد تومان است که با توجه به مسئله تورم در نظر گرفته شده است. او با بیان اینکه بر میزان بودجه شهر تهران با شورای شهر به توافق رسیدیم، اظهار کرد: امروز سرفصل های اختصاصی بودجه در صحن شورا قرائت شد و تلاش می کنیم به درآمدهای پایدار برسیم. او در پاسخ به پرسشی درباره قطع دسترسی اعضای شورای شهر به سامانه طرح های تفصیلی درباره فروش ملک اقدسیه اظهار کرد: بگذارید به عنوان یک استاد دانشگاه حوزه معماری و شهرسازی جوابتان را بدهم، این ملک خانه ای معمولی است که مربوط به اواخر دوران پهلوی دوم بوده و پلان تشریفاتی دارد، اینجا مقداری آینه کاری و گچ کاری دارد، اما سبک ملی ندارد و جزء میراث فرهنگی محسوب نمی شود. او درباره فروش ملک اظهار کرد: شهرداری برای فروش نیز به گونه ای عمل می کند که تعادل منطقه به هم نخورد و اصراری بر تخریب این ملک وجود ندارد. او درباره بسته شدن سامانه طرح تفصیلی بر روی اعضای شورای شهر گفت: این موضوع را بررسی می کنیم. او درباره توسعه حمل ونقل عمومی گفت: تاکنون هر حرفی زدیم، اجرا کردیم و تا این لحظه دو خط مترو به بهره برداری رسیده و متروی تهران روزانه دومیلیون و 500 هزار نفر را جابه جا می کند. او با بیان اینکه با گران شدن نرخ بنزین تعداد مسافران مترو 15 درصد افزایش داشته اظهار کرد: توسعه ناوگان حمل ونقل عمومی از اولویت های شهرداری است که باید با کمک دولت، نوسازی و بازسازی حمل ونقل عمومی را انجام دهیم و بر تعداد آ نها بیفزایم و در این برنامه توسعه اتوبوس های برقی مد نظر قرار گرفته است، چراکه تهران چاره ای ندارد به جز برقی کردن اتوبوس ها با توجه به تردد روزانه حدود 600 کیلومتر در سطح شهر که بر آ لودگی هوا دامن می زند. او درباره اوراق مشارکت اظهار کرد: موضوع اوراق مشارکت مسئله دیگری است که می توان از آن در زمینه حمل ونقل عمومی استفاده کرد؛ همچنین دولت برای توسعه مترو فاینانس در نظر گرفته که باید آن را پیگیری کنیم. شهردار تهران در پاسخ به پرسشی درباره تغییر طرح ترافیک در پایتخت گفت: طرح ترافیک یک مسئله کارشناسی است، اما هر موضوعی را که سبب بهترشدن یا تاثیرگذاری بیشتر آن شود، می پذیریم. البته این مسئله با همکاری شورای ترافیک انجام می شود. راهبرد استراتژیک ما در پایتخت توسعه حمل ونقل عمومی است و اقدامات لازم را در این زمینه انجام می دهیم.

ترفند قاچاقچیان مواد مخدر در برابر کروناویروس

ایسنا: در پی شیوع گسترده ویروس کرونا در جهان، مافیای مواد مخدر هم بی کار ننشست و با سوءاستفاده از شرایط، اقدام به انتشار تبلیغاتی درباره تاثیر مخدر در درمان این بیماری مرموز کرد؛ ترفند شوم قاچاقچیان واکنش های مختلفی در فضای مجازی در پی داشت و حتی دستمایه طنز هم شد؛ بااین حال رئیس انجمن درمانگران اعتیاد کشور بر لزوم افزایش هوشیاری جامعه در برابر تبلیغات دروغین مافیای مواد مخدر تاکید کرد و گفت: هیچ کدام از مواد مخدر و مواد محرک برای درمان بیماری ها توصیه نمی شوند و قطعا عوارض ناشی از مصرف این گونه مواد به مراتب بیشتر از عوارض بیماری اولیه است. مجتبی غالبی دراین باره بیان کرد: «کوکائین» ماده محرک بسیار قوی است که نه تنها وابستگی شدید روانی برای مصرف کننده به همراه دارد، بلکه می تواند عوارض مخرب جسمانی شدیدی بر سیستم های مختلف بدن مصرف کننده بر جای بگذارد؛ به طوری که در صورت مصرف مزمن کوکائین، ریه، کبد، مغز، قلب و پوست و بسیاری از سیستم های دیگر تحت تاثیر قرار گرفته و تخریب می شود. با این تفاسیر درحال حاضر با گسترش ویروس کرونا مشاهده شده است که مافیای مواد مخدر، به دروغ مطرح می کنند که کوکائین می تواند این ویروس را درمان کند، حال آنکه هیچ منبع علمی این موضوع را تایید نکرده و تمامی این ادعاها شایعه ای بیش نیست.

وی افزود: درست است که اسید و قلیا می تواند میکروب ها را از بین ببرد و برای ضدعفونی مصرف شود؛ اما تصور کنید برای درمان بیماری که دچار زخم معده عفونی است، اسید یا قلیای قوی، به صورت خوراکی، تجویز شود؛ اسید پیش از آنکه بتواند عفونت بدن بیمار را درمان کند، تمام سیستم های داخلی بدن را تخریب خواهد کرد. استفاده از ماده خطرناکی مانند کوکائین برای درمان یک بیماری ویروسی به همین اندازه غیرمنطقی و غیرعلمی است.