آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۵۵۹۸
زندگی: سلامت
۱۴
سیب سلامت

دردهای مفصلی را چطور کم کنیم؟

  دردهای مفصلی معمولا ناشی از چه بیماری هایی است؟

دو نوع بیماری شایع باعث این دردها می شود؛ یکی بیماری مکانیکی که آرتروز سردسته آنهاست و دوم بیماری روماتیسمی. 

آرتروز در مفاصل زانو، ستون فقرات، مچ دست و شانه اتفاق می افتد. در سنین بالا بیشتر دیده می شود. سن بالای 30 سال، وزن بالا و رژیم غذایی نامناسب، فشار به غضروف می آورد و فرسایش ایجاد می شود. این آسیب در خانم ها بعد از یائسگی بیشتر است. آنهایی که خیلی سر پا می ایستند، خیلی پله را بالا و پایین می روند یا در زمینه شغلی افراد و نیز بر اثر بیماری نقرس ایجاد می شود. نقرس می تواند به خاطر تخریبی که ایجاد می کند زمینه ساز آرتروز باشد. 

 علائم آرتروز و بیماری های روماتیسمی چست؟

خشکی صبحگاهی، وقتی راه می رود درد وخشکی بهتر می شود، اما در بیماری روماتیسمی این درد طولانی تر است و خشکی تا ظهر طول می کشد تا خوب شود. درد آرتروز با استراحت بهتر می شود. 

فرد مبتلا به آرتروز موقع فعالیت شدید درد دارد. وقتی از پله پایین می آید یا از کوه بالا می رود، اما فرد مبتلا به روماتیسم وقتی استراحت می کند دردش بیشتر می شود. 

اگر آرتروز در مراحل اولیه درمان شود، خوب است. پزشک با معاینه و تست هایی که می دهد تشخیص می دهد. برخی مواقع رادیوگرافی انجام می دهدکه در آزمایشات شواهد التهاب وجود ندارد. اما در روماتیسم، شواهد التهاب دیده می شود. 

 آیا می توان درد زانو و شانه را با کمک ماساژ روغن زیتون کم کرد؟

بله، درد آرتروز می شود. با روغن زیتون و گلوکزامین درد کم می شود، اما درمان های اصلی را هم باید انجام دهیم. 

 تغییر چه رفتارهایی به کاهش دردهای آرتروزی کمک می کند؟

وزن بالا به مفصل فشار می آورد و تخریب را بیشتر می کند. کاهش 5 درصدی وزن تا 50 درصد فشار روی مفصل را کم می کند. اگر رژیم غذایی مناسب مثل نان، برنج و چربی کمتر و فیبر و سبزیجات پخته بیشتر مصرف شود، کمک کننده است. فعالیت هایی که فشار به مفصل زانو می آورد نیز باید کمتر شود. یعنی کوهنوردی کمتر و شنا و راه رفتن در استخر بیشتر شود. البته پیاده روی در مبتلا به آرتروز باید طوری باشد که به درد نیفتد و روی سطح شیب دار نباشد. 

دکتر نوشین بیات، فوق تخصص روماتولوژی