آرشیو پنج‌شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۴۵۸۵
صفحه اول
۱
ورزش

تیم های ما و هفته اول

سیدمهدی سیدصالحی

بازی های امسال لیگ قهرمانان آسیا با شرایط خاصی که AFC در مورد میزبانی تیم های ایرانی رقم زد آغاز شده است و این روی کیفیت تیم های کشورمان تاثیر گذاشته است. ما می دانیم که در آسیا تیم ضعیف نداریم. به این معنی که تیم های مطرح هر کشوری وارد مسابقات می شوند و در چنین تورنمنتی بازی اول بسیار مهم است. با شرایطی که پیش آمد، فشردگی بازی ها روی روند تیم ها تاثیر گذاشت؛ مخصوصا این مشکل برای استقلال و شهر خودرو حادتر بود. استقلال در بازی با الشرطه تحت تاثیر دو مشکل عمده بود؛ یکی کیفیت زمین بازی و دیگری خستگی بازیکنان. با این وجود و با علم بر اینکه تیم های عراقی شباهت زیادی با تیم های ایرانی دارند و این همیشه دردسرساز است، استقلال می توانست برنده بازی با الشرطه باشد اما بی دقتی بازیکنان باعث شد برد برای استقلال تبدیل به مساوی شود. شهر خودرو دیگر نماینده کشورمان مقابل یکی از قدرتمندترین تیم های آسیا یعنی الهلال بازی کرد. تیم های حاشیه خلیج فارس همیشه برای حضور در لیگ قهرمانان آسیا هزینه هایی زیادی برای جذب بازیکن انجام می دهند و الهلال نیز از این قضیه مستثنی نیست. در طرف مقابل شهرخودرو اولین حضور آسیایی اش را تجربه می کند. روی همین حساب شهر خودرو بازی بسیار فشرده و سختی را پشت سر گذاشت و بازنده شد اما این چیزی از ارزش های تیم کم نمی کند. با شرایطی که این تیم پشت سر گذاشته و خستگی دو بازی پلی آف، رقم خوردن چنین نتیجه ای قابل پیش بینی بود. پرسپولیس مقابل الدوحیلی بازی داشت که بازیکنان بسیار خوبی را به خدمت گرفته است اما پرسپولیس در وهله اول به اشتباهات فردی و ضعف خط دفاعی اش بازی را واگذار کرد. پرسپولیس در مقابل گل هایی که دریافت کرد نتوانست حملات خوبی را روی دروازه حریف ترتیب دهد.

در نیمه دوم توپ و میدان در اختیار پرسپولیس بود اما اشتباهات ابتدای بازی و ناهماهنگی بازیکنان باعث شد نتیجه از دست برود. اگر پرسپولیس در 15 دقیقه ابتدایی آن اشتباهات را مرتکب نمی شد خیلی بهتر می توانست بازی را اداره کند و نتیجه بهتری را رقم بزند. در بین تیم های ایرانی تنها تیمی که توانست نتیجه خوبی بگیرد سپاهان بود. سپاهان مقابل العین 4 بر صفر پیروز شد که به هیچ عنوان تیم ضعیفی نیست. در این پیروزی نقش امیر قلعه نویی که یک مربی باتجربه در آسیا به حساب می آید چشمگیر بود. سپاهان گرچه چند سال در آسیا نبوده اما تفکر باشگاه، تفکر بزرگی است و در روند تیم تاثیر می گذارد.

بعد از انجام اولین بازی تیم های ایرانی در آسیا نمی توان پیش بینی دقیقی از شرایط تیم ها در انتهای دور گروهی داشت. گرچه گفته می شود استارت اولیه بسیار مهم است اما نمی توان بر اساس عملکرد تیم ها در بازی اول یا بر اساس عملکردشان در لیگ های داخلی شان نتیجه نهایی را مشخص کرد. در دور رفت تیم ها بیشتر درگیر شناخت هم هستند و هر تیمی که بتواند امتیازات بیشتری کسب کند راهش را برای صعود هموار می کند چرا که بازی های برگشت همیشه از بازی های رفت سخت تر است. اگر تیمی بتواند امتیازات خوبی در دور رفت به دست آورد در دور برگشت که شرایط پیچیده می شود و امتیازگیری سخت، وضعیت بهتری را تجربه می کند. من حیث المجموع نمی توان با یک بازی عیار تیم ها را مشخص کرد. مخصوصا اینکه هنوز وضعیت میزبانی تیم های ایرانی در دور برگشت هم قطعی نیست. شاید این تضمینی که به ما داده اند یک چیز مقطعی باشد. پس تیم های ما باید همه جوره خودشان را برای آینده آماده کنند حتی در این حد که ساعت پروازها را جوری انتخاب کنیم که بازیکنان کمتر خسته شوند. مدیریت کادر فنی باید فشاری که روی بازیکنان هست را تقسیم کنند تا از بازیکنان شان بهترین استفاده را ببرند و در بازی های آینده موفق باشند.