آرشیو پنج‌شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۴۵۸۵
سیاست
۲
دولت

علی ربیعی پس از نشست هفتگی هیات دولت: تا مرداد 1400 شایعه استعفای روحانی را تکذیب می کنم

جلسه هیات دولت به ریاست حسن روحانی، رییس جمهوری صبح دیروز تشکیل شد. جلسه ای که برخلاف روال معمول، بدون سخنرانی رییس جمهوری برگزار شد و درنهایت تنها مصوبات دولت در این نشست، اعلام شد.

دستور روحانی به 4 وزیر و یک استاندار

در پی بارش سنگین برف و باران و افزایش برودت هوا برخی مناطق شمالی کشور با مشکلاتی از جمله بسته شدن راه ها و قطعی برق و گاز مواجه شده اند. در همین راستا روز چهارشنبه گزارشی از وضعیت استان های مناطق شمالی کشور به ویژه پس از بارش های سنگین برف در استان های گیلان و مازندران ارایه شد. در پی ارایه این گزارش روحانی به وزرای راه و شهرسازی، نیرو، فناوری اطلاعات و کشور دستور داد تا تمامی امکانات وزارتخانه های خود را برای تسریع در روند خدمت رسانی به مردم و کاستن از مشکلات ناشی از این بارش ها به کار گیرند. همچنین قرار شد محمدباقر نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه به عنوان نماینده رییس جمهوری و دولت عازم منطقه شده و از نزدیک با مردم و مسوولان محلی گفت وگو و مشکلات را بررسی کند. رییس جمهوری نیز پس از اتمام جلسه هیات دولت طی گفت وگویی تلفنی با ارسلان زارع، استاندار گیلان در جریان آخرین گزارش ها درباره مشکلات ناشی از بارش سنگین برف در این استان قرار گرفت و دستورات لازم را برای تسریع در روند خدمت رسانی به مردم و کاستن از مشکلات ناشی از این بارش ها صادر کرد.

باید به صندوق رای وفادار باشیم

در حاشیه جلسه هیات دولت علی ربیعی، سخنگوی دولت در جمع خبرنگاران شایعه استعفای رییس جمهوری را تکذیب کرد. ربیعی در مورد این شایعه گفت: «قبلا نوشته ام که تا 12مرداد1400 دولت در کنار مردم بوده و نگاه رو به جلو هم دارد. از این پس هم هر شایعه ای درباره استعفای رییس جمهوری را پیشاپیش تکذیب می کنیم.» پیش از این یک توییت از سوی علی قلهکی، فعال رسانه ای اصولگرای نزدیک به جبهه پایداری و با همراهی کاربران همسو در فضای مجازی و رسانه ای دست به دست شد که محتوای آن خبر از استعفای رییس جمهوری در روز 22 بهمن می داد. او البته پیشنهاد کرده بود که به محض استعفای «این مقام عالیرتبه» که به گفته او در راستای «شوک انتخاباتی» خواهد بود، از سوی مقامات قضایی به دادگاه معرفی شود. این خبر اما همان روز از سوی علیرضا معزی، معاون اطلاع رسانی دفتر رییس جمهوری تکذیب شده بود که دیروز نیز ربیعی آن را تکذیب کرد. این اولین بار نیست که خبر جعلی استعفای روحانی از سمت رییس جمهوری منتشر می شود. درست از زمان آغاز به کار دولت بارها خبرهایی در مورد استعفا در اعتراض به موارد متعدد شنیده شده بود که عمدتا ریشه ایجاد این شایعه ها به جریان های رقیب باز می گشت.

ربیعی در بخش دیگری از پرسش و پاسخ با خبرنگاران در مورد اظهارات رییس جمهوری در باب «جمهوریت» نیز توضیح داد و گفت: «ما که جمهوریت نو نداریم. ما همان جمهوریتی می خواهیم که امام خمینی (ره) درباره آن گفتند، نه یک کلمه بیشتر و نه یک کلمه کمتر؛ یعنی جمهوریتی که اساس آن رای آزادانه مردم باشد. هر جا که صندوق ها پایه های تغییر باشند، ثبات ایجاد می شود. نظام ما هم صندوق محور بوده و ما باید به صندوق ها وفادار باشیم، زیرا صندوق ها، ثبات و پیشرفت کشور را تامین می کنند. در هر جامعه ای مردم از صندوق ناامید شوند، آن جامعه روی خوش نمی بیند. خود انقلاب ما یک انتخاب مردم بود و چهل سال نظام ما مبتنی بر صندوق رای بوده است.»

