آرشیو پنج‌شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۴۵۸۵
سیاست
۳

خبر

رییس دفتر رییس جمهور تاکید کرد: تلاش دولت برای حل مشکلات استان گیلان

رییس دفتر رییس جمهور تاکید کرد که دولت با تمام توان تلاش می کند، مشکلات باقیمانده استان گیلان به سرعت مرتفع شود. وضع سایر استان های گرفتار برف و سرمای شدید نیز به دقت توسط دولت پیگیری می شود. محمود واعظی، رییس دفتر رییس جمهور در صفحه خود در اینستاگرام نوشت:«از ساعات ابتدایی روز(سه شنبه) و در پی بارش کم سابقه برف در استان گیلان، رییس جمهور پیگیر وضع این استان بوده و بنده به نمایندگی از ایشان با استاندار و وزرای راه، نیرو و ارتباطات برای حل مشکلات مردم شریف این استان گفت وگو و مسائل را پیگیری کردم. دستگاه های امدادی در طول این مدت به هموطنانی که در راه های استان گرفتار شده بودند، امدادرسانی کردند که این فرآیند همچنان ادامه دارد و صدها نفر از پرسنل هلال احمر و راهداری مشغول خدمت رسانی هستند. تلاش برای ترمیم زیرساخت های آب و برق و ارتباطات نیز در جریان است، بخش اعظم قطعی ها و مشکلات با تلاش همه دستگاه های دخیل برطرف شده و دولت با تمام توان تلاش می کند، مشکلات باقیمانده نیز به سرعت مرتفع شود. وضع سایر استان های گرفتار برف و سرمای شدید نیز به دقت توسط دولت پیگیری می شود و دستگاه های امدادی در این استان ها نیز با تمام توان فعال هستند.»

آزادی 37 زندانی جرایم غیرعمد به مناسبت دهه فجر

مدیر نمایندگی ستاد دیه استان تهران از آزادی 37 زندانی جرایم غیرعمد به مناسبت ایام الله دهه فجر خبر داد. به گزارش ایسنا، منوچهر رحمانی با اعلام این خبر گفت:«دهه فجر انقلاب اسلامی از نگاه مقام معظم رهبری سرآغاز طلوع اسلام، خاستگاه ارزش های اسلامی، مقطع رهایی ملت ایران و بخشی از تاریخ ماست که گذشته را از آینده جدا کرده است. در دهه فجر، اسلام تولدی دوباره یافت و این دهه در تاریخ ایران نقطه ای تعیین کننده و بی مانند به شمار می رود. در همین راستا با کمک خیرین توانستیم در این ایام الله که زمان شادی و نشاط ملت غیور ایران است موجبات آزادی 37 زندانی جرایم غیرعمد که 35 مرد و 2 زن بوده است را فراهم کنیم.»

7 هزار نفر تایید و 7 هزار نفر رد صلاحیت شدند

رییس ستاد انتخابات کشور با اشاره به اینکه اسامی داوطلبان انتخابات مجلس که تایید صلاحیت شده اند به فرمانداری ها ابلاغ شده است، گفت:«براساس آنچه به ما اعلام شده 7 هزار و 148 نفر در کل کشور تایید صلاحیت شده اند و 7 هزار و 296 نفر صلاحیتشان تایید نشده است، کسانی که صلاحیت شان تایید شده امروز برای همه فرمانداری های سراسر کشور اسامی شان ارسال شده است.» به گفته جمال عرف از 24 بهمن ماه وارد مرحله تبلیغات نامزدهای انتخاباتی می شویم به همه نامزدها و ستادها و کسانی که آنها را پشتیبانی می کنند، اعلام می کنیم که قانون را رعایت کنند و وارد بحث تخلفات تبلیغاتی نشویم؛ شورای نگهبان و ستادی که در قوه قضاییه بدین منظور تشکیل شده نسبت به تخلفات ورود خواهند کرد. به گزارش ایسنا، او با بیان اینکه پهن کردن سفره های بزرگ جزو تخلفات تبلیغاتی در انتخابات محسوب می شود، تاکید کرد:«براساس قانون، امکان خلع افراد از شرکت در انتخابات مجلس به عنوان نامزد به دلیل جرایم تبلیغاتی وجود دارد. براساس قانون انتخابات فصل تبلیغات و اینکه کسانی که تخلف می کنند چه مجازاتی دارند، مشخص شده است.» رییس ستاد انتخابات به این پرسش که آیا تخلفات تبلیغاتی هست که باعث شود یک نامزد از شرکت در انتخابات مجلس خلع شود، پاسخ داد:«در این باره وارد بحث جرایم می شویم؛ یعنی از مرحله تخلفات خارج می شویم. ما در جرایم مواردی داریم که اگر کسی مرتکب شود یک یا دو دوره ممکن است از شرکت در انتخابات به عنوان داوطلب محروم شود.» عرف با اشاره به قانون شفافیت مالی نامزدهای انتخابات که در مجلس تصویب شده، گفت:«یکی از مواردی که در این قانون به خوبی مشخص شده این است که باید منابع پول را مشخص کنند؛ یا پول باید متعلق به نامزد انتخاباتی باشد؛ یا حزب هزینه ها را بپردازد یا یک فرد حقیقی این پول را در اختیار نامزد قرار دهد. همچنین استفاده از برخی اماکن عمومی از سوی نامزدها هم قانونی است؛ غیر از این 4 مورد ما نباید هیچ ورود پولی به عرصه انتخابات و تبلیغات نامزدها داشته باشیم.»

با تبلیغات زودرس انتخاباتی برخورد جدی می شود

سخنگوی ستاد انتخابات کشور گفت:«در صورت مشاهده هر گونه تخلف از جمله تبلیغات زودرس انتخاباتی با آن برخورد می کنیم.» به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، سیداسماعیل موسوی با اشاره به اقدامات انجام شده برای تبلیغات کاندیداهای انتخابات و هزینه کردهای انتخاباتی گفت:«همکاران ما در استان های مختلف تمام فعالیت کاندیداها را رصد کرده و در صورت مشاهده هر گونه تخلف از جمله تبلیغات زودرس انتخاباتی با آن برخورد می کنند.» او همچنین درباره هزینه های تبلیغات کاندیداها گفت: «مجلس قانون شفافیت تبلیغات کاندیداها را تصویب کرد که بخشی از آن مربوط به وزارت کشور است؛ ما به همه استان ها ابلاغ کردیم که همه کاندیداها باید شماره حساب خود را به وزارت کشور ارایه و نماینده مالی خود را مشخص کنند. اکنون در حال بررسی سقف هزینه تبلیغات کاندیدا بر اساس شاخص های قانونی هستیم که بلافاصله بعد از تایید شورای نگهبان، سقف هزینه تبلیغات را اعلام می کنیم.»