آرشیو پنج‌شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۴۵۸۵
صفحه اول
۱
سیاست

تنور داغ شایعات

اسماعیل گرامی مقدم

در حالی که چند روز به برگزاری راهپیمایی 22بهمن مانده بود، دوباره شایعه استعفای رییس جمهور مطرح شد. روزی که باید نشان دهنده همبستگی و اتحاد مقابل دشمن خارجی باشد، باز هم داخل کشور عده ای از مخالفان دولت این شایعه را بر سر زبان ها انداختند که رییس جمهوری بنای استعفا دارد و زمینه ایجاد تفرقه داخل کشور را فراهم کردند. هرچند علی ربیعی سخنگوی دولت روز گذشته، پیشاپیش این گونه شایعه سازی های بی اساس را که ممکن است دوباره هم مطرح شوند، تکذیب و اعلام کرد که دولت تا 12 مردادماه 1400 کنار مردم است. پیش از بررسی علل و عوامل چنین شایعه سازی هایی باید به این نکته توجه داشته باشیم که اساسا دولت ها هنگامی که امکان اجرای قانون را نداشته باشند، مجبور به آن می شوند که نیم نگاهی هم به گزینه استعفا داشته باشند. مانند زمانی که در تصویب لوایح مجلس با موانعی ازجمله شورای نگهبان روبه رو می شوند. کما اینکه در شرایط کنونی هم آقای روحانی به انتخابات مجلس و عملکرد شورای نگهبان نقد داشته اند. بنابر این باید بگوییم که به طور کلی این نوع شایعه سازی ها ریشه در همین فشار هایی دارد که بر دولت ها وارد می شود.

ازسوی دیگر گاهی این شایعه ها ازجانب مخالفان دولت مطرح می شود. افراد و جناحی که از همان ابتدای کار دولت یازدهم، سیاست های این دولت را برنتافته و همواره به دنبال این بوده و هستند که دولت استعفا دهد.

در تحلیل علت این رویه مخالفان دولت باید بدوا به این نکته توجه داشته باشیم که آنها از طرح این شایعه ها به دنبال این هدف هستند که در انتخابات آتی، بی آنکه مانعی بر سر راه خود داشته باشند، پیروز شوند. همچون شرایطی که اکنون در آستانه انتخابات یازدهمین دوره مجلس می بینیم و شاهدیم انتخاباتی بدون رقیب و با ردصلاحیت های گسترده در آستانه برگزاری است. نکته حایز اهمیت از این حیث آن است که این گونه شایعه ها و شایعه سازی ها معمولا در زمان های خاصی در دستورکار مخالفان دولت قرار می گیرد. چنانکه در برهه خاص زمانی فعلی که دولت نسبت به اجرای قانون در انتخابات مجلس تحت فشار است و امکان برگزاری انتخاباتی که پیش بینی اش را می کرد، وجود ندارد، بار دیگر این شایعه ها مطرح شده و می شود. آن هم در حالی که بسیاری از همفکران دولت رد صلاحیت شده اند. بر این اساس به نظر می رسد چنین بزنگاه های سیاسی نیز خود باعث آن می شود که طیفی از مخالفان، دست به کار ساخت شایعه های بی اساس علیه دولت و رقبای سیاسی خود شوند. به این اعتبار باید بگوییم که متاسفانه در این شرایط این تنور شایعات است که داغ شده است.