روایت آذری جهرمی از لباس های فضانوردی

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه جلسه هیات دولت پرتاب ماهواره ظفر و زمان پرتاب ماهواره دوم را روایت کرد. به گفته آذری جهرمی طراحی ماهواره «ظفر 2» به اتمام رسیده و تست ها نیز انجام شده؛ همچنین این ماهواره همان قابلیت های ظفر یک را دارد که قدرت دوربین هایش افزایش یافته است. همچنین قرار است سال آینده زمانی که ماهواره بر سیمرغ آماده می شود، قرار دادن ماهواره در مدار نیز اتفاق افتد.

وزیر ارتباطات همچنین ارتباط موفقیت آمیز نبودن پرتاب ماهواره ظفر با سرویس های جاسوسی را تکذیب کرد و گفت: «ماهواره و سنسورها و چارچوب های ماهواره بر سیمرغ اطلاعات را ثبت کرده اند و مشخص است مشکل چه بوده و هیچ ارتباطی بین این موضوع و سرویس های جاسوسی بیگانه دیده نمی شود.» به گفته آذری جهرمی، ظفر 12 ثانیه آخر که باید توان موتور ماهواره افزایش پیدا کند، نتوانست و این موضوع می تواند به کیفیت سوخت، توان موتور و وزن مرحله دوم ماهواره ربط داشته باشد. اگر 12 ثانیه دیگر موتور فعال بود قطعا ماهواره در مدار قرار می گرفت. آذری جهرمی که این روزها از سوی کاربران فضای مجازی و رسانه ای به دلیل انتشار عکس لباس فضانوردان ایرانی مورد انتقاد قرار گرفته است به این موضوع نیز در حاشیه جلسه هیات دولت واکنش نشان داد و گفت: «بالاخره انسان باید صداقت داشته باشد و شجاعت بیان آن را هم داشته باشد؛ به نظر می رسد لازم است که یک توضیح خیلی شفاف داده شود. هدف آن مساله این بود که ما برنامه ارسال فضانورد را که سفارش پنج کپسول زیستی را داده بودیم، رسانه ای کنیم و دوستان پیشنهاد دادند یک پیش خبر داده شود. البته یک خطای غیرقابل انکار در این حوزه رخ داد و تیم ما در انتخاب این تصویر اشتباه کرده بودند و افکار عمومی حساسیت نشان داد. من همان شب توضیحاتی دادم که فکر می کنم باید در این حوزه هم بدون لکنت عذرخواهی کنیم. البته این موضوع بحث تصمیم ما برای اعزام فضانورد را تحت الشعاع قرار داد و از این بابت هم باید از آن دوستانی که در حوزه فضایی کار می کنند، پوزش بخواهیم.»

موشک با کلاهک هسته ای در ایران وجود ندارد

امیر حاتمی، وزیر دفاع نیز در حاشیه جلسه دیروز هیات دولت درباره ارسال ماهواره ظفر توضیح داد: «موضوع پرتاب ماهواره و ماهواره بر در دنیا روشن است و ارتباطی به بحث موشکی ندارد. آن چیزی که منع شده، ساخت موشک هایی با قابلیت حمل کلاهک هسته ای است که در جمهوری اسلامی چنین چیزی وجود ندارد. همه موشک های ما با سرجنگی متعارف استفاده می شود و دقت آنها بسیار بالا بوده و امریکایی ها در عین الاسد به خوبی این نکته را درک کردند، اما ماهواره بر موضوعی غیرنظامی است، البته ممکن است ما ماهواره ای با اهداف دفاعی هم استفاده کنیم ولی ماهواره بر موضوعی کاملا غیردفاعی است و استفاده از آن حق مسلم ماست. ما هم این برنامه را با قدرت پیش می بریم و هیچ منعی هم در دنیا وجود ندارد.»