آرشیو پنج‌شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۲۲۴۰۴
اقتصادی
۴

عضو هیئت مدیره جامعه صنعت کفش: کفش های ایرانی برای تامین بازار شب عید کافی است

عضو هیئت مدیره جامعه صنعت کفش با بیان اینکه شناسه کالا، ابزار مناسبی برای مبارزه با قاچاق کفش محسوب می شود، گفت: کفش های ایرانی کاملا نیازهای شب عید را پوشش می دهد.

علی لشکری در گفت و گو با خبرگزاری تسنیم، درباره ضرورت اجرایی شدن طرح شناسه کالا در صنعت کفش اظهار داشت: طرح شناسه دار کردن کفش، یک ابزار عالی برای مبارزه با قاچاق این کالا محسوب می شود اما بدیهی است که این طرح باید با ملاحظات خاصی اجرایی شود.

وی افزود: در گام اول طرح شناسه کالا، ابتدا باید از کفش های وارداتی آغاز کرد و در گام های بعدی به سراغ محصولات برند و سایر تولیدات داخلی رفت. همچنین در اجرای این طرح بایستی اولویت ‎بندی قیمتی به عنوان یک مولفه مهم در نظر گرفته شود. عضو هیئت مدیره جامعه صنعت کفش با تاکید بر اینکه کفش های ایرانی کاملا نیازهای شب عید را پوشش می دهد، بیان کرد: واردات رسمی کفش در سال 97 نزدیک به هشت میلیون دلار بوده که در مقایسه با آمار سال 96 به میزان 78 درصد کاهش پیدا کرده است.

لشکری ادامه داد: بر اساس آمار ارائه شده از سوی گمرکات کشورهای صادرکننده به ایران، میزان واردات کفش به کشور در سال 2017 بیش از 330 میلیون دلار و در سال 2018 نزدیک به 180 میلیون دلار بوده که این ارقام حاکی از کاهش 46 درصدی واردات کفش به ایران در سال گذشته است.

وی افزود: کاهش واردات و مبارزه با قاچاق موجب آن شد که صنعت کفش گام های بزرگی در زمینه شکوفایی تولید داخلی مخصوصا در حوزه کفش های ورزشی بردارد، خاطرنشان کرد: بیش از 85 درصد مواد اولیه کفش در داخل کشور تولید می شود.

عضو هیئت مدیره جامعه صنعت کفش گفت: در سال جاری موفق به داخلی سازی یک ماده اولیه مهم صنعت کفش به نام «پلی اوریتان» شده ایم.