آرشیو پنج‌شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۴۸۲۶
بازار دیجیتال
۱۳

از آن سو

شناسایی 9/ 1 میلیارد بدافزار اندرویدی مخفی در سال 2019

مهر : سیستم ایمن سازی گوگل پلی پروتکت در سال 2019 موفق به شناسایی بیش از 9/ 1 میلیارد بدافزار اندرویدی شده که به طور پیش فرض بر روی گوشی های هوشمند نصب شده بودند. بدافزارهای یادشده در بسیاری از محصولات دست دوم مجهز به سیستم عامل اندروید قبل از خریداری آنها توسط کاربران بعدی وجود داشته اند. بررسی ها نشان می دهد این بدافزارها از طریق منابعی به غیر از فروشگاه گوگل پلی استور به گوشی های همراه منتقل شده بودند. عمده این منابع فروشگاه های متفرقه اپلیکیشن بوده اند.

در حالی که تعداد این بدافزارها در سال های 2017 و 2018 حدود 6/ 1 میلیارد مورد بوده، افزایش آنها به 9/ 1 میلیارد مورد در سال 2019 و احتمال رشد تعداد آنها موجب نگرانی شده است. گوگل هشدار داده که کاربران باید از نصب برنامه ها و اپلیکیشن های متفرقه از منابع ناشناس بر روی گوشی های خود به طور جدی خودداری کنند تا با چنین مشکلاتی مواجه نشوند. این در حالی است که تا به حال بارها مواردی از وجود برنامه های آلوده به بدافزار در فروشگاه پلی استور خود گوگل هم گزارش شده است. بخشی از این اپلیکیشن ها هم به طور مخفیانه در زمان مراجعه کاربران به سایت های قمار، هرزه نگاری و... بر روی گوشی های کاربران نصب می شوند و لذا افراد باید از بازدید از چنین سایت هایی با گوشی یا تبلت جدا خودداری کنند. سیستم گوگل پلی پروتکت هر روز حدود 50 میلیارد برنامه نصب شده بر روی گوشی های اندرویدی را اسکن می کند تا از آلوده نبودن آنها اطمینان کسب کند.

تعلیق خدمات Airbnb در چین

ایسنا : سرویس Airbnb تعلیق سیستم رزرو هتل و خانه خود در چین را تا ماه مه سال جاری میلادی تمدید کرد. سرویس Airbnb که یکی از بزرگ ترین پلت فرم های اجاره خانه و رزرو هتل و اقامتگاه در سراسر جهان به شمار می رود، روز چهارشنبه با انتشار بیانیه ای اعلام کرده است که تحت تاثیر شیوع گسترده ویروس خطرناک و کشنده کرونا در چین، تعلیق سیستم رزرو هتل، خانه و اقامتگاه های خود در شهر پکن چین را از 29 فوریه به تاریخ 30 آوریل سال 2020 میلادی افزایش داده و تمدید کرده است. ویروس خطرناک کرونا که شیوع گسترده آن از اوایل ماه ژانویه سال جاری میلادی رسانه ای شد، تاکنون جان بالغ بر یک هزار و صد نفر را در چین گرفته و بیش از 40 هزار نفر را در کشورهای جهان مبتلا کرده است. هنوز منشا این ویروس خطرناک شناخته نشده ولی تاثیرات و تبعات منفی بسیار گسترده ای بر اقتصاد چین و سایر کشورهای جهان داشته است.