آرشیو پنج‌شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۴۸۲۶
باشگاه اقتصاددانان
۵

نامزد فعالان اقتصادی

برایان شوارتز

روند مبارزات انتخاباتی سال جاری میلادی در آمریکا از بسیاری جهات منحصربه فرد است. پیت بوتیجج نامزد دموکرات این انتخابات شاهد افزایش حمایت صاحبان کسب و کارهای مختلف است و نیز در نظرسنجی ها میزان طرفداری از او افزایش یافته است. ده ها تن از مدیران شرکت های آمریکایی که تاکنون وارد میدان طرفداری از نامزدها نشده اند به آقای بوتیجج تمایل پیدا کرده اند. او سعی می کند خود را بهترین گزینه میانه رو در بین نامزدهای دموکرات انتخابات سال جاری برای رفتن به کاخ سفید معرفی کند. کاهش محبوبیت جو بایدن که قبلا بهترین شانس را برای انتخاب شدن به عنوان نامزد اصلی دموکرات ها در رقابت با ترامپ داشت، به دیگران به ویژه بوتیجج روحیه بخشیده است.

آقای بوتیجج در انتخابات مقدماتی دموکرات ها در نیوهمپشایر نیز وضعیت خوبی داشته است. منابع آگاه می گویند آقای دیوید هلر که یکی از دست اندرکاران بانک گلدمن ساکس است جزو طرفداران جدید آقای بوتیجج است. او با اعضای ستاد انتخاباتی بوتیجج صحبت کرده و از حمایت خود از وی خبر داده است. آقای هلر که یک سرمایه گذار است در دوران مبارزات انتخاباتی باراک اوباما در سال 2008، معمار عملیات جمع آوری کمک های مالی وی بود و به جمع آوری 500 هزار دلار برای این عملیات کمک کرد.

جفری جاسینووسکی، رئیس پیشین انجمن ملی تولیدکنندگان آمریکا فرد دیگری است که اخیرا به جمع طرفداران بوتیجج پیوسته است. او سال 2008 از طرفداران اوباما و سال 2016 جزو تیم حامی هیلاری کلینتون بود. در انتخابات مقدماتی حزب دموکرات در ایالت آیووا تیم تبلیغات انتخاباتی آقای بوتیجج اعلام کرد 7/ 2 میلیون دلار کمک مردمی جمع آوری کرده است.

همراه شدن صاحبان کسب و کار با آقای بوتیجج می تواند طی ماه های آینده به روند تبلیغات و مبارزات انتخاباتی او شتاب ببخشد و به وی کمک کند با دیگر نامزدهای حزب دموکرات رقابت کند. او با 14 میلیون دلار وارد مبارزات انتخابات ریاست جمهوری سال جاری آمریکا شد. این رقم بالاتر از رقم در اختیار جو بایدن و کمتر از رقم مربوط به آقای برنی سندرز است. در انتخابات مقدماتی ایالت آیووا او توانست برنی سندرز را پشت سر گذارند. مدیران شرکت ها و کسب و کارهایی که به جمع هواداران آقای بوتیجج پیوسته اند، معتقدند پیروزی وی در انتخابات ایالت آیووا نشان داد او همان نامزد میانه رو دموکرات است که می تواند ترامپ را در ماه نوامبر شکست دهد.

حامیان مالی جدید آقای بوتیجج پس از مشورت و مذاکره با تیم تبلیغات انتخاباتی او بیش از پیش متقاعد شده اند که به لحاظ سیاسی او توانایی پیروزی بر رقبای دموکرات خود را دارد. عده ای از طرفداران آقای بوتیجج می گویند یک عامل باور به پیروزی وی این است که تصور می شود در انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر همان الگوی انتخابات میان دوره ای کنگره در سال 2018 تکرار می شود؛ یعنی باید بر مناطقی که دموکرات ها قدرتمند هستند. تمرکز کرد.

البته این همه ماجرا نیست. در نظرسنجی های ملی آقای بوتیجج از دیگر نامزدها از جمله برنی سندرز، جو بایدن، الیزابت وارن و مایکل بلومبرگ عقب تر است. اگرچه بسیاری از مدیران شرکت ها به حمایت از آقای بوتیجج پرداخته اند؛ اما هیچ تضمینی وجود ندارد آنها شبکه کمک های مالی خود را به روی او بگشایند. یک تحول عجیب این است که برخی هواداران جو بایدن در حال حرکت به سمت آقای بوتیجج هستند. در انتخابات مقدماتی ایالت آیووا، بایدن در جایگاه چهارم قرار گرفت و بعید نیست در انتخابات های مقدماتی بعدی نیز عملکرد خوبی نداشته باشد